Türklerin VA panele ön yargılı olması

Ghosting sorunu olmayan VA paneller çok pahalı ve fiyatını hak etmiyor. İPS şu anda çok daha fiyat/performansa yakın bir panel. Bu sebeple herkes İPS panele yöneliyor. Hem VA hem de İPS kullanmış biri olarak, sık sık oyun oynuyorsanız, İPS panel almanızı tavsiye ederim. VA panellerin GTG süresi rekabetçi oyun keyfini baltalıyor.

Yan yana koyamadım vallahi hocam kırılınca :))
Birisi Game booster 165 Hz VA panel.
Birisi Excalibur 200Hz IPS panel.

Hocam VA da renkler çok daha soluk (IPS'e göre) olur.

Kaliteli bir VA panel kalitesiz bir IPS'in içinden geçer fakat kaliteli bir IPS ile de kimse yarışamaz :) olayın tamamen firma ve kalite olduğunu düşünüyorum.

Kesinlikle.

Bak ama kendiniz diyorsunuz IPS ve VA yan yana. Yan yana olmasa fark etmezsiniz etseniz bile zamanla gözünüz zaten alışır diye düşünüyorum. Ben tek monitör kullanıyorum ve yan yana olmadığı sürece ve odaklanmadığım sürece fark etmiyorum örneğin.

Tamam da ne alaka? Tamam her şeyin kötüsünü kullanalım o zaman alışırız zaten, iyiye para vermeye gerek yok (!) ben VA kullanırken de bir solukluk olduğunun fakrındaydım, ekranın ne olduğunu az çok biliyorum. Ben renklerin doğruluğunu, doygunluğunu tercih ederim şahsen, sizin yerinize.

Tamam yan yana olmadıkça belki kendimizi kandırabiliriz ama VA panel olduktan sonra renklerin daha farklı, soluk olduğu bir gerçek ve işin özü sen hangisini görmek istiyorsuna dönüyor.

Tamam da ne alaka? Tamam her şeyin kötüsünü kullanalım o zaman alışırız zaten, iyiye para vermeye gerek yok (!) ben VA kullanırken de bir solukluk olduğunun fakrındaydım çünkü telefonum OLED, ekranın ne olduğunu az çok biliyorum. Ben renklerin doğruluğunu, doygunluğunu tercih ederim şahsen, sizin yerinize.
Hocam ben VA kullanılsın demiyorum tamamen fiyat performans. Ben 3060ti+IPS alacağıma 4060ti+VA almayı ve önermeyi tercih ederim ya da aynı şekilde VA panel 2500₺'ye bulunuyorken IPS'e 4000₺ vermem tabi ki kampanyalar, fiyatlar ve teknolojiye bağlı olarak IPS alınabilir bende çok uyguna bulduğum için IPS'e geçiş yaptım örneğin ama VA kesinlikle kullanılmaz, baş döndürür, ölürsünüz vb. gibi abartılar geçerli değil.

Bazı panellerin karakteristiği vardır. Her teknolojide olduğu gibi avantajlı ve dezavantajlı olduğu bazı durumlar olabilir. Satışçı olarak yaklaşık 2 yıl kadar çalıştım ve elimden pek çok IPS ve VA panel geçti. Kavisli düşünülüyorsa VA paneller daha uygundur ancak VA panel renk ve gecikme konusunda IPS kadar tatmin edici değildir. Özellikle NanoIPS paneller ile kıyaslandığında göz zevki açısından zayıf kalırlar. Samsung uzun süre VA teknolojisinde diretti ancak bugün baktığınızda TV ve Monitörlerde IPS altyapılı teknolojiler kullanmaya başladılar.

Kendi bakış açımdan yorum yapmam gerekirse yıllarca TN panel de kullandım ancak VA panel benim gözüme hiçb.ir zaman IPS kadar hoş gelmedi. Benim için tek avantajı kontrast, bunun dışında renk kararlılığı da görece aynı segment IPS panellere göre daha zayıf kalıyor.

VA panel sadece Türkiye'de tercih edilmeyen bir teknoloji değil. Global anlamda da dezavantajları ile artık TV sektöründe bile tercih edilmeyen bir panel türü.

Hocam ben VA kullanılsın demiyorum tamamen fiyat performans. Ben 3060 Ti+IPS alacağıma 4060 Ti+VA almayı ve önermeyi tercih ederim ya da aynı şekilde VA panel 2500₺'ye bulunuyorken IPS'e 4000₺ vermem tabii ki kampanyalar, fiyatlar ve teknolojiye bağlı olarak IPS alınabilir bende çok uyguna bulduğum için IPS'e geçiş yaptım örneğin ama VA kesinlikle kullanılmaz, baş döndürür, ölürsünüz vb. gibi abartılar geçerli değil.

F/P olarak ben bir şey demedim zaten siz de F/P için demediniz. Fiyatlara bakılmaksızın bir karşılaştırma, tercih sunduk ikimiz de. Ayrıca IPS ve VA panellerin arasındaki 3000 TL'ye bile ihtiyaç varsa zaten IPS almanın pek bir mantığı yok.

VA panellerde renk olayı dediğim gibi panele bağlı değişiyor arkadaşlar. Game Booster kullanıp, VA'da renkler soluk diyenler var :D.

Kalitesiz ürün alıp da malını övenleri dinlememek lazım zaten.

Her panel türü farklı amaca hizmet eder, VA alınmaz veya IPS alınmaz denemez. İyi sosyaller, içimi dökmek istedim.
Hocam insanlar zaten amaca göre VA, TN veya IPS alınmaz diyor.

Adam valorant için monitör bakıyorum diyor. Paylaştığı monitör 1ms IPS ama kullanımda ms değerlerinin 1 ile alakası yok.

Başkası kaliteli hikâyeli oyun için monitör konusu açmış attığı panel VA düz ekran. Düz ekran alacaksan IPS'in renkleri daha kaliteli diyorlar ama kavisli istiyorsan VA alman daha mantıklı diyorlar.

Açıkçası renk takıntısı olan birisi varsa HDR'ın IPS monitörlerde daha iyi performans gösterdiği bir gerçek. Ben 4 5 yıl boyunca kavisli VA kullandım renklerden gayet memnundum hiçbir sıkıntı yaşamadım ancak geçtiğimiz sene IPS bir monitör satın aldım ve o zaman işte IPS ile VA arasındaki renk farkını anladım. VA panelli monitörün diğerine göre daha solgun duruyordu.

Geçenlerde kavisli ekranımı değiştirip aynı boyutlarda 2. Bir ekran almak istedim ve IPS olarak samsungdan bir monitör oldum. Renkleri 1. Monitörümdeki gibi değildi ama IPS bir monitördü aynı performansı vermiyordu ama renkleri VA panelden biraz daha canlı duruyordu.

Hepimiz buraya kadar hem fikiriz, sorun buradan sonra başlıyor işte. Bir kişi FPS dereceli oyunlarda rank kasacağım diyorsa VA veya IPS almasının anlamı yok çünki rakipleri TN panel kullanıyor olacaklar ve aralarında gecikme performansı açısından gerçekten farklar oluyor. Film ve oyun oynayacak birisi VA ve IPS gayet iyi uyar. Grafik tasarımcı birisininde IPS alması gayet mantıklı olur çünki TN panel alırsa maalesef renklerin doygunluklarını doğru olarak göremeyebilir.

Bu söylediklerim derme çakma monitör üreten firmalar için değil Viewsonic, Samsung, Benq veya AOC gibi monitör piyasasında tecrübeli firmalar içindir.

Bazı panellerin karakteristiği vardır. Her teknolojide olduğu gibi avantajlı ve dezavantajlı olduğu bazı durumlar olabilir. Satışçı olarak yaklaşık 2 yıl kadar çalıştım ve elimden pek çok IPS ve VA panel geçti. Kavisli düşünülüyorsa VA paneller daha uygundur ancak VA panel renk ve gecikme konusunda IPS kadar tatmin edici değildir. Özellikle nanoıps paneller ile kıyaslandığında göz zevki açısından zayıf kalırlar. Samsung uzun süre VA teknolojisinde diretti ancak bugün baktığınızda TV ve monitörlerde IPS altyapılı teknolojiler kullanmaya başladılar.

Kendi bakış açımdan yorum yapmam gerekirse yıllarca TN panel de kullandım ancak VA panel benim gözüme hiçb. İr zaman IPS kadar hoş gelmedi. Benim için tek avantajı kontrast, bunun dışında renk kararlılığı da görece aynı segment IPS panellere göre daha zayıf kalıyor.

VA panel sadece Türkiye'de tercih edilmeyen bir teknoloji değil. Global anlamda da dezavantajları ile artık TV sektöründe bile tercih edilmeyen bir panel türü.

VA paneller gecikme konusunda daha uygun değiller mi? Hatta IPS'ler gecikme konusunda VA'lar kadar başarılı olmadığı için fiyat varkı daha da açılır ve Fast IPS diye ayrı bir panel teklonojisi sunulmuştur.

Yanlışsam düzeltin.

Bunun dışında dediklerinize katılıyorum.

Hocam insanlar zaten amaca göre VA, TN veya IPS alınmaz diyor.

Adam valorant için monitör bakıyorum diyor. Paylaştığı monitör 1ms IPS ama kullanımda ms değerlerinin 1 ile alakası yok.

Başkası kaliteli hikâyeli oyun için monitör konusu açmış attığı panel VA düz ekran. Düz ekran alacaksan IPS'in renkleri daha kaliteli diyorlar ama kavisli istiyorsan VA alman daha mantıklı diyorlar.

Açıkçası renk takıntısı olan birisi varsa HDR'ın IPS monitörlerde daha iyi performans gösterdiği bir gerçek. Ben 4 5 yıl boyunca kavisli VA kullandım renklerden gayet memnundum hiçbir sıkıntı yaşamadım ancak geçtiğimiz sene IPS bir monitör satın aldım ve o zaman işte IPS ile VA arasındaki renk farkını anladım. VA panelli monitörün diğerine göre daha solgun duruyordu.

Geçenlerde kavisli ekranımı değiştirip aynı boyutlarda 2. Bir ekran almak istedim ve IPS olarak samsungdan bir monitör oldum. Renkleri 1. Monitörümdeki gibi değildi ama IPS bir monitördü aynı performansı vermiyordu ama renkleri VA panelden biraz daha canlı duruyordu.

Hepimiz buraya kadar hem fikiriz, sorun buradan sonra başlıyor işte. Bir kişi FPS dereceli oyunlarda rank kasacağım diyorsa VA veya IPS almasının anlamı yok çünki rakipleri TN panel kullanıyor olacaklar ve aralarında gecikme performansı açısından gerçekten farklar oluyor. Film ve oyun oynayacak birisi VA ve IPS gayet iyi uyar. Grafik tasarımcı birisininde IPS alması gayet mantıklı olur çünki TN panel alırsa maalesef renklerin doygunluklarını doğru olarak göremeyebilir.

Bu söylediklerim derme çakma monitör üreten firmalar için değil Viewsonic, Samsung, Benq veya AOC gibi monitör piyasasında tecrübeli firmalar içindir.
Ha bu arada monitör alırken daha çok marka değil panel ve adka aydınlatma, cof driver vb önemli. Kalitesiz markalar bile bazen iyi panel kullanabiliyor.

Geri
Yukarı