Işık fotonları zamanda yolculuk yapabilir mi?

Makaleler
5
Bazı teorisyenler ışık hızında hareket edersek zamanda yolculuk yapabileceğimizi söylüyor. Uzay-Zamanı delebilmek için kütlemizi korumamız gerekiyor. Peki kütlesiz ışık fotonları zamanda yolculuk yapabilirler mi? Şu anki fotonlar belki de başka zaman dilimden gelmiştir :D

Son düzenleyen: Moderatör:
@Anakin SkywaIker

Kafamda deli sorular vardı, sağ ol bir tane daha ekledin. :D Fotonlar.

Nasıl insan üretimi bir makine ya da araç saniyede 300 bin KM hız yapabilir ki? Bir düşün yani bu hızda 1 saniye gibi bir sürede Dünya'nın Ekvator çizgisinde yani Dünya'nın etrafında 7,5 tur atabiliyorsun. :vaybe:

Michio Kaku ''Işık hızına yaklaşabiliriz fakat onu geçemeyiz'' diyor, tabii ışık hızına gelecekte yaklaşabilirsek yaklaşırız ama bu bile imkansız gibi duruyor. Mesela:

İnsan çok zeki fakat üretilen Falcon Heavy bile saatte 40 bin KM civarı hız yapabiliyor. Işık hızı ise saatte 1.080.000.000 KM'dir. ''Sen milyar, milyon, sen ne yaptın o kadar ışık hızını?'' :D

Son düzenleyen: Moderatör:
kütlesiz ışık fotonları
Kütlesiz ışık fotonları, Güneş yelkenine devinimini nasıl aktarıyor? Fotonlar saf enerjidir, bunu biliyoruz da kütlesi olmayan bir şey devinimini başka cisimlere nasıl aktarıyor onu çözemedim. Yoksa kütlesi var mı?

Bazı teorisyenler ışık hızında hareket edersek zamanda yolculuk yapabileceğimizi söylüyor.
Çok yanlış anlamışsın! Özel görelelik kuramını bir daha incele.

Kütlesiz ışık fotonları, Güneş yelkenine devinimini nasıl aktarıyor? Fotonlar saf enerjidir, bunu biliyoruz da kütlesi olmayan bir şey devinimini başka cisimlere nasıl aktarıyor onu çözemedim. Yoksa kütlesi var mı?

Çok yanlış anlamışsın! Özel görelelik kuramını bir daha incele.
Bu kadar sert cevap verip üslup bozmana gerek yoktu alt tarafı bir soru sordum. Her şeyin kütlesi vardır, kütlesiz olmanın imkansız olduğuna inanıyorum. Ayrı olarak o kuramın adı görelelik değil ''görelilik'tir''. Birisinin kütle olmadan uzay-zaman kumaşını delinemez olduğunu söylemesini istiyordum açıkçası. Ama daha 3.boyutu göremeyen bizlerin 4 boyutlu evren hakkında bu kadar kesin konuşması bana çok cahilce geliyor. Eminim Einstein burada olsaydı o da kendi teorileri hatta kuralları hakkında bu kadar kesin konuşmazdı. Eğer zaman, uzay gibi fiziksel bir şey ise, (ben buna inanıyorum), ki kesin bir şey yok. O zaman belli bir kütle olmadan ona etki etmemiz pek olası değil Bu konuda şu anlık hem fikirde olabiliriz.

Einstein kütle ile enerjinin maddenin iki farklı formu olduğunu belirtiyor.
E = m . c*
Ve atom altı parçacıkları araştırırken karşılaştığım bir bilgi daha mevcut.
IMG_20180302_235207.png

Maddenin bu iki halinden biri varken diğerinin bulunmadığını söylemek bence de mümkün değil. Yani fotonların enerjisi kadar kütlesi vardır diyorum ve evet bence de herşeyin kütlesi vardır. Lakin 3 boyutu görebildiğimi düşünüyorum eğer farklı bir şeyden bahsetmiyorsanız.

Son düzenleme:
Evet ikisi bir bütünün yarısı olabilir. Ama zaman fiziksel bir olgu olduğu için, birbirlerine etki edebilirler?
Nötronların boşluklarını sadece boşluk olduğunu zannediyordum, enerji olduğunu bilmiyordum.

Işık hızında zamanda yolculuk yapılıyorsa, ışık her zaman yapıyor demektir. Buda zaten evrende yırtılmalara neden olacağı için gereksiz bir teoridir bence.

Evet ikisi bir bütünün yarısı olabilir. Ama zaman fiziksel bir olgu olduğu için, birbirlerine etki edebilirler?
Nötronların boşluklarını sadece boşluk olduğunu zannediyordum, enerji olduğunu bilmiyordum.

Ama nasıl bir fiziksel olgu bilmiyoruz.
Tanımda nötronun kütlesinin %98.4 ünü kuarkların enerjilerinin oluşturduğundan bahsediyor. Uzayda kapladığı hacmin değil yani hala o boşluklar boşluk olabilir veya o boşluklar boşluk değil karanlık enerjidir ?! Daha detaylı araştırmak lazım bunu söylebilmek için.

Işık hızında zamanda yolculuk yapılıyorsa, ışık her zaman yapıyor demektir. Buda zaten evrende yırtılmalara neden olacağı için gereksiz bir teoridir bence.

Işık hızında zamanda yolculuk yapıldığı kesin bir şey değil. Evrendeki yırtılmalardan kastınız karedeliklerse karadelikler evrendeki yırtılmalardan oluşmuyor.

Ama nasıl bir fiziksel olgu bilmiyoruz.
Tanımda nötronun kütlesinin %98.4 ünü kuarkların enerjilerinin oluşturduğundan bahsediyor. Uzayda kapladığı hacmin değil yani hala o boşluklar boşluk olabilir veya o boşluklar boşluk değil karanlık enerjidir ?! Daha detaylı araştırmak lazım bunu söylebilmek için.
Benimde demek istediğim bu, daha evreni tam göremiyoruz. Her şeyi 2 boyutlu gören 3 boyutlu varlıklarız, nasıl 4 ya da daha fazla boyutlu evreni algılayabilelim? Ölümlü oluşumuz, fiziksel ve zihinsel bir açlığa yol açıyor. Bu da bizi kibirli ve üstün olduğumuz yanılgısına düşürüyor. Çünkü bizden başka düşünebilen fiziksel bir varlık göremedik daha.

Yırtılma olmadığını nereden biliyorsun? Göremediğin için mi? Ayrıca fotonlar maddelerle tepkiye giremediği için nasıl anlayabilelim? Güneş ışığı bile gelecekten gelmiş olabilir, ne kadar uçuk ve saçma gelse de...

Benimde demek istediğim bu, daha evreni tam göremiyoruz. Her şeyi 2 boyutlu gören 3 boyutlu varlıklarız, nasıl 4 ya da daha fazla boyutlu evreni algılayabilelim? Ölümlü oluşumuz, fiziksel ve zihinsel bir açlığa yol açıyor. Bu da bizi kibirli ve üstün olduğumuz yanılgısına düşürüyor. Çünkü bizden başka düşünebilen fiziksel bir varlık göremedik daha.

Yırtılma olmadığını nereden biliyorsun? Göremediğin için mi? Ayrıca fotonlar maddelerle tepkiye giremediği için nasıl anlayabilelim? Güneş ışığı bile gelecekten gelmiş olabilir, ne kadar uçuk ve saçma gelse de...

Güneşe her baktığımızda onun 8 dakika önceki halini görüyoruz . Yani güneşle aramızda 8 ışık dakikası mesafe var. Fotonlar uzayda ( kütle çekimsiz ortamda ) bu yolu katederken dünyada ve güneşte geçen zaman aynı olmadığı için güneşten dünyaya gelen bütün fotonlar aslında bir bakıma zamanda yolculuk eder. Dünyada zaman güneşe göre daha hızlı aktığı için zamanda ileri gitmiştir diyebiliriz.
Evrenin herhangi bir yerinde yırtık olup olmayacağı ile ilgili bir şey söylemedim.

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı