Zamanda yolculuk mümkün mü?

Işık hızının üstüne çıkabilirsen (bu imkansız) zamanda geriye gitmeye başlarsın. Öyle bir durum ki birisi bir cama taş attığında camın daha taş değmeden kırıldığını sonra taşın kırılan pencereden içeri girdiğini görürsün. Işık hızına ulaşırsan zaman senin için durur. Eğer ışık hızından hızlı gidersen zaman geriye akar. Ancak evrenin yasaları çerçevesinde bu mümkün değildir. WARP motoru önerecekler olabilir, onun yaptığı farklıdır. Onun olayı uzay-zaman dokusuyla alakalıdır.

Genel göreliliğin önemli parçalarından biri olan Graviton parçacığını belirtmek isterim. Bu parçacık kütle çekim kuvvetini iletiyor. Yani şöyle düşünün bu parçacığı elde ederseniz ve kullanabilirseniz Andromeda galaksisine doğru iletirseniz mükkemmel bir kütleçekim yaratarak Andromeda'yı yanınıza getirirsiniz. Yani bir solucan deli elde ederek yolu çok kısa bir hale getirir ve "ışınlanabilirsiniz" Bunu anlattım çünkü ileride teleskopları veya insanlığı bu şekilde transfer edebiliriz.
Evet lakin bahsettiğiniz de basit birşey değil uzayı isteğimiz yerde bükmek yani solucan deliği oluşturmak çok zor. Ayrıca bildiğim kadarıyla daha önce solucan deliklerine girilmedi o yüzden bizi ne beklediğini bilmiyoruz.

Evet lakin bahsettiğiniz de basit birşey değil uzayı isteğimiz yerde bükmek yani solucan deliği oluşturmak çok zor. Ayrıca bildiğim kadarıyla daha önce solucan deliklerine girilmedi o yüzden bizi ne beklediğini bilmiyoruz.
Tabii ki ama her şeyin bir ilki vardır. :) Daha solucan deliği bile keşfedilmedi daha dur bakalım.

Şu anlık bir hayal zaten. Okyanusların büyük kısmıda daha keşfedilmedi, önce dünyayı bitirelim sonra uzaya geçeriz.

Bu çok saçma ve yanlış bir düşünce. Okyanusların keşfi ile uzayın keşfinin hiçbir alakası yok. Dünya ile alakalı konuları araştıran alan başka, uzay ile alakalı olan konuları araştıran alan başkadır. "Önce dünyayı bitirelim daha sonra uzaya geçeriz" şeklindeki bir düşünce tamamen mantık dışıdır. Uzaya merakı olan insanları merakının yönünde desteklemeyip "önce dünyayı araştırmayı bitirin" dersen ne kadar saçma olacağını bir düşünür müsün lütfen? Her bilim insanı kendi merak ettiği alanın peşinden gider. Okyanusu merak eden okyanusu araştırır, uzayı merak eden uzayı araştırır. Önce dünya sonra uzay diye bir şey asla mümkün değildir.

Zaman diye bir şey olduğunu düşünmüyorum. Bir hareketlilik var ve insanlar buna zaman demiş. Yani ilerisine ve gerisine gidilebilecek bir şey yok bence.
Bunu tamamen kendi düşüncelerim olarak yazmıştım, geçen gün yine bu mesaja bir ifade atılınca bi araştırayım dedim benim gibi düşünen bilim adamları var mı diye. Gottfried Wilhelm Leibniz "Önce, sonra ve birbiriyle eş zamanlı olan olaylar vardır. Zaman; sadece bu ilişkileri zihnimizde organize etme şeklidir." demiş. Immanuel Kant ise "Zaman; zihinlerimizin, sahip olduğumuz tecrübeleri organize etme şekli." şeklinde söylemiş.

Einstein'ın göreceli zaman teorisi kabul ediliyor bilim camiasında herhalde şu an değil mi? Işık hızına yakın hızda yolculuk yapan ikiz daha çok yaşlanıyor diğer ikize göre teorisi.

Yukarıdaki arkadaşın dediği gibi zaman şimdiki zamandan ibaret ve insan yaşadıklarını (anı) düşünür ve yaşayabileceklerini tahmin eder.

Ben geçmişe veya geleceğe gidileceğini düşünmüyorum. Uzay teleskoplarıyla 1.000 yıl önceki zamanı vs. İzliyor olabiliriz ancak bunun için çok şiddetli bir enerjiye ihtiyaç duymamız gerek ve ne yazık ki bu imkansız bir şey.

Biz bunları göremeyeceğiz zaten boş ver, Valorant'ta aim kasmaya devam edelim en iyisi. :D

Bu çok saçma ve yanlış bir düşünce. Okyanusların keşfi ile uzayın keşfinin hiçbir alakası yok. Dünya ile alakalı konuları araştıran alan başka, uzay ile alakalı olan konuları araştıran alan başkadır. "Önce dünyayı bitirelim daha sonra uzaya geçeriz" şeklindeki bir düşünce tamamen mantık dışıdır. Uzaya merakı olan insanları merakının yönünde desteklemeyip "önce dünyayı araştırmayı bitirin" dersen ne kadar saçma olacağını bir düşünür müsün lütfen? Her bilim insanı kendi merak ettiği alanın peşinden gider. Okyanusu merak eden okyanusu araştırır, uzayı merak eden uzayı araştırır. Önce dünya sonra uzay diye bir şey asla mümkün değildir.
Önce dünyayı bitirelim sonra uzaya geçeriz kısmında biraz ironi yaptım lakin okyanus kısmına gelirsek oraları daha keşfedememizin asıl sebebi basınçtır. Uzayda da okyansulardan kat ve kat fazla basınçlı yerler var eğer buna çözüm yolu bulunmaya çalışılırsa ileride daha az problem yaşanır.

Bahsetmişlerdir büyük ihtimalle ama yüksek hızlarda kısmi olarak mümkün. Zamanında atomik saat ile deney yapmışlardır. Hız yükselince zaman değişime uğruyor. Bana kalırsa zaman tek çizgi üzerinden ilerliyor.

Geri
Yukarı