İslam'a göre erkekler kadınlara şiddet uygulama hakkına sahip midir?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Algılama kapasitesini anlık olarak durduruyor tefsirler. Üstünlük konusuna parantez açıp savaş, imamlık ve miras demiş. Büyüklükle ilişkilendirmeyin şunları. Fiziksel anlamda üstün diyorlar. Bu erkeklere dövme hakkı tanımaz.

Hocam eş sesli kelimeler de bulunuyor Türkçe'de.
Tamam işte, bir kelimenin Arapça'da olduğu gibi 15 anlamı yok bizde.

Çay diyorum, bir içeçek olarak anlamı var, bir de su birikintisi olan.
O kadar da ahım şahım kelime yok eş sesli, eş anlamlı olarak gördüğün gibi.
2, bilemedin 3 anlamı var.
Şimdi sen burada ki 2 anlamdan birini seçersin cümlen için, kolaydır da.
Ama kardeşim 15 ayrı anlama gelen kelimenin hangisini seçeyim ben?
Kafa karışıklığı var işte.

Keşke gerekçe gösterseydiniz. Biz burada ömrümüzü tüketirken anlamamakta ısrar ediyorlar, tek cümleyle ikna olacaklarını sanmıyorum.
İnsan olana gerekçe gösterilme gereğinde olunduğunu düşünmüyorum hocam. Çok basit düşünecek olursak böyle bir hakka sahip değil kimse.

Hepinize bir şey sormak istiyorum; sizin ilminiz, bilginiz ne kadar da siz din, siyaset vb konuları tartışıyorsunuz. Bu konular zeka, bilgi, ilim işidir. Düşünmeden yazılar yazıyorsunuz.

Hepinize bir şey sormak istiyorum; sizin ilminiz, bilginiz ne kadar da siz din, siyaset vb konuları tartışıyorsunuz. Bu konular zeka, bilgi, ilim işidir. Düşünmeden yazılar yazıyorsunuz.

Siz çok mu ilimlisiniz, bilgilisiniz, üstün zekalısınız da bize bu soruyu soruyorsunuz?

Düzgün bir cevap veren olursa sevinirim.

O zamanlarda belki bu kadar anlamı yoktu. Ama biz diyoruz ki şu kadar anlamı var artık ne kadarsa. Ama anlamının bunlara rağmen dövmenin aksini gösteren ayetler var. Video olarak koydum zaten.
Hepimiz anonimiz, bilgimizin ne kadar olduğunu sadece yazdıklarımızın size göre uyup uymamasından çıkarabiliyor oluşunuz da gerçekten iyimiş.

Siz çok mu ilimlisiniz, bilgilisiniz, üstün zekalısınız da bize bu soruyu soruyorsunuz?
Zekanızı çok net belli ediyorsunuz. Yazdığım yazıyı hakaret olarak algılayıp karşı atağa geçmişsiniz. Dedeğim gibi düşünmeden yazıyorsunuz.

Buradan neden Arapçanın seçildiğini anlayabilirsiniz. Eğer Kur'an Arapça gönderilmeseydi Arap tarafı gücünden dolayı tüm dünyayı dinden arındırabilirdi. Bu yüzden Arapça. Arapça da karışık bir dil olduğu için böyle oluyor. Mesela İncil farklı bir dilde indirildi. Onda bu kadar sorun yaşanmadı, ama ilk çoğaltılmaya başlandığı zaman da çıkarcı insanlar olduğu için değiştirilerek geldi. Aslında Kur'an'da hiçbir değişiklik yok, değişen şey algı.

Peki sizin ilminiz, bilginiz ne kadar da bizim bilgimizi tartıyorsunuz?

O zamanlarda belki bu kadar anlamı yoktu. Ama biz diyoruz ki şu kadar anlamı var artık ne kadarsa. Ama anlamının bunlara rağmen dövmenin aksini gösteren ayetler var. Video olarak koydum zaten.

Hepimiz anonimiz, bilgimizin ne kadar olduğunu sadece yazdıklarımızın size göre uyup uymamasından çıkarabiliyor oluşunuz da gerçekten iyimiş.
Yanlış anlama ama bilginin az olduğu çok belli. İnsanların cümleleri kullanma biçimi, kelimeleri sıralaması gibi bir çok şey insanların nasıl biri olduğunu gösterir.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Geri
Yukarı