İşlemci çok ısınıyor

Bertan Özdemir

Hectopat
Daha fazla  
Meslek
Grafik Tasarımcı
1609962267649.png

Herkese merhaba, Tom Clancy Tom Clancy's Rainbow Six: Siege'den çıktım az önce sonuçlar bu şekilde 2 saat oynadım oyunu, CPU maksimum: 93 - GPU maksimum: 76 derece ısınmış. Valorant oynarken bu kadar ısınmıyor CPU maksimum: 78 falan oluyor ama GTA 5 ve Tom Clancy'de sonuç bu şekilde. Ne yapmam gerek bu işlemcinin çok ısınmaması için?
Edit: Bu görseli oyundan çıktıktan sonra çektim. / Çok özür dilerim sistemimi yazmamışım, bilgisayarım bir Laptop ve markası "Acer Nitro 5 An515-43" İşlemci Modeli: "AMD Ryzen 5 3550H" - Ekran Kartım: "AMD Radeon RX 560X"

Son düzenleme:
Aynen bu şekilde düşünüyorum bende. Bilgisayarım daha bir senelik hiçbir şeyi yok hiçbir sıkıntısı yok sadece termal macunun değiştirilmesi gerekiyor ve fanlarındaki tozların temizlenmesi gerekiyor onu da kendim yaparım zaten. Ve oyun oynarken sürekli 93 derecede durmuyor tabii ki alt+tap yapıyorum bakıyorum 78 -75 oldugunu görüyorum 80 civarında dolaşıyor inmeli çıkmalı sıcaklık değerleri oyundayken en düşük 78 civarlarını gördmüştüm tabii oyun dediğim Tom Clancy Tom Clancy's Rainbow Six: Siege.

Bir de laptop fanları soğutmak için çok hızlı şekilde dönüyor dönerken acaba bu kadar hızlı dönmesi fanlara vs zarar verir mi diye de arada bir düşünmüyor değilim öyle bir şey söz konusu olur mu? Bilgisayar kendisi ayarlıyor zaten fanların ne zaman dönüp dönmeyeceğini.
MSI After Burner ile anlık olarak bileşenlerin sıcaklıklarını takip ederseniz daha sağlıklı olur.

Fanların amacı ısınan havayı dışarı atmak. Bunun için tasarlanıyorlar ve limitleri belli %100 tam güçte çalışsa bile hiç sorun olmaz merak etmeyin. Bilgisayarınızda sorun yok bakım yaparak bu durumu azaltabilmeniz mümkün.

Size kendimden örnek vermek istiyorum. MSI Ge60 kullanıyordum üniversite zamanlarımda ve hala maşallah aktif olarak kullanımda kendisi :) Şuan baksam yükte o da CPU tarafında 90 93 dereceleri rahat görebilmektedir. 98 dereceleri gördüğümü biliyorum ben :)
Ne kadar macun yenilerseniz yenileyin kapalı sıkışık bir tasarıma sahip laptoplar o sıcaklık değerleri olacak. 88 95 derece arası oyunda olabilitesi mümkün cihazlar. :)
Siz konuştuğumuz gibi temizlik ve bakımını yapın mutlaka fark edecektir. :)

Geri
Yukarı