İslam'a göre erkekler kadınlara şiddet uygulama hakkına sahip midir?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

poorfredo

Hectopat
Makaleler
1
Bu yazdıklarım tamamen kendi kişisel görüşümdür.

Öncelikle bana sorabileceklerinizin çoğu paylaştığım kaynaklarda açıklanmıştır. Yani mesajınızı paylaşmadan önce bakmanızı rica ederim.

Herhangi bir dine mensup olan olmayan herkesin yorumlarını saygı ve sevgi çerçevesinde bekliyorum. Kimsenin iğneleyici, kinayeli veya hakaret içeren yorumlara maruz kalmasını istemiyorum.

Ayrıca ben bu konuda sadece bir ayetin bana göre çarpıtılmasından bahsettim. Yani bu konuda açıkladığım bu ayette yazanlardır. Kimsenin bana gelip de o zaman bunu şunu da açıkla demesini istemiyorum.

Bu dediklerimi hoşgörüyle karşılanması ve uygulanmasını istiyorum.

İslam'ı anlatan ve arkasına sığınan birçok ileri gelen ünlü kişiler hep kendi yorumlarını İslam'a katmaktadır. Ama ben sadece Allah'ın İslam'a göndermiş olduğu kitabını baz alırım. Bana kimse gelip de bak bu ünlü hoca burada böyle demiş demesin lütfen. Bu verdiğim kaynaklar da bu konuyu güzelce ve yorum katmadan anlatmış olanlardır.
Biz ve bu bahsettiğim kişiler kusurlu olabilir ama İslam kusursuzdur. Bir yanlış varsa onu bizde arayın. Biz de bu Dünya'da imtihandayız.

Bahsettiğim konu Nisa 34. ayetinde yer alan konudur. Diyanet İşleri Başkanlığı ise aşağıdaki gibi çevirisini yapmıştır.
Bu sitede de 'dövün' şeklinde tefsir edilmiş. Ancak ben zaten şu anki iktidarın dini kullandığını açıkça düşünüyorum. Hatta düşünüyorum değil direkt öyle. Bunu da ifade özgürlüğüm ile herkesin önünde söylerim. Ama yarın öbür gün gelecek olan kişi de başka bir geleneksel veya milli değerlerimizi sömürecektir. Demek istediğim politikacıları çok da takmamız gerektiği.
Yani bu sitede ya kendi işlerine bu şekilde geldiği için böyle bırakılmış, ya da bu sitenin admini hiç gelen uyarıları dikkate almamış.
Hemen aşağıda paylaştığım videonun tamamını izleyebilirsiniz.
Ayrıca aşağıda paylaşacağım videoda direkt bu süreye giderek bahsi geçen 'darabe' fiilinin hangi anlamlarda kaç kez Kuran-ı Kerim'de kullanıldığına bakabilirsiniz (3.24). Zaten videonun tamamını izlerseniz demek istediğimi çok iyi anlarsınız.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Ben ise 'darabe' fiilinden kastın boşanmak, ayrılmak olduğunu düşünüyorum. Çünkü o cümleye en çok bu şekilde uyuyor. Zaten 'darabe' fiilinin Kuran'da da kullanılmamış daha bir sürü anlamı vardır.
Yani başlıktaki soruya cevap olarak: Erkeklerin kadınlara şiddet uygulamaya hakkı yoktur.

Konuyla alakalı başka paylaşmak istediğim kaynaklar:
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Konuyla alakasız, benim etkilendiğim, tavsiye ettiğim kaynaklar:

Bu konuyla alakasız bu ayette bir tane daha şaibeli olduğu söylenen ve tartışılan durum var. Ondan bahsetmedim. Ancak onunda bir açıklaması var. Ben sadece bu en çok konuşulan konu olduğu için bundan bahsetmek istedim.
Kısacası Kuran-ı Kerim'de bulduğumuz bir sorun yine Kuran-ı Kerim'de açıklanmıştır.
Benim inancım bana, senin inancın sana.

Güzel yorumlarınızı bekliyorum.
Sağlıcakla kalın.

Anlamı ayrılın, boşanın gibi bir şey olsaydı Türkçe mealde öyle yazardı. Ama tüm Türkçe meallerde dövün yazıyor, bir de şu ateistken müslüman olanları kaynak gösterenlere sinir oluyorum, toplasan 3-5 tane böyle adam var, ama mesela bak Türkiyeye müslümanken kaç kişi ateist olmuş? Ayrıca izlediğim bir kaç dinci hoca dövün anlamına geldiğini söylüyor videoları birazdan ekleyeceğim.

Anlamı ayrılın, boşanın gibi bir şey olsaydı Türkçe mealde öyle yazardı. Ama tüm Türkçe meallerde dövün yazıyor, bir de şu ateistken müslüman olanları kaynak gösterenlere sinir oluyorum, toplasan 3-5 tane böyle adam var, ama mesela bak Türkiyeye müslümanken kaç kişi ateist olmuş? Ayrıca izlediğim bir kaç dinci hoca dövün anlamına geldiğini söylüyor videoları birazdan ekleyeceğim.
Yazımın tamamını okudunuz mu?
Ben o kısmı konuyla alakasız etkilendiğim kaynaklar olarak paylaştım.
Türkçe mealde neden yıllar sonra deforme olabileceğini ve düzeltilmediğini yazdım.
'İslam'ı anlatan ve arkasına sığınan birçok ileri gelen ünlü kişiler hep kendi yorumlarını İslam'a katmaktadır. Ama ben sadece Allah'ın İslam'a göndermiş olduğu kitabını baz alırım. Bana kimse gelip de bak bu ünlü hoca burada böyle demiş demesin lütfen. Bu verdiğim kaynaklar da bu konuyu güzelce ve yorum katmadan anlatmış olanlardır.'

Anlıyorum ki yazımın tamamını okumamış ve kaynakları izlememişsiniz.

Yazımın tamamını okudunuz mu?
Ben o kısmı konuyla alakasız etkilendiğim kaynaklar olarak paylaştım.
Türkçe mealde neden yıllar sonra deforme olabileceğini ve düzeltilmediğini yazdım.
'İslam'ı anlatan ve arkasına sığınan birçok ileri gelen ünlü kişiler hep kendi yorumlarını İslam'a katmaktadır. Ama ben sadece Allah'ın İslam'a göndermiş olduğu kitabını baz alırım. Bana kimse gelip de bak bu ünlü hoca burada böyle demiş demesin lütfen. Bu verdiğim kaynaklar da bu konuyu güzelce ve yorum katmadan anlatmış olanlardır.'
Trollüyor musun? Ben Kur'an'a bakarak söyledim zaten, sen bu hoca böyle açıklamış diye atıyorsun.
Ayrıca Kur'an'ın neden kesin ve net değil? Bu kadar yanlış yoruma açık? Kur'an'ı neden okuyup tam olarak anlayamıyoruz ve tefsirlere bakıyoruz... Ayrıca kadınlar 2. sınıf insan Kur'an'da. Miras mevzusu, kadınların erkeklerin malıymış gibi gösterilmesi vs.

Hocam Diyanet Bey de (dalgasına dedim şimdi küfür etmeyin insan olmadığını ben de biliyorum) tefsirinde güzel bir şekilde açıklamıştır. Ben pek konuşmak istemiyorum çünkü pek bilgili değilim, ama tefsiri yeterince anlatmış bence. Özellikle şu kısma dikkat etmenizi isterim:

İkinci nesil âlimlerinden Atâ, hukuku çiğneyen kadına uygulanacak müeyyi de ile genel olarak kadını dövme konusundaki hadisleri birlikte değerlendirmiş ve şu sonuca varmıştır: Erkek, namusu lekeleyecek bir davranışta bulunmayan, yalnızca nâşize olan karısını dövemez, ancak ona karşı öfkesini ortaya koyabilir. Atâ'nın bu anlayışını açıklayan –biri eski, diğeri çağdaş– iki tefsir âlimi farklı dayanaklardan hareket etmişlerdir. Bunlardan Ebû Bekir İbnü'l-Arabî'ye göre Atâ, âyette geçen dövmenin ibâha (serbest bırakma) ifade ettiğini, genel olarak erkeğin karısını dövmesini yasaklayan hadislerin ise kerâhet (mekruh ve çirkin görme) hükmü getirdiğini tespit etmiş ve sonuç olarak “Koca, karısını dövemez” demiştir (I, 420; Atâ'nın konuya ilişkin diğer bir açıklaması için bk. İbn Âşür, V, 43-44).

Trollüyor musun? Ben Kurana bakarak söyledim zaten, sen bu hoca böyle açıklamış diye atıyorsun.
Ayrıca Kuranın neden kesin ve net değil? Bu kadar yanlış yoruma açık?
Hayır gayet ciddiyim. Ama siz hala attıklarımı izlememiş ve okumamışsınız. Kelimenin birçok anlamı var. Devamı konuda. Bir zahmet artık konuyu okur musunuz?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Yeni konular

Geri
Yukarı