İşimden istifa etmeli miyim?

ahmtgny

Hectopat
Daha fazla  
Evet arkadaşlar 2 yıllık üniversite mezunu su ürünleri teknikeriyim yaşım 27 tam 2.5 senedir bir fabrikada mesleğimi yapıyorum fakat gece gündüz vardiyasından aşırı sıkıldım her hafta vardiya dönmek çok yordu beni. Haftanın 6 günü gece gündüz çalıştırıyorlar maaşım 7575 TL. Ev kendimizin çoluk cocuğum da yok kız arkadaşımla yaşıyorum. Bu yoğun iş temposundan artık tükendim kafamı işime veremiyorum her sabah kaza bela okuya okuya işe geliyorum gün içinde hasta gibi oluyorum işten erken çıkıyorum bazen bahaneler bulup işe gitmiyorum hastayım diyorum zorla rapor alıyorum falan ölmeyi bile istediğim oldu kafamda bu iş tamamen bitmiş gibi o derece sıkıldım çünkü işimi zerre sevmiyorum çalıştığım ortam soğuk gıda ürünü ürettiğimiz için içerisi 3-5 derece hadi maksimum 10 derece işimi beynim yapmak istiyor ama vücut izin vermiyor her gün zorlanarak yapıyorum. İstemeye istemeye. Planım şu ailemle konuştum beni destekliyorlar kız arkadaşım dünden razı çıkmam için sürekli bırak şu mutsuz olduğun işi yapma diyor BİM'de kasiyer olsan en azından akşam evinde olursun diyor. Çünkü kendi mutsuzluğumu ona yansıtıyorum ve gece vardiyalarında aynı evde olmamıza rağmen görüşemiyoruz çünkü o gündüz çalışıyor. Bundan 4 ay önce spora yazılmıştım 2 senesini peşin vermiştim henüz 4 ay oldu kiloluydum 15 kg verdim şu an fit durumdayım spora ilgim yükseldi kas geliştirmek istiyorum benim istediğim şey şu an da şu hayattan zevk alacağım şey spora daha ağır bir şekilde yönelmek ve yazılıma ilgi duymaya başladım yazılım çalışmak ve dil öğrenmek. İşi bırakıp sadece bu 3 şeye odaklanmak istiyorum biraz da dinlenmek istiyorum fakat kafamda hep daha sonra ne yapabilirim nasıl bir gelir kapısı bulabilirim ya bulacağım iş şu anki işimden kötü olursa ya hiç iş bulamazsam yaşım 30'a geliyor ya ortada kalırsam vb vb gibi düşünceler geçiyor. Sizce işi bırakıp zevk aldığım şeylerle spor yazılım dil vb bunlarla uğraşmak mantıklı mı? Siz olsanız ne yaparsınız? Tavsiyelerinizi büyük merakla bekliyorum yol gösterilmesine ihtiyacım var.

Son düzenleyen: Moderatör:
Hocam Bim veya A101'de kasiyer olmak daha zordur. Öyle dediğiniz gibi akşam evlerine gitmiyorlar. Bazenleri Sayım, temizlik, etiket ayarlama gibi şeyleri iş saati bittikten sonra yapıyorlar. Bir kasiyer söylemişti, dün gece 1'de evime gittim diye.

Böyle ev içi huzur iş için bozulursa devam ederse bozulmaya kız arkadaşınla ilişki süreniz kısalabilir. Eğer maddi olarak sıkıntı olmayacaksa kesinlikle istediğin şeyi yapmalısın.

Yaşlarımız yakın. Sana şunu söyleyebilirim, eğer çalıştığın işten memnun değilsen o işten kazandığın para da sana sağladığı imkanlar da zerre gözüne gelmiyor. Vardiya sistemini biliyorum daha önce çalıştım ve dünya üzerindeki en berbat sistem olabilir.

Kaldı ki vasıfsız eleman değilsiniz elinizde bir yetkinliğiniz var. Söylediğin şey çok riskli eğer yazılım öğrenemezsen geliriniz tek kişiye düşecek ve bu (durumunuzu bilmiyorum tahmin ediyorum) sizi zora sokabilir. Ama kendine inanıyorsan yapacağını düşünüyorsan 10-20 sene sonra ''Risk alıp yazılımcı olsam çok daha mutlu olurdum'' diye düşünmek yerine ''Denedim olmadı'' diye düşünmek daha iyi.

Benimde yaşım 29. Büyük bir gıda firmasında IT olarak çalışıyorum. Maaşım şirket ortalamasına göre düşük. 1.5 yıllık evliyim ve bende hemen hemen senin sorunlarından şikayetçiyim. İşimi gram sevmiyorum. Eşim ve ailem işten çıkmama çok sıcak bakmıyor. Kasım ayına kadar kredi ödemem gerekli. O bitince ufaktan iş değiştireceğim ama bu tarz yerlerde genelde kimseyle muhattap olmadan çalışmak. Son bir kaç aydır bu şekilde çalışıyorum. Kulaklığımı takıp tüm gün işimi yapmaya çalışıyorum. Arka planda nft tasarımcılığını falan araştırıyorum. İş bulmadan çıkmayın bence. Size değer veren bir şirkette çalıştığınızda hayat biraz daha güzel oluyor.

Hocam kendi şahsi fikrimi söylüyorum, ben olsaydım beni bu kadar fiziksel ve zihinsel şekilde yıpratan bir işte daha fazla durmazdım. Spora ve yazılıma yönelmek istiyorum demişsiniz. Sporu işinizin yanında devam ettirin bence. İşten ayrılmanızın ana sebeplerinden olmasın bence spor. Yazılım konusunda da evet güzel bir meslek önü açık ancak ciddi sabır ve zaman gerektirir. Benim halam öğretmen boş zamanlarında Online yazılım kursundan yazılım öğremiyor mesela. Yine siz de benim fikrimi sorarsanız öyle yapın derim. Çünkü Türkiye şartlarında hayat gerçekten zor işten ayrıldıktan sonra geçinmenizi sağlayacak bir geliriniz desteğiniz yoksa zorluk çekebilirsiniz. Ben sizin yerinizde olsam işi bırakırdım bir süre dinlendikten sonra tekrar farklı bir işe girme arayışında olurdum elbet bir yere girersiniz bence. Ve son olarak yazılım işinin içinde olmak istiyorsanız da bir dahaki üniversite sınavına girin, 2 yıllık bir bilgisayar programcılığı okuyun açıktan da olsa diplomanızı alın. Benim arkadaşım bilgisayar programcılığı mezunu haftanın 5 günü evden çalışıyor mesela.

Yaşlarımız yakın. Sana şunu söyleyebilirim, eğer çalıştığın işten memnun değilsen o işten kazandığın para da sana sağladığı imkanlar da zerre gözüne gelmiyor. Vardiya sistemini biliyorum daha önce çalıştım ve dünya üzerindeki en berbat sistem olabilir.

Kaldı ki vasıfsız eleman değilsiniz elinizde bir yetkinliğiniz var. Söylediğin şey çok riskli eğer yazılım öğrenemezsen geliriniz tek kişiye düşecek ve bu (durumunuzu bilmiyorum tahmin ediyorum) sizi zora sokabilir. Ama kendine inanıyorsan yapacağını düşünüyorsan 10-20 sene sonra "risk alıp yazılımcı olsam çok daha mutlu olurdum" diye düşünmek yerine "denedim olmadı" diye düşünmek daha iyi.

Evet bu işten kazandığım şeyleri kendimden o kadar çok şey verince kazanmış gibi görmüyorum 25 bin maaş da verseler sevmiyorum yani. İşten çıksam en fazla ne olur dışarıda yemeklere gidilmez her gün tatlı yenilmez ne bileyim içki içilmez. Tatil yapılmaz. Ki zaten haftanın 6 günü çalışmaktan tatil de yapılmıyor. Sigaram falan da yok zaten. Kiram yok. Kısacası pek bir giderim yok ama hayat başlı başına pahalı tabii o ayrı konu. O pişmanlığı bende yaşamak istemiyorum en azından denedim demek istiyorum. Ve bazı şeylerde kendimi geliştirmek için yaşımın henüz çok geç olmadığını düşünüyorum ne yaparsam bu dönemde yapacağım. Bie kurs alıp dil öğrenmek olabilir yazılım öğrenmek olabilir veya başka bir sektörde kendimi denemek olabilir.2.5 sene çalıştım son 3 aydır kafamda bitmiş durumda tekrardan odaklanmaya çalışsamda ayaklarım geri geri gidiyorum bilemiyorum kafam çok karışık. Part time işler bulup geri kalan zamanda da yapmak istediğim şeyleri yapmak istiyorum. Tanıdığımın tekel i var orada bile haftanın birkaç günü durup en azından kendime yetecek kadar bir gelir elde edebilirim diye düşünüyorum ihtiyaç oldukça.

Hocam kendi şahsi fikrimi söylüyorum, ben olsaydım beni bu kadar fiziksel ve zihinsel şekilde yıpratan bir işte daha fazla durmazdım. Spora ve yazılıma yönelmek istiyorum demişsiniz. Sporu işinizin yanında devam ettirin bence. İşten ayrılmanızın ana sebeplerinden olmasın bence spor. Yazılım konusunda da evet güzel bir meslek önü açık ancak ciddi sabır ve zaman gerektirir. Benim halam öğretmen boş zamanlarında Online yazılım kursundan yazılım öğremiyor mesela. Yine siz de benim fikrimi sorarsanız öyle yapın derim. Çünkü Türkiye şartlarında hayat gerçekten zor işten ayrıldıktan sonra geçinmenizi sağlayacak bir geliriniz desteğiniz yoksa zorluk çekebilirsiniz. Ben sizin yerinizde olsam işi bırakırdım bir süre dinlendikten sonra tekrar farklı bir işe girme arayışında olurdum elbet bir yere girersiniz bence. Ve son olarak yazılım işinin içinde olmak istiyorsanız da bir dahaki üniversite sınavına girin, 2 yıllık bir bilgisayar programcılığı okuyun açıktan da olsa diplomanızı alın. Benim arkadaşım bilgisayar programcılığı mezunu haftanın 5 günü evden çalışıyor mesela.

Evet açıktan bilgisayar programcılığı okuma fikri benim de aklıma geldi fakat matematik durumlarım biraz zayıf üniversite mezunu olmama rağmen. Geçinme konusuda şöyle ben kız arkadaşım ve kardeşim aynı evde yaşıyoruz onlar da çalışıyor ben evde aç kalmam yani tabii bu sırtımı onlara yaslayacağım anlamına gelmesin en azından bir süreliğine kendimi toparlayana kadar olan süreçten bahsediyorum. Gelir olarak da şöyle annem beni desteklediğini söyledi ayda 2 bin TL gönderirim sana dedi tabii 2.000 TL bu zaman da komik bir rakam ama en azından açlıktan ölmem yani o anlamda. Bu sırada part time çalışılabilir ya da akrabamın tekel i var hafta sonları tekel de durup haftalık durumu çıkarabilirim vb vb gibi seçeneklerim var.

Bu arada kendimi kovdurup tazminat ve işsizlik maaşı almakta bir seçenek fakat tanıdık ile girdiğim için ayıp olsun istemiyorum.

Son düzenleme:
Evet bu işten kazandığım şeyleri kendimden o kadar çok şey verince kazanmış gibi görmüyorum 25 bin maaş da verseler sevmiyorum yani. İşten çıksam en fazla ne olur dışarıda yemeklere gidilmez her gün tatlı yenilmez ne bileyim içki içilmez. Tatil yapılmaz. Ki zaten haftanın 6 günü çalışmaktan tatil de yapılmıyor. Sigaram falan da yok zaten. Kiram yok. Kısacası pek bir giderim yok ama hayat başlı başına pahalı tabii o ayrı konu. O pişmanlığı bende yaşamak istemiyorum en azından denedim demek istiyorum. Ve bazı şeylerde kendimi geliştirmek için yaşımın henüz çok geç olmadığını düşünüyorum ne yaparsam bu dönemde yapacağım. Bie kurs alıp dil öğrenmek olabilir yazılım öğrenmek olabilir veya başka bir sektörde kendimi denemek olabilir.2.5 sene çalıştım son 3 aydır kafamda bitmiş durumda tekrardan odaklanmaya çalışsamda ayaklarım geri geri gidiyorum bilemiyorum kafam çok karışık. Part time işler bulup geri kalan zamanda da yapmak istediğim şeyleri yapmak istiyorum. Tanıdığımın tekel i var orada bile haftanın birkaç günü durup en azından kendime yetecek kadar bir gelir elde edebilirim diye düşünüyorum ihtiyaç oldukça.
Kimse işten çıkar çıkmaz açlıktan ölmez hocam. Özellikle az çok donanımlıysa. Önemli olan çalışıp mutlu olmak. Hayallerinizin peşinden gidin. Ben de gittim, olmadı ama en azından şu anda pişman değilim.

Sadece başını okudum eğer böyle bir işte çalışmak durumda olsaydım ben çıkardım.

Bazen hayallerini takip etmen zor olabilir. Ama emin ol daha iyi bir yer bulabilirsin kendine.

Yeni konular

Geri
Yukarı