Türklerin VA panele ön yargılı olması

Kaliteli bir IPS ve kaliteli bir VA denedim. Arada gecikme farkı asla göremedim. Gözle pek fark edilecek bir gecikme değil bahsettiğiniz. Karakter 1 sn gecikmeli gelmiyor yani. Renk konusunda sorun yaşanmaz eğer ki panel kaliteli ise. sRGB değerleri önemli dediğiniz için. Kontrast zaten çok iyi VA'larda ki VA'nın olayı o.
Bu seferde kararlılık veya uniformity'den sınıfta kalır. Ben yüzlercesini sattım, gördüm, kullandım. Her denediğim VA panelde benzer sorunlar vardı. Inverse Ghosting, Black Smearing, Response Time, Grey Uniformity, Black Uniformity genel olarak baktığınızda VA panelde IPS'e göre daha zayıf.

Dünyanın kabul edip üretmeyi bıraktığı bir teknolojinin daha kötü olduğunu ben size saatlerce dil döksem de anlatamam. VA panel alınmaz demiyorum tamamen kişisel tercihtir. Kontrasta çok takıntılısındır gider VA alırsın. Ama orda da IPS tarafında Mini-LED ve Mikro-LED'e geçtiğinizde kontrast açısından tatmin edecek seçenekler vardır.

Bu arada ben IPS kullanıcısı değilim OLED'e geçtim. Notebook ve TV-Monitör olarak OLED kullanıyorum. Fanboyluk yapmıyorum onun için söyledim.

Ben buradaki arkadaşlara 5 yaşından beri biraz merak, biraz kurcalama, biraz sektör tecrübesi ile bir şeyler aktarmaya çalışıyorum. Pek çoğunuz bahsettiğiniz kadar modeli canlı canlı bile görmedi bunu hepimiz biliyoruz. Alabildiğinizi almaya bakın en güzeli o.

VA panel "öf be çöp ekran" mı tabii ki değil ama "üf be süpermiş be" değil. Aynı bütçe dahilinde IPS bir ürün varsa kesinlikle IPS alınmalı gidip de VA panele para dökmek manasız. Ancak ciddi fiyat farkları varsa bütçeye uyan VA ise VA, IPS ise IPS alınmalı.

Benim gibi diyorsan "Niyet ettim kavisli monitör almaya" işte o zaman diyeceksin "Uydum soluk olan VA ekrana" alınabilecek neredeyse tüm kavisli ürünler VA panel yapacak bir şey var mı yok.

Mesela kavissiz VA panel olan bir ürün 4000₺ diyelim, 4200 civarına da IPS bir ürün var ne diye VA alasın ki. Zaten bugün dışarı çıkıp yemek yiyeyim desen 150-200₺ bir iki gün boğazından kes IPS al.

VA panel "öf be çöp ekran" mı tabii ki değil ama "üf be süpermiş be" değil. Aynı bütçe dahilinde IPS bir ürün varsa kesinlikle IPS alınmalı gidip de VA panele para dökmek manasız. Ancak ciddi fiyat farkları varsa bütçeye uyan VA ise VA, IPS ise IPS alınmalı.

Benim gibi diyorsan "Niyet ettim kavisli monitör almaya" işte o zaman diyeceksin "Uydum soluk olan VA ekrana" alınabilecek neredeyse tüm kavisli ürünler VA panel yapacak bir şey var mı yok.

Mesela kavissiz VA panel olan bir ürün 4000₺ diyelim, 4200 civarına da IPS bir ürün var ne diye VA alasın ki. Zaten bugün dışarı çıkıp yemek yiyeyim desen 150-200₺ bir iki gün boğazından kes IPS al.
Eğer ki baktığınız IPS kötü panel ise sizi memnun etmeyecektir. Renk vb gibi konularda.
İyi VA, kötü bir IPS'i geçiyor işte. Anlatmak istediğim o.

Aynı fiyat aralığında VA tercih etmek yerine IPS seçmek daha mantıklı geliyor hocam bana.
Aynı dediklerim size de geçerli hocam.

Eğer ki baktığınız IPS kötü panel ise sizi memnun etmeyecektir. Renk vb gibi konularda.
İyi VA, kötü bir IPS'i geçiyor işte. Anlatmak istediğim o.

4000 5000TL'ye kaç tane "iyi" VA panel çıkar.

Çoğumuzun alabildiğimiz monitörlerin neredeyse alayı giriş segment ürünlerken "iyi VA kötü IPS'ten iyidir" demenin manası yok. İyi VA ya para yetiştirene kadar orta IPS alırsın bu mantıkla.

IPS aldıysan hayırlı olsun, VA veya TN aldıysanız geçmiş olsun psikolojisinde herkes.

İyi VA paneller de var, kötü IPS de. Kötü VA da, iyi IPS de.

Ghosting, Black smearing sorunu deniliyor ancak bu panelin modeline göre değişir. G3'te varken başkasında yoktur mesela.

Ki VA panellerin renkleri gayet iyi, renkleri ile öne çıkan bir panel türüdür. Örneğin, VA paneller kontrast açısından oldukça yüksektir 3000:1. neden hâlâ ön yargılı davranıyorsunuz ki?

Görüyorum bazı indirim konularında, monitör indirimi açılıyor konu olarak ve herkes direkt VA panel olduğuna yöneliyor. "VA panel alinmaz." yorumlarından konu okunmuyor resmen. Kontrast düşük, renk kalitesi düşük deniliyor ancak yok öyle şey.

Ms bakımından çok gecikmeli denilmekte ancak bu yeni VA panellerde düzeltildi ki gözle fark edilmiyor. Bundan bahsedilmeye bile gerek olmadığını düşünüyorum.

Her panel türü farklı amaca hizmet eder, VA alınmaz veya IPS alınmaz denemez. İyi sosyaller, içimi dökmek istedim.
Çok doğrusunuz hocam. İncelemeleri takip edip güzel VA'lara da bakmak gerekli. Bence mesela TV açısından en iyileri VA'dır genelde.

Aynı fikirdeyim.

VA panele önyargımızdan ziyade "kendimizde olan en iyisidir" kafasından çıkmamız gerekiyor. Paran yokmuştur, yaşın küçükmüştür, gücün yetmemiştir, kavisli istemişsindir bugün VA kullanırsın yarın gider IPS alırsın, kavislisini istersen OLED alırsın.

Param varmış OLED almışım "OLED alacak paran varsa burda işin ne?" diyor bana. Önce hasetlenmekten kurtulup, iyiye iyi, kötüye kötü diyebilmek lazım. 200 liralık TN panel de kullandım, vaktinde bit pazarından 5 liraya tüplü monitör alıp tamir ettirip onu da kullandım. Vakti gelince herkes en iyisini kullanır umarım.

Çok doğrusunuz hocam. İncelemeleri takip edip güzel VA'lara da bakmak gerekli. Bence mesela TV açısından en iyileri VA'dır genelde.
TV açısından en iyileri artık IPS tabanlı Mini-LED veya OLED paneller. VA panel üretenler Orta veya Orta-Üst Segment TV'ler üretiyor. Samsung da IPS altyapısını kullanıyor artık. 55QN90C buna örnektir.

Yanlış bilmiyorsam VA QLED üretilen Samsung tesislerini TCL satın aldı. Avrupa'ya orta-üst segment VA QLED paneller satıyorlar. Türkiye'de gördüğümüz modeller TCL'in Samsung'dan satın aldığı tesislerde üretiliyor.

On yargili olmakta haklilar. Zira incelemesi olmayan kor bir tek atimlik secimde IPS tercih ederim, cunku ne kadar kotu olursa olsun kalitesiz VA kadar kotu olamaz. Ornegin Samsung Odyssey G3 benim gozumde en kotu 1080p VA monitor. Viewsonic VX2428 ise en kotu IPS monitor. Ama illa birisini alacak olsam VX2428 alirim. Evet, maksimum parlakligi dusuk, evet, kontrast orani berbat ama en azindan black smearing, ghosting ve gorus acisi bozukluklari gibi cok ciddi gorsel kusurlar yasatmayacak.

Incelemeler dogrultusunda kalitesi belirlenmis VA panel monitorleri almakta sakinca yok. Hatta ufak miktar smear ve ghosting bana gore VA icin kabul edilebilir, cunku bir miktar smear ve ghosting karsiliginda muazzam bir kontrast elde ediyorsun. Ki kontrast da icerik tuketimi yapanlar icin oldukca guzel bir arti.

Her panelin eksisi vardir. Bu sebeple burada yapilmasi gereken sudur: satin alimi yapmayi dusunen kisi, hangi panel turundeki eksilerden daha az etkilenecekse onu tercih etmeli. Ornegin icerik tuketimi degil de icerik uretimi yapacaksa kaliteli bir IPS almali. Icerik tuketimi yapacaksa VA almali. Cok iyi bir oyun deneyimi istiyorsa OLED almali. Odasi cok isik aliyorsa veya yuksek parlaklik istiyorsa Mini LED arka aydinlatmali monitorlere yonelmeli.

Samsung da IPS altyapısını kullanıyor artık. 55QN90C buna örnektir.
QN95C, QN90C'nin ust modeli ve QN95C VA panel kullaniyor. Ikisi de 2023 uretimi televizyon modellerinden.

1706267943390.png

Bu da incelemeleri.

Samsung'un 2023'te çıkarmış olduğu televizyon modellerine bakacak olursak en çok VA panel var, OLED ve IPS ise tek tük var. Yani Samsung hala VA panel TV'lere ağırlık veriyor.

Bundan dolayı kimi VA panel monitör alırken görürsem almasını engelliyorum.
Eğer incelemeler doğrultusunda bunu diyorsan haklısın ama araştırmadan inceleme kurcalamadan direkt VA panel alınmaz diyorsan buna tembellik ve yanlış yönlendirme denir.
Belki ghosting olmayan VA panel monitör vardır... Bana denk gelmedi maalesef.
Ki cümlenin devamında bunu dediğine göre yeterince araştırma yapmamışsın ve uğraşmamışsın.
Hocam ben IPS panelciyim, belki bazı VA paneller IPS'i geçebilir ama bu konuda önyargılıyım canlı renk seviyorum sonuçta profesyonel bir oyuncu değilim. Ama anlayışta gösteririm yani 😁
Canlı TN paneller de mevcut. Yani bu canlılık dediğimiz muhabbet her IPS, VA ve TN için geçerli değil.

Örneğin aşağıdaki monitörlerden soldaki IPS, sağdaki TN. Aradaki farkı rahatlıkla hissedebiliyorsunuz ve TN panel monitörün daha iyi performans verdiğini görebiliyorsunuz.

1706269465110.png

Uniformity'den sınıfta kalır.
Uniformity dediğimiz şey panel piyangosudur. 10 tane alırsın, 10'u da farklı uniformity performansı verebilir. Aynı şekilde ölü piksel de bir panel piyangosudur. Fabrika çıkışlı kalibrasyon da piyangodur. Kimisinde dE değeri 1 çıkarken kimisinde 2.5 çıkabiliyor. Kısacası TV ve monitörlerde panel piyangosu çok sık rastlanılan normal bir durum. Bunun IPS veya VA ile alakası yok. 10 tane aynı IPS monitörden alsan da yine 10'u da farklı uniformity gösterir.

Yeni konular

Geri
Yukarı