İslam'ı çok sorguluyorum

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Arkadaş aklıma kötü düşünceler geliyor diyor. Siz daha da düşündürüyosunuz.

Şükretmeyi bil bir dine inanmak zorunda değilsin. Zaten bir çok şey ailenden hissel olarak sana geçer. Neye inandığının bir önemi yok. Elindekilerin değerini bil yeter, yoksa elindekileri kaybedersin. Sokakta gördüğün çöpte yeek arayan bir hayvan olarak yaratılmadığın için bile şükret. Bu arada yatağın hariç istediğin yere idrar yapabilirsin bişey olmaz :p

Tam bu fikirler aklına gelince kafanı kaldır ve dışarı bak, eğer dağ varsa 1. seçeneği, eğer dağ yoksa 2. seçeneği kendine sor.

1."Allah yoksa bu dağları kim yarattı?"

2."Allah yoksa bu taşı, toprağı, ağacından salkım salkım sarkan üzümü kim yarattı?"

Doğrudan alıp okuması doğru olmayabilir. Birçoğumuzu kuranı yorumlayacak bilgisi yok. Tefsir okuması daha mantıklı olacaktır. Çünkü kimi ayet gelmiş daha sonra hükmü kaldırılmış. Kimisi birşeyi kasteder sen yanlış anlarsın. Bir tanesi bir olay üzerine gelmiştir vs.
Dostum tefsir, arapça falan diye bir şey yok. Kur'an oldukça basit anlaşılabilir bir kitap. Siz iyi bir ayet gösterdiğinizde diyorsunuzki İslam barış dini yaşasın, fakat biz demiyoruz ulan acaba bunlar tefsirine falan bakıyor mu? Belki kötü bir anlamı vardır. Fakat biz Nisa 34 gibi ayetleri gösterdiğimizde yanlış çeviri, tefsir, arapça okuyun diye geçiştiriyorsunuz. Dininizin ne olduğunu bilin, inanmayan birisinin size neyin ne olduğunu açıklamasına izin vermeyin. Bu kitabı 8. sınıf öğrencisi bile okuyup sonuna kadar yorumlayabilir. Bende erken yaşlarda okumuş birisi olarak söylüyorum bunu.

Sorgulama dönemindesiniz. Herkesin başına gelebilir. Allah'tan inancınızı kopartmamaya çalışırsanız bu durum bir süre sonra biter.

Dostum Kur'an'ı kendimde büyük çoğunluğunu okudum ve bu kitap özgür iradeye vurgu yapmıyor hiçbir zaman. Özgür iradeye gerçekten vurgu olsaydı senin dinin doğmadan önce belirlenmezdi. Bu daha çok bir programın ne olduğunu bilmeden, kullanım şartlarını okumadan kabul edip yüklemeye benziyor.
Doğmadan belirlenen bir dinin var. Çünkü bir yaratıcı var ve bu dünyaya geliş amacın zaten bu. Herkesin sorgulamaması esasına dayalı bir din olsa idi inanmayanlar diye bir kavram olmazdı zaten. İlk ayeti "oku" olan bir kitaba sahip dini "bilimsel gerçekler" ile "yanlışlama çabası" içinde olan bir kitle var. Oysa insan aklı çevresinde olan her şeyi eksiksiz,boşluksuz anlayabilecek bir yapıda olsa herkes bir yaratıcının var olduğunu fiziken görse ortada sorgulama diye bir kavram olur muydu. Bu dünya gayet de senin sorgulayıp seçimler yapabileceğin bir dünya. İster inanırsın ister inanmazsın ki burada "inanmamak" senin birtakım sorgulamaların sonucunda elde ettiğin bir sonuç. Eğer inanmamak yönünde sorgularsan inanmamak yönünde delil toplayabilirsin. Eğer inanmak yönünde sorgularsan emin ol ziyadesiyle delil bulabilirsin. Bunlar arasında karşılaştırma yapmak da ancak senin özgür iradenle mümkün olabilir :) Sevgilerimle :)

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Yeni konular

Geri
Yukarı