İslam dinini çok sorguluyorum

• Konuyu başlatan 348606
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 230
  • Görüntüleme 14B
Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Nebe Suresindeki ayetler üzümler ve ondan üretilen içki ile ilgilidir. Orada bahsi geçen "kevaibe etraben" de birbirine denk ve eşit manasındadır. Kız, göğüs falan geçmez. Onu o şekilde çevirip ona inananlara sorun.
Nasıl yani? Huri yok mu kitapta?
Bu kitapta cinsellik dahi hatsafada.
Araştırın, bulursunuz. "Kitapta çelişki yoktur" ayetle sabittir. Ayetleri çeliştiren mealler mevcutsa, çelişkisiz manaları bulmak gerekir.
Çelişkileri göz ardı edip, çelişkisiz meal bulmak için derin anlamcılık mı yapmamız lazım?

Son düzenleyen: Moderatör:
Sorgulamaya devam et, başlangıç olarak kırmızı hap izleyebilirsin ve onun karşı fikrinde olan kırmızı asa serisini izleyebilirsin.

Din hocana sor, bakalım ne diyecek?
Meraktan soruyorum.

Nebe Suresindeki ayetler üzümler ve ondan üretilen içki ile ilgilidir. Orada bahsi geçen "kevaibe etraben" de birbirine denk ve eşit manasındadır. Kız, göğüs falan geçmez. Onu o şekilde çevirip ona inananlara sorun.
Kuranda açık açık yazıyor be kanka. Daha Kuranı okumamışsın gelmişsin burada boş boş konuşuyorsun.

Merhabalar bay ve bayanlar. Öncelikle Müslüman'ım, onu belirtelim. İslam, din olarak gerçekçi bir din olduğunu sanmıyorum. Mesela cinsel ilişkiye girmek günahtır. Ama cinsellik doğanın bir parçası, bunun için evlenmenin zorunlu olması saçma geliyor. Başka bir örnek vereceksek adını hatırlamadığım bir peygamber vardı. Sürekli oğlunun boğazını kestiği bir rüya görürmüş ve bunu Allah'tan onun yapmasını istediğini düşünmüyormuş. Bir gün oğlunun boğazını keserken bıçak kesmemiş ve Allah gökten ona koyun mu inek miydi tam hatırlamıyorum ama onu kurban etmesi için bir hayvan gönderiyordu. Bunlar gerçekten saçma geliyor bana. Beni aydınlatır mısınız?
Selam. Öncelikle sorguluyorsunuz ama araştırmıyorsunuz. İslamda cinsel ilişkiye girmek günah değildir aksi taktirde dünyada ki her varlık cehennem yolcusu olurdu sırf bu günahtan. Arkadaşım zina etmek günahtır. Günümüzde bir sürü haber okuyoruz taciz, tecavüz, gayrimeşru doğan çocuklar bunlar haramı-günahı geçtim sence doğru şeyler mi? Bunların hepsi zinadır. Annenin babanı aldatması zinadır ve hiçbirini doğru bulduğunu düşünmüyorum. Evlendiğin kişi ile alakalı herhangi bir kısıtlama yok.

Dediğiniz kişi İbrahim peygamberdir. Tüm gerçek dinlerde adı geçer.(İncil-Tevrat-Kuran) İnanıp inanmamak tabiki kişiye kalmıştır. Bazen hak veriyorum ama konuştuğumuz kişi bir peygamber. Senin ve benim sınandığım gibi sınanmaması gerekir. Peygamberler hayatını bir araştır derim. Hepsi bu ve daha kötü koşullarda sınanmışlardır.

Not: İbrahim peygamberin oğlunu kurban etmesini isteyen Allah değildir. Çocuğu olmadığı için Allah'a bir çocuğum olursa adak adayacağım diye kendisi söyler ve bunu yerine getirmeye çalışır. Nitekim yaratıcı için böyle adaklar kabul edilmez.

Merhabalar bay ve bayanlar. Öncelikle Müslüman'ım, onu belirtelim. İslam, din olarak gerçekçi bir din olduğunu sanmıyorum. Mesela cinsel ilişkiye girmek günahtır. Ama cinsellik doğanın bir parçası, bunun için evlenmenin zorunlu olması saçma geliyor. Başka bir örnek vereceksek adını hatırlamadığım bir peygamber vardı. Sürekli oğlunun boğazını kestiği bir rüya görürmüş ve bunu Allah'tan onun yapmasını istediğini düşünmüyormuş. Bir gün oğlunun boğazını keserken bıçak kesmemiş ve Allah gökten ona koyun mu inek miydi tam hatırlamıyorum ama onu kurban etmesi için bir hayvan gönderiyordu. Bunlar gerçekten saçma geliyor bana. Beni aydınlatır mısınız?
Önce dini düzgünce bir öğrenin ondan sonra sorgularsınız.

Sorgulamayan insan, insan değildir zaten. Şu an ülke olarak Rönesans öncesi Avrupa'dan hiçbir farkımız yok. Kimse sorgulamıyor, sorgulayınca din düşmanı oluyorsun. Herkes birbirini din konusunda ikna etme peşinde. Ülkede "Müslüman" çok ama sorsan hırsızlık yapar, yolsuzluk yapar, adam öldürür bir de üzerine ben Müslümanım diye geçinir. Bu insanlar sorgulamadıkları için bu durumda zaten. Hristiyanlığın ilk dönemlerindeki gibi yeraltı mağaralarında toplanıp sorgulamamız gerekiyor sanırım :)

Sorgulamaya merak etmeye devam et. Ben şu sıralar Müslümanların neden kutsal kitaplarında yazan bazı bilgileri sorgulamadan kabul edip, bazılarında apaçık yanlış bir şeyler yazmasına rağmen onları kendi yorumlamalarıyla olumlu tarafa çektiklerini merak ediyorum. Madem bir yorumlama yapılacak kutsal kitapa ne gerek var. Kitap dediğin herkese apaçık doğruları söylemelidir. Kitapta yanlış olduğu bariz olan şeyler var. Mesela iki kadının şahitliğinin bir erkeğe denk olduğu yazar. Bazı müslümanlar onu kadınlar duygusaldır deyip mantıklı buluyor. Komik açıkçası. Daha örnek isteyene yazabilirim. En mantıklı din İslam gibi geliyor ama İslam'ın da aslında kusursuz olmadığını gördükçe ondan da uzaklaşıyorum.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Yeni konular

Geri
Yukarı