İşlemci çok ısınıyor

Bertan Özdemir

Hectopat
Daha fazla  
Meslek
Grafik Tasarımcı
1609962267649.png

Herkese merhaba, Tom Clancy Tom Clancy's Rainbow Six: Siege'den çıktım az önce sonuçlar bu şekilde 2 saat oynadım oyunu, CPU maksimum: 93 - GPU maksimum: 76 derece ısınmış. Valorant oynarken bu kadar ısınmıyor CPU maksimum: 78 falan oluyor ama GTA 5 ve Tom Clancy'de sonuç bu şekilde. Ne yapmam gerek bu işlemcinin çok ısınmaması için?
Edit: Bu görseli oyundan çıktıktan sonra çektim. / Çok özür dilerim sistemimi yazmamışım, bilgisayarım bir Laptop ve markası "Acer Nitro 5 An515-43" İşlemci Modeli: "AMD Ryzen 5 3550H" - Ekran Kartım: "AMD Radeon RX 560X"

Son düzenleme:
Tamam da 93 derece az değil bence onu demek istedim ve garantiye göndermesini tavsiye ettim.
Laptoplarda durum böyle 90 dereceleri görmek kaçınılmaz olabiliyor. Biraz da kullanım şekli etkiliyor bağımlı değişken CPU GPU ısılarını :)
Garantiye gönderilse %100 sorun yok yazılıp geri gönderilecektir çünkü sorun yok :)
--
Ancak önceden de yazdığım gibi kaliteli termal macun + soğutucu + kullanım şeklini değiştirmeyle (masa üzerinde soğutucu ile) bu ısılar 3 5 daha düşebilir.

Buna benzer bir durumla karşı karşıyayım arkadaşlar bir göz atar mısınız?

Laptoplarda durum böyle 90 dereceleri görmek kaçınılmaz olabiliyor. Biraz da kullanım şekli etkiliyor bağımlı değişken CPU GPU ısılarını :)
Garantiye gönderilse %100 sorun yok yazılıp geri gönderilecektir çünkü sorun yok :)
--
Ancak önceden de yazdığım gibi kaliteli termal macun + soğutucu + kullanım şeklini değiştirmeyle (masa üzerinde soğutucu ile) bu ısılar 3 5 daha düşebilir.

Evet termal macun değişimi iyi olabilir o yüzden bunun garantinin yapması gerek olduğunu düşünüyorum devam ediyor ise garantisi.

Hepinize yorumlarınız için teşekkür ediyorum sistem özelliklerimi yazdım dalgınlığıma gelip yazmamışım kusura bakmayın
Evet termal macun değişimi iyi olabilir o yüzden bunun garantinin yapması gerek olduğunu düşünüyorum devam ediyor ise garantisi.

Garantisi devam ediyor ama garantiye güvenmiyorum kargoyla göndereceğim de kargo onu iletecek de iletirken zarar gelecek mi bilgisayarımın başına o bile belli değil daha bilemiyorum termal macunu değiştirirken içinden parça vs alma durumları da olur diye düşünüyorum tırsıyorum yani güvenemiyorum o yüzden kendim değiştireceğim şubat ayında

Garantisi devam ediyor ama garantiye güvenmiyorum kargoyla göndereceğim de kargo onu iletecek de iletirken zarar gelecek mi bilgisayarımın başına o bile belli değil daha bilemiyorum termal macunu değiştirirken içinden parça vs alma durumları da olur diye düşünüyorum tırsıyorum yani güvenemiyorum o yüzden kendim değiştireceğim şubat ayında

:D mahalle bilgisayarcısı değil garanti. Kendi malını çalıp napsın yarın yine göndereceksin takacak en kötü. Ama garantilik bir şey yok arkadaşlar neler yapman gerektiğini anlatmış.

Gördüğüm kadarıyla laptop kullanıyorsunuz. Cihazınızı kullanırken altında hava akışı olduğundan emin olun. Hava kanalları kapanmasın ısınan hava rahatça çıksın ve iyi bir soğutucu alabilirsiniz. Termal macun değişimine de gidebilirsiniz.

Laptoplarda maalesef kasa gibi hava akışı olmadığı için böyle sıcaklık değerleri normal :)
Değerli yorumunuz için teşekkür ederim evet laptop kullanıyorum ve bilgisayarımın altında bir ek fan var soğutucunun üzerinde duruyor ve soğutucunun üflediği hava direkt olarak bilgisayarın altındaki hava boşluklarından içeri giriyor bir yandan da bilgisayarın kendi fanları da çalışıyor ve yaklaşık 1 sene oluyor bilgisayarı alalı artık termal macunun değiştirme zamanı geldi ve ek olarak aldığım fanı da değiştireceğim görevini çok iyi yerine getiremiyor artık ek soğutucum da bir senelik
:D mahalle bilgisayarcısı değil garanti. Kendi malını çalıp napsın yarın yine göndereceksin takacak en kötü. Ama garantilik bir şey yok arkadaşlar neler yapman gerektiğini anlatmış.
Yok tabi ama termal macun değiştirmek istiyorum ve bilgisayarın fanlarının temizlenmesini istiyorum garantiye gönderirsem bunları yaparlar mı ?

Değerli yorumunuz için teşekkür ederim evet laptop kullanıyorum ve bilgisayarımın altında bir ek fan var soğutucunun üzerinde duruyor ve soğutucunun üflediği hava direkt olarak bilgisayarın altındaki hava boşluklarından içeri giriyor bir yandan da bilgisayarın kendi fanları da çalışıyor ve yaklaşık 1 sene oluyor bilgisayarı alalı artık termal macunun değiştirme zamanı geldi ve ek olarak aldığım fanı da değiştireceğim görevini çok iyi yerine getiremiyor artık ek soğutucum da bir senelik

Yok tabi ama termal macun değiştirmek istiyorum ve bilgisayarın fanlarının temizlenmesini istiyorum garantiye gönderirsem bunları yaparlar mı ?
Yapılamayacak işler değil.
Garantiden daha iyisini bile yapabilirsiniz titizlikle...
Ne servisler ne garantiler gördü bu gözler. Çoğu fason ürün kullanıyor. Atıyorlar başka cihazların vidalarını takıyorlar (hepsi değil elbet ancak bu konulardan çok çektim zamanında). Böyle bir konu için garantiye verilmez cihaz.

Ne servisler ne garantiler gördü bu gözler. Çoğu fason ürün kullanıyor. Atıyorlar başka cihazların vidalarını takıyorlar (hepsi değil elbet ancak bu konulardan çok çektim zamanında). Böyle bir konu için garantiye verilmez cihaz.
Aynen bu şekilde düşünüyorum bende. Bilgisayarım daha bir senelik hiçbir şeyi yok hiçbir sıkıntısı yok sadece termal macunun değiştirilmesi gerekiyor ve fanlarındaki tozların temizlenmesi gerekiyor onu da kendim yaparım zaten. Ve oyun oynarken sürekli 93 derecede durmuyor tabii ki alt+tap yapıyorum bakıyorum 78 -75 oldugunu görüyorum 80 civarında dolaşıyor inmeli çıkmalı sıcaklık değerleri oyundayken en düşük 78 civarlarını gördmüştüm tabii oyun dediğim Tom Clancy Tom Clancy's Rainbow Six: Siege.
Bir de laptop fanları soğutmak için çok hızlı şekilde dönüyor dönerken acaba bu kadar hızlı dönmesi fanlara vs zarar verir mi diye de arada bir düşünmüyor değilim öyle bir şey söz konusu olur mu? Bilgisayar kendisi ayarlıyor zaten fanların ne zaman dönüp dönmeyeceğini.

Yeni konular

Geri
Yukarı