İslam'ı çok sorguluyorum

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Buradaki ufak yanlışı düzelteyim ben. Buradaki okuma aslında ezberden okumadır. Yani istiklal marşını okuma gibi, müezzinlerin ezan okuması gibidir.
Doğru diyor olabilirsiniz. Bakın, burada bile benim dediğim şeye geldik. Tek bir kelimeden bile farklı farklı anlamlar çıkıyor.
Arkadaş aklıma kötü düşünceler geliyor diyor. Siz daha da düşündürüyosunuz.
Sorgulamak kötü değil. Asıl koyun gibi inanmak kötü.

Tam bu fikirler aklına gelince kafanı kaldır ve dışarı bak, eğer dağ varsa 1. seçeneği, eğer dağ yoksa 2. seçeneği kendine sor.

1."Allah yoksa bu dağları kim yarattı?"

2."Allah yoksa bu taşı, toprağı, ağacından salkım salkım sarkan üzümü kim yarattı?"
Ne kadar saçma bir argüman. Bu şekilde dine bağlı kalacağına hiç inanmasın daha iyi.
Şükretmeyi bil bir dine inanmak zorunda değilsin. Zaten bir çok şey ailenden hissel olarak sana geçer. Neye inandığının bir önemi yok. Elindekilerin değerini bil yeter, yoksa elindekileri kaybedersin. Sokakta gördüğün çöpte yeek arayan bir hayvan olarak yaratılmadığın için bile şükret. Bu arada yatağın hariç istediğin yere idrar yapabilirsin bişey olmaz :p
Şükretmek kötü bir şey. Şükretmek yerine daha iyisi için çalışıp çabalamak gerekiyor. Ayrıca insan aç gözlü bir canlı, elindekiyle yetinmez.

Yani kısaca Allah şunu mu diyor? İstersen sorgulayabilirsin, istersen bana inanmayı bırakabilirsin ama bunu yapınca seni cehennemde cayır cayır yakacağım. :D Gerçekten çok sorgulanabilirmiş. :D
Sorguların sonucunda doğru yola ulaşmak senin sorumluluğun. Bir sınavda nasıl ki bomboş kağıdı hocaya teslim edip not bekleyemiyorsan inancın olmadan da öbür dünyada bir karşılık bekleyemezsin.

Dostum Kur'an'ı kendimde büyük çoğunluğunu okudum ve bu kitap özgür iradeye vurgu yapmıyor hiçbir zaman. Özgür iradeye gerçekten vurgu olsaydı senin dinin doğmadan önce belirlenmezdi. Bu daha çok bir programın ne olduğunu bilmeden, kullanım şartlarını okumadan kabul edip yüklemeye benziyor.
Kur'an temel olarak insana ahlaklı olmayı, suç işlememeyi, kötülüklerden kaçınmayı öğretmeyi amaçlar. Ama Kur'an olmadan önce insanlar hep mi kötüydü? Ve ben şu ana kadar hiç Kur'an veya dini bir şey okumadım ve kötü biri olduğumu düşünmüyorum. İslamın yasakladığı -Alkol, uyuşturucu- gibi şeyleri de kullanmıyorum. Bunu zorla yasak adı altında baskı olduğu için kullanmıyorum, zararlı olduğu için kullanmıyorum.

Ne kadar saçma bir argüman. Bu şekilde dine bağlı kalacağına hiç inanmasın daha iyi.
Şükretmek kötü bir şey. Şükretmek yerine daha iyisi için çalışıp çabalamak gerekiyor. Ayrıca insan aç gözlü bir canlı, elindekiyle yetinmez.

Şükretmek oturduğun yerde kalmak değil ki.

"Ya işte Arapça olduğu için o öyle değil."
"Orada şunu demek istiyor."
"Bak burada da bunu diyor."
"Bu kelime şu anlama da geliyor." gibisinden bir sürü bahane üretilip düzeltilmeye çalışılır, tefsir yerine kendinizin okuması daha da sağlıklı.

1."Allah yoksa bu dağları kim yarattı?"

2."Allah yoksa bu taşı, toprağı, ağacından salkım salkım sarkan üzümü kim yarattı?"
Umarım bunları sorarken ciddi değilsinizdir. İnsanlar 150 yıl önce bunların hepsini açıkladı ve siz şimdi soruyorsunuz. Homo Sapienler cidden ilginç bir tür.

Sorguların sonucunda doğru yola ulaşmak senin sorumluluğun. Bir sınavda nasıl ki bomboş kağıdı hocaya teslim edip not bekleyemiyorsan inancın olmadan da öbür dünyada bir karşılık bekleyemezsin.
Sınav kağıdı benzetmesinden vazgeçin artık. Bir yaratıcının sırf ego için kul yaratması ile bir sınava girmen farklı şeyler.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Yeni konular

Yeni mesajlar

Geri
Yukarı