İrade kazanmak için ne yapılabilir?

yasinbmt00

Centipat
Daha fazla  
Ertelemeden, pes etmeden nasıl bir seyler yapilma aliskanligi kazanilir? John Wick izlerken inanilmaz ozeniyorum herife. Evi duzenli, adamin kendisi disiplinli, kararli, ve mucadeleci. Oyle biri olmak istiyorum ama nereden baslayacagimi bilmiyorum. Oturdum neleri basarmak istedigimi yazdim, 3 aylik da bir calisma plani yaptim ama nasıl duzenli olurum? Nasıl kurallar koymaliyim? Vs bilmiyorum. Boyle sonradan irade kazanan var mi? Nasil basardiniz?

Hocam ben başardım gibi yani bu konuda ilerleme aşamasındayım halen. Öncelikle uyaran şeylerden uzaklaşmanız lazım bence. Bunun en başında ınstagram ve p*rnhub (giriyorsanız) gibi siteler geliyor. Ondan sonra hedefleri belirleyip hedeflerimi gerçekleştirdiğim taktirde ulaşacağım sonuçları düşünüyorum (Mükemel bir üniversite hayatı gibi) bu beni motive ediyor şahsen.

Hocam erken kalk, kalkınca yatağını topla, günde 20 sayfa kitap oku, ekran süreni azalt, balkon varsa balkona çık yoksa kapının önünde vakit geçir. Bu tarz basit şeylerden başlamalısın, hop bi anda john wick gibi disiplinli oldum yok bu süreçtir. 21 gün basit şeyler yaptıktan sonra daha sıkıcı aktiviteler yapmalısın. Mesela spor yapmak, ders çalışmak, hedeflerini başarmak için gerektiren aksiyonları almak gibi. Ondan sonra artık her ay neleri yaptığını yazıp geçen ayla kıyaslamalısın, bu seni motive eder. Eğer bir gün ara verirsen ertesi günü iki günün işini yapma, ara verdiğin günü kaybedilmiş olarak gör. Ne zaman kaybedilmiş günlere üzülmeye başlarsan işte o zaman doğru yoldasındır.

Ertelemeden, pes etmeden nasıl bir seyler yapilma aliskanligi kazanilir? John Wick izlerken inanilmaz ozeniyorum herife. Evi duzenli, adamin kendisi disiplinli, kararli, ve mucadeleci. Oyle biri olmak istiyorum ama nereden baslayacagimi bilmiyorum. Oturdum neleri basarmak istedigimi yazdim, 3 aylik da bir calisma plani yaptim ama nasıl duzenli olurum? Nasıl kurallar koymaliyim? Vs bilmiyorum. Boyle sonradan irade kazanan var mi? Nasil basardiniz?
Basit başlamalısın, direkt kendini aşırı disiplinli bir hayatın içine atarsan ömrü çok uzun olmayacaktır. Mesela sabah kalktığında yatağını toplayarak başla. Bir hobi edin, spor olabilir mesela. Her hafta düzenli bir şekilde o hobiyi yerine getirmeye çalış bu sana disiplin aşılar.
Ancak dersin varsa ders, işin varsa işini önce hallet sonra spora ya da edindiğin hobiye vakit ayır.
Genel olarak tertipli biri olmaya çalış. Git gide alışırsın zaten. Kendini geliştirmek istersen Youtube da Hayat Okulu diye bir kanal var biraz bakmıştım. Verim alacağını düşünüyorum.

Benim bu konuda kendim için geliştirdiğim metod var. İşi yapmayı düşünmeyeceksin direkt düşünmeden siyah ekran ile hareket edeceksin o zaman düzen tertip oluyor. Yapılacak işi düşünmek yoruyor üşendiriyor. Kalk ve yap bitti. Bir yerden sonra alışkanlık kazanıyorsun sistem otomatik yapıyor. :)

Geri
Yukarı