İslam dinini çok sorguluyorum

• Konuyu başlatan 348606
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 230
  • Görüntüleme 14B
Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Burada sadece özgür düşünce dile getiriliyor, neyin isyanını yapıyorsunuz? Madem tam müslümansınız dört dörtlük, cümlelerden kendinize pay çıkartma gereği bile duymazsınız.

Hiç bir din, internetteki bir forumda öğrenilmez. Burda size yazan, argüman üretenlerde sıradan insanlar. Eğer gerçekten doğruyu ve işin aslını öğrenmek istiyorsanız, ehil kişilerle konuşmalı yahut ehil kişilerin yorumlarını araştırıp okumalısınız. Çoğu forum tarzı yerlerde tartışan insanların inananıda cahil, inanmayanıda cahil. O yüzden, ne yazarsanız, ne sorarsanız sorun, boş tartışma döner anca.

Devam et, bu aşamada en mühim şey, korkuyu yenmek. Bu konuda gelip seni korkutarak geri döndürmeye çalışacaklar. Korkma. Korkması gereken onlar, sen değil!

Peki hocam anlıyorum.
Ben aptalım heralde, siz daha iyisini bilirsiniz, çeviren o kadar arkadaş da yanlış çevirmiştir.

Estagfurullah. Naçizane, ehli sünnetin nasıl hakim görüş olarak kabul edildiğini, 4 halife sırasında ve sonrasında iç çekişmeleri, savaşları, din otoritesinin kimlerin eline geçtiğini araştırın, belki değinmek istediğim noktaları anlamanıza vesile olur.

Ben normalde Kuran - Ayet - Meal ucgenindeki konulara yazmiyorum cunku kendim Arapca bilmedigim icin kimsenin iddiasini yanlislayamiyorum ama zamaninda arastirip kendimce soyle sonuclara ulasmistim:

Cevabini arastirdigim soru suydu, zaman icerisinde bilimsel gelismeler oldukca Kuran cevirileri "garip bir sekilde" bilimsel bulgulara dogru evriliyorlar mi?

Mesela asagida Kuran Turkce meallerinin ceviri tarihleri var:

1614985294322.png

Ozellikle dikkat ettigim nokta Zariyat suresi 47 ( 51:47 ) zira cogu kisi size bunun "Evrenin genislemesi" anlamina geldigini soyleyecek. 1925 senesinde Hubble sayesinde bu durum bilinir hale geldi, merak ettigim suydu ki, 25 oncesi bir ceviride "Evren genisliyor" diyebilen var mi. Fakat buna ulasamadim. Ulasabildigim en eski ceviri 57 idi.

Gittim bir tane web sitesi buldum ve buradan 1957 yilindaki ceviriyi yapan "Hasan Basri Cantay" in mealine ulastim:

"Biz göğü kuvvetle bina etdik. Çünkü biz muhakkak ve mutlak bir (vüs’at ve) kudrete mâlikizdir."

10 sene sonra, Ali Fikri Yavuz:

(Bir de semaya bakın), biz onu kuvvetle bina ettik. Muhakkak ki biz, büyük kudrete sahibiz.

Ve evet, diyanetin cevirisi:

"Göğü kendi ellerimizle biz kurduk ve biz (onu) elbette genişleticiyiz."

Kendiniz de arastirip bakabilirsiniz.

2 ihtimal var, ceviri ve Arapca'ya cok hakim hale gelmisiz son 40-50 sene icerisinde ya da...

Ben normalde Kuran - Ayet - Meal ucgenindeki konulara yazmiyorum cunku kendim Arapca bilmedigim icin kimsenin iddiasini yanlislayamiyorum ama zamaninda arastirip kendimce soyle sonuclara ulasmistim:

Cevabini arastirdigim soru suydu, zaman icerisinde bilimsel gelismeler oldukca Kuran cevirileri "garip bir sekilde" bilimsel bulgulara dogru evriliyorlar mi?

Mesela asagida Kuran Turkce meallerinin ceviri tarihleri var:

Eki Görüntüle 908586

Ozellikle dikkat ettigim nokta Zariyat suresi 47 ( 51:47 ) zira cogu kisi size bunun "Evrenin genislemesi" anlamina geldigini soyleyecek. 1925 senesinde Hubble sayesinde bu durum bilinir hale geldi, merak ettigim suydu ki, 25 oncesi bir ceviride "Evren genisliyor" diyebilen var mi. Fakat buna ulasamadim. Ulasabildigim en eski ceviri 57 idi.

Gittim bir tane web sitesi buldum ve buradan 1957 yilindaki ceviriyi yapan "Hasan Basri Cantay" in mealine ulastim:

"Biz göğü kuvvetle bina etdik. Çünkü biz muhakkak ve mutlak bir (vüs’at ve) kudrete mâlikizdir."

10 sene sonra, Ali Fikri Yavuz:

(Bir de semaya bakın), biz onu kuvvetle bina ettik. Muhakkak ki biz, büyük kudrete sahibiz.

Ve evet, diyanetin cevirisi:

"Göğü kendi ellerimizle biz kurduk ve biz (onu) elbette genişleticiyiz."

Kendiniz de arastirip bakabilirsiniz.

2 ihtimal var, ceviri ve Arapca'ya cok hakim hale gelmisiz son 40-50 sene icerisinde ya da...

Kuran'ın kanıtını, aslında hayata tesiri en az olan ayrıntılarda arayanları hüsrana uğratabilecek bir noktaya değinmişsiniz. Ayrıca bu manasal oynamaların diğer hususlarda da yapılabileceğine de bir gösterge olması açısından da değerlendirilebilir. Sizin paylaşımınızdan bağımsız bireysel olarak diyebilirim ki Kuran bize neyi düzenlememizi, neye dikkat etmemizi söylemektedir? Asıl noktalar burası olmalı. İsteyen istediği şekilde bakar. Mühim olan eyleme dökerken cevabını verebileceğin bilince sahip olmaktır. Bunu size yazarken de niyetim tartışmak veya konuyu başka yere çekmek değil. Bu konuda haklılığınız aşikar zaten.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Yeni konular

Geri
Yukarı