İslam'da duaların etkisi hakkında ne düşünüyorsunuz?

Diyelim ki ben güneşe dua ettim ve kısa zamanda bu gerçekleşti bu güneşin ilahi bir gücü olduğunu mu gösterir?

Benim dedigim şey ile sizinki fakli dua edilen şey niye kabul edilince ilahi bir gucu olsun? Konu ile cok alakasiz degil mi bu soru?

Yüzde 50 işte. Hiç mi matematik görmedin? İlk okulda anlatıyorlar olasılık konusunu.

Cennet veya cehennemide yuzde 50 şansla tutturabiliriz yani?

Benim dedigim şey ile sizinki fakli dua edilen şey niye kabul edilince ilahi bir gucu olsun? Konu ile cok alakasiz degil mi bu soru?

Bro anlamayacak bir şey yok. 2 olasılık var. Ya duan gerçekleşir ya da gerçekleşmez. 2 olasılıktan ikisinin birden gerçekleşmeyeceği, aralarından birinin de kesin gerçekleşeceği bilindiğine göre tek bir durumda sadece 1 olasılık gerçekleşecek ve bu 1 bölü 2 yani yüzde elliye tekabül ediyor.

Büyük resimden bakınca, bir insan ya cennete gider ya da cehenneme gider. Ama sen, ben çok iyi bir insanım kesin cennete gideceğim dersen; bu küçük resim olur ve yuzdelik olarak hesaplanabilir.

Bro anlamayacak bir şey yok. 2 olasılık var. Ya duan gerçekleşir ya da gerçekleşmez. 2 olasılıktan ikisinin birden gerçekleşmeyeceği, aralarından birinin de kesin gerçekleşeceği bilindiğine göre tek bir durumda sadece 1 olasılık gerçekleşecek ve bu 1 bölü 2 yani yüzde elliye tekabül ediyor.

Duayı hangi biçimde, miktarı, abartılı olması, gereksiz olması, duayı eden kişinin imanı, dua kabul olduktan sonra ne yapacağı sorgulanmıyor mu? Dua şansla olan bir şey değil. iki tane olasılık var diye matematikle niye bağdaştırıyorsunuz, yüzde elliye elli derseniz şans olur. Kumar mı bu?

Geri
Yukarı