İslam dinini çok sorguluyorum

• Konuyu başlatan 348606
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 230
  • Görüntüleme 14B
Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Kitabın Türkçe mealini oku aradığın cevapları insanların görüşlerinde değil de kitap da bulabilirsin ben birçok merak ettiğim sorguladığım düşüncelerimi kitap da okumuştum ve aradığım cevapları bulmuştum sana da tavsiye ederim oku da imana gel diye demiyorum :) yanlış anlama beni her konuda okuyarak araştırarak öğrenmek gibisi yok.

"Göğüsleri tomurcuklanmış" erkek olur değil mi?

Nebe Suresindeki ayetler üzümler ve ondan üretilen içki ile ilgilidir. Orada bahsi geçen "kevaibe etraben" de birbirine denk ve eşit manasındadır. Kız, göğüs falan geçmez. Onu o şekilde çevirip ona inananlara sorun.

@348606 geçmiş olsun hocam, kafanız çok karışabilir.
Bak işte, ya kardeşim kafan karışmazsa bir şey anlamazsın zaten.
Karışacak ki sorgulayacaksın, daha derine ineceksin, yorumlayacaksın, "Bu neden böyle acaba?" diyeceksin.
Tabii, bazı efenilerimizin "Allah bilir karşim, ne sorguluyon lan!" adeti vardır, sorguladığın anda dibinde biterler.

Bak işte, ya kardeşim kafan karışmazsa bir şey anlamazsın zaten.
Karışacak ki sorgulayacaksın, daha derine ineceksin, yorumlayacaksın, "Bu neden böyle acaba?" diyeceksin.
Tabii, bazı efenilerimizin "Allah bilir karşim, ne sorguluyon lan!" adeti vardır, sorguladığın anda dibinde biterler.

Tamam.

Bir kişinin oluşturduğu ahlak kurallarının din adı altında empoze edilmesi. Misal düşünün 500’lü yıllarda yaşıyorsunuz, çevrenizde olan tonla yolsuzluk, taciz, tecavüz vb aklınıza gelebilecek ne varsa var ama hapis cezası insanları paklayamıyor; güvenlik, ulaşılabilirlik, iletişim denen kavramlar günümüz kadar gelişmemiş. Dolayısıyla Hz. Muhammed bir din yaratmış, insanları din adı altında yola sokmak istemiş(çok zeki adammış açıkçası, günümüzde bile etkisini sürdürüyor yarattığı din). İslamın diğer dinlerden çok da farklı olmadığını birçok şeyinin benzer olduğunu okuyup incelersen anlarsın. Diğer dinlerde de aynı muhabbet, sürekli insanı terbiye etme ihtiyacı olmuş ve din ile bunu karşılamaya çalışmışlar. Günümüzde etkisini sürdürmesinin nedeni temelinin korkuya dayalı olması; aslen insanlar bir yaratıcıyı sevmez(istisnalar vardır elbet), korkusundan ötürü onu sevdiğine kendini inandırır.

Nebe Suresindeki ayetler üzümler ve ondan üretilen içki ile ilgilidir. Orada bahsi geçen "kevaibe etraben" de birbirine denk ve eşit manasındadır. Kız, göğüs falan geçmez. Onu o şekilde çevirip ona inananlara sorun.
Eğer çeviride hata var diyorsanız, bana doğru çeviriyi de göstermelisiniz, aksi takdirde sadece atıp tutuyorsunuz.
Yanlış anlama, sana laf atmıyorum.

Eğer çeviride hata var diyorsanız, bana doğru çeviriyi de göstermelisiniz, aksi takdirde sadece atıp tutuyorsunuz.

Yanlış anlama, sana laf atmıyorum.

Araştırın, bulursunuz. "Kitapta çelişki yoktur" ayetle sabittir. Ayetleri çeliştiren mealler mevcutsa, çelişkisiz manaları bulmak gerekir.

Merhabalar bay ve bayanlar. Öncelikle müslüman'ım, onu belirtelim. İslam, din olarak gerçekçi bir din olduğunu sanmıyorum. Mesela cinsel ilişkiye girmek günahtır. Ama cinsellik doğanın bir parçası, bunun için evlenmenin zorunlu olması saçma geliyor. Başka bir örnek vereceksek adını hatırlamadığım bir peygamber vardı. Sürekli oğlunun boğazını kestiği bir rüya görürmüş ve bunu Allah'tan onun yapmasını istediğini düşünmüyormuş. Bir gün oğlunun boğazını keserken bıçak kesmemiş ve Allah gökten ona koyun mu inek miydi tam hatırlamıyorum ama onu kurban etmesi için bir hayvan gönderiyordu. Bunlar gerçekten saçma geliyor bana. Beni aydınlatır mısınız?

Bahsettiğin peygamber Hz. İbrahim'dir ama senin anlattığın durumun öncesi var.
İbrahim peygamber daha öncesinde eğer Allah kendisine bir erkek evlat verirse onu kendisine kurban edeceğine dair söz veriyor.
Sonrasında Hz. İsmail doğuyor.
Ve Allah Hz. İbrahim'i sınıyor.
Aynı bu dünyada bizim sınandığımız gibi.

Ayrıca bıçağın kesmediği Hz. İbrahim'in oğlu Hz. İsmail ki kendiside kuranı kerimde ismi geçen bir peygamber ve Hz. Muhammed bu isimlerin soyundan geliyor.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Yeni konular

Geri
Yukarı