Zamanda yolculuk mümkün mü?

Teşekkürler. Evet bunları biliyorum ama bu geleceğe veya geçmişe gitmek mi oluyor ki? Mesela Güneş'in 8 dakika öncesini görüyoruz ama bunun geçmişe gitmekle alakası nedir? Hiçbir şekilde Güneş'e 8 dakikadan önce ulaşamayacaksın. Geleceğe gitme mevzusu ise daha çok zaman geçirmek gibi. Geçmişe gitmekten biraz daha mantıklı gözükmesiyle beraber yine de tam anlamıyla geleceğe gitmek söz konusu değil gibi.

Farkettiğin üzere düşünsel deneylerden bahsettim. Yani zamanda yolculuğun teorik olarak mümkün olduğu bu şekilde anlatılıyor. Sadece şu an uygulamanın bir yolu yok. Gelecekte olmaması için ise bir sebep yok.

Merhaba arkadaşlar. Sizce zamanda yolculuk mümkün olabilir mi? Bununla ilgili birçok teori var özellikle büyük bilim insanlarından-Einstein- zamanın bükülebildiğini, bükülebilirse de zamanda yolculuk yani geçmişe veya geleceğe gidilebileceği veyahut ışık hızına ulaşılabileceği teorisini savunuyor.
Bana göre ise, geçmiş varsa gelecekte de bir şeyler yaşanıyor bizlerin gelecekte ki hali yaşıyor bir şeyler oluyor ve bizim şu anki yaptığımız seçimler ya da diğer şeyler, gelecekte ki olayları etkiliyor. Etkiliyorsa geçmişte ki yaptığımız her şey de şu anki halimizi bize getirdi. Sizce böyle bir şey mümkün mü?

Bende bunu çok düşünüyorum açıkçası Einstein'nın teorisini öğrendikten sonra ve çok farklı yerlere geliyorum aklım almıyor.

Geleceğe veya geçmişe gitmek değilde görmemiz mümkün. Mesela 5.12 milyar ışık yılı uzaklıkta olan SMACS 0723 galaksisi Webb teleskobunun çektiği ilk fotoğrafta 4,6 milyar yıl önceki görüntüsü görülmektedir. Eğer dünyanın çok çok çok çok uzağında bir teleskop olsa ve görüntü alabilse dünyanın eski halini görebiliriz.

Ayrıca eğer ışık hızına ulaşabilirsek ve insan vücudunu buna dayanabilecek olursa geleceğe gitmek mümkün olabilir. Lakin günümüzde bu imkansız. Diyelim ki hıza ulaştık bu sefer o basınca ve g kuvvetine insan bedeninin dayanması mümkün değil. Ama imkansız değil.

Son düzenleyen: Moderatör:
Üstte dendiği gibi, eğer James Webb Teleskobundaki gibi bir olayı tekrar yaşayabilsek ve bunu eyleme dökebilsek, sanırım mümkün olurdu. Fakat bu, zamanın kavramına kadar gider ve bunu tartışacak bilgiye sahip olmadığımı düşünüyorum, en azından önümüzdeki yüzyıl için hayır.

Üstte dendiği gibi, eğer James Webb Teleskobundaki gibi bir olayı tekrar yaşayabilsek ve bunu eyleme dökebilsek, sanırım mümkün olurdu. Fakat bu, zamanın kavramına kadar gider ve bunu tartışacak bilgiye sahip olmadığımı düşünüyorum, en azından önümüzdeki yüzyıl için hayır.
Aslında herşey ışık hızı alakalı. Bir teleskopu şu anki imkanlara dünyadan 5 milyar ışık yılı uzağa götürmek imkansız, gidene kadar milyarlarca yıl geçecektir. Lakin ışık hızında bu süre ciddi bir şekilde azalacaktır.

Işık hızının üstüne çıkabilirsen (bu imkansız) zamanda geriye gitmeye başlarsın. Öyle bir durum ki birisi bir cama taş attığında camın daha taş değmeden kırıldığını sonra taşın kırılan pencereden içeri girdiğini görürsün. Işık hızına ulaşırsan zaman senin için durur. Eğer ışık hızından hızlı gidersen zaman geriye akar. Ancak evrenin yasaları çerçevesinde bu mümkün değildir. WARP motoru önerecekler olabilir, onun yaptığı farklıdır. Onun olayı uzay-zaman dokusuyla alakalıdır.

Aslında herşey ışık hızı alakalı. Bir teleskopu şu anki imkanlara dünyadan 5 milyar ışık yılı uzağa götürmek imkansız, gidene kadar milyarlarca yıl geçecektir. Lakin ışık hızında bu süre ciddi bir şekilde azalacaktır.
Genel göreliliğin önemli parçalarından biri olan Graviton parçacığını belirtmek isterim. Bu parçacık kütle çekim kuvvetini iletiyor. Yani şöyle düşünün bu parçacığı elde ederseniz ve kullanabilirseniz Andromeda galaksisine doğru iletirseniz mükkemmel bir kütleçekim yaratarak Andromeda'yı yanınıza getirirsiniz. Yani bir solucan deli elde ederek yolu çok kısa bir hale getirir ve "ışınlanabilirsiniz" Bunu anlattım çünkü ileride teleskopları veya insanlığı bu şekilde transfer edebiliriz.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı