İşlemci + Ekran Kartı Kombonuz Nasıl? Neden? Memnun musunuz?

Hangisini kullanıyorsunuz?

• AMD İşlemci + Nvidia Ekran Kartı

• Intel İşlemci + AMD Radeon Ekran Kartı

• AMD İşlemci + AMD Radeon Ekran Kartı

• Intel İşlemci + Nvidia Ekran Kartı

Sonuçları sadece ankete oy verdiğinizde görebilirsiniz.

Berke.eth

Hectopat
Makaleler
1
Daha fazla  
Meslek
NFT Collector
Merhaba,

Technopat üyeleri genel olarak hangi seçeneği kullanıyor diye merak etmekteydim bir süredir. Böyle bir anket konusu açıp buna cevabı almış olayım istedim.

Sorularım şunlar,

Kullandığınız sistemde hangi işlemci ve ekran kartını kullanıyorsunuz? Ben şahsen AMD Ryzen 5 1600 AF ve (Nvidia) Zotac GTX 1650 Super ikilisini kullanıyorum.

Neden bu tercihte bulundunuz? Sebebi fiyat, performans, fiyat+performans, enerji tüketimi vs. olabilir. Ben yukarıda bahsettiğim ikiliyi aldım çünkü gerek enerji tüketimi gerek f/p olmaları gerek de bütçeme uymaları açısından. Ekran kartını da AMD Radeon alabilirdim ancak driver sorunu olabiliyormuş, daha çok ısınıyorlarmış, daha çok enerji tüketiyorlarmış diye şeyler duydum ve seçimimi Nvidia'dan yana kullanmıştım.

Tercihinizden memnun musunuz, neden?

Şuan i5 9400F ve 1660Ti kullanıyorum. Satın almaya gittiğimde aklımda olan sistem R5 2500X ve 1660'tı fakat stoklarda yoktu, ben de üstüne ekleyip bunu aldım. Çok memnunum render veya yayın yapmadığım için işlemci sorun çıkarmıyor, kart da çok güçlü.

Şuanda i7 6700 ve R9 380 kombosunu kullanıyorum. Sistemi alalı yaklaşık olarak 4 yıl oldu ve önceden bu işlemci yerine i5 6500 alıp daha iyi bir ekran kartı alsaydım diye pişman olmuştum fakat zaman içinde bu konfigürasyonun kendim için daha iyi olduğunu anladım.

R9 380 kullanmamım nedeni alırken indirimli bir şekilde almış olmam. 800 TL gibi fiyata sıfır olarak almıştım, zaten oyunlarımı 1080P'de oynadığım için yeterli bir kart.

İşlemci konusunda başta pişman olmama rağmen sonradan çok işe yaramaya başladı. Yaklaşık 9 ay önce Linux'a geçmem ile sanallaştırmayla çok yakından ilgilenmeye başladım VT-X ve VT-D gibi teknolojilerin yanında 4 çekirdek 8 iş parçacığı olması nedeniyle sanallaştırma yaparken hiçbir sıkıntı yaşamıyorum. Eğer zamanında i5 6500K gibi bir işlemci almış olsaydım belki de şuan iş parçacığı sayısı yetmiyecekti.

Tek pişman olduğum durum sonradan "k" serisi bir işlemciye geçerim diye aldığım Z170A chipseti. Mağlesef şuanda bu chipset'in desteklediği işlemcilerin fiyatı uçtu ve bu kadar pahalıyken işlemci yükseltmemim bir anlamı yok.

Yeni konular

Geri
Yukarı