İşlemci + Ekran Kartı Kombonuz Nasıl? Neden? Memnun musunuz?

Hangisini kullanıyorsunuz?

• AMD İşlemci + Nvidia Ekran Kartı

• Intel İşlemci + AMD Radeon Ekran Kartı

• AMD İşlemci + AMD Radeon Ekran Kartı

• Intel İşlemci + Nvidia Ekran Kartı

Sonuçları sadece ankete oy verdiğinizde görebilirsiniz.
Şuanda i7 6700 ve R9 380 kombosunu kullanıyorum. Sistemi alalı yaklaşık olarak 4 yıl oldu ve önceden bu işlemci yerine i5 6500 alıp daha iyi bir ekran kartı alsaydım diye pişman olmuştum fakat zaman içinde bu konfigürasyonun kendim için daha iyi olduğunu anladım.

R9 380 kullanmamım nedeni alırken indirimli bir şekilde almış olmam. 800 TL gibi fiyata sıfır olarak almıştım, zaten oyunlarımı 1080P'de oynadığım için yeterli bir kart.

İşlemci konusunda başta pişman olmama rağmen sonradan çok işe yaramaya başladı. Yaklaşık 9 ay önce Linux'a geçmem ile sanallaştırmayla çok yakından ilgilenmeye başladım VT-X ve VT-D gibi teknolojilerin yanında 4 çekirdek 8 iş parçacığı olması nedeniyle sanallaştırma yaparken hiçbir sıkıntı yaşamıyorum. Eğer zamanında i5 6500K gibi bir işlemci almış olsaydım belki de şuan iş parçacığı sayısı yetmiyecekti.

Tek pişman olduğum durum sonradan "k" serisi bir işlemciye geçerim diye aldığım Z170A chipseti. Mağlesef şuanda bu chipset'in desteklediği işlemcilerin fiyatı uçtu ve bu kadar pahalıyken işlemci yükseltmemim bir anlamı yok.
Z170 anakartlarda bazı BIOS sürümleri ile K serisi olmayan işlemcilere BCLK üzerinden hattı sayılır miktarda OC yapılabiliyor. Hazır Z170 anakartın varken deneyebilirsin 😀

İşlemci AMD 2600X, ekran kartı MSI GTX1050 Ti OC. İşlemciler ömürlük parçalar olduğu için yüksek tuttum. Ekran kartı RX580 stok yoktu ve ucuz tutmam lazımdı. Nasıl olsa 2-3 yıla değiştiririm diye 1050 Ti aldım. Şuan 1 buçuk yıl oldu ve bir eksikliğini görmedim (1024*768 60Hz monitör olduğu için olabilir).

Z170 anakartlarda bazı BIOS sürümleri ile K serisi olmayan işlemcilere BCLK üzerinden hattı sayılır miktarda OC yapılabiliyor. Hazır Z170 anakartın varken deneyebilirsin 😀
Evet yapılabiliyor hatta çalışıyor da fakat işletim sistemi çalışmıyor. Intel onu düzelteli çok oldu. Elimde halen o işlemi yapabilen BIOS var fakat ciddi anlamda sıkıntı yapıyor. O yüzden işlemciyi rahat bıraktım, yeterince hızlı ve iyi bir işlemci zaten. Dediğim gibi keşke zamanında i7 6700K alsaydım fakat bu da iş görüyor.

Son düzenleme:
Hocam işlemcin biraderinkiyle aynı. 1050 Ti kart kullanıyoruz. Onu satıp 1070 yada aynı seviyede farklı bir kart alsak destekler mi? Şuan kullandığın ekran kartı ve işlemcinin uyumundan memnun musun?
Şu 3770'i sabaha kadar övsem az kalır. Darboğaz yaşamıyorum kesinlikle, oyunlarda resmen hala canavar. Hemen 1070 alıp takın ve arkanıza yaslanın, benim imkanım olsa 1080 bile takacağım ki ona bile gücü yetebilen bir işlemciden bahsediyoruz hiç şüpheniz olmasın :) Hala benim gibi eski ama kaslı grubuna dahil olan insanlar ile karşılaşmak beni mutlu ediyor :)

Intel İşlemci: i9-9900K
AMD grafik kartı: RX 460

Malesef hiç memnun değilim, kaldı ki esasen son 10 yıldır bilgisayar bileşenleri özelinde giderek artan bir hoşnutsuzluğum var.

İşlemci tarafında memnun olmayışımın çok farklı sebepleri var elbette fakat kısaca özetlemek gerekirse, üretici firmadan bağımsız olarak yıllardır beklediğimiz büyük atılımların bir türlü gerçekleşmemiş olması, sahip olduğum işlemcinin termal tasarımının, performans sınırlarını zorlama özgürlüğünü bilhassa engellemeye yönelik hazırlanmış olması, fakat buna rağmen piyasaya sürüldüğü dönemde, gerçek zamanlı ses verisi işleme hızı bakımından tek alternatif olması.

Grafik işlemcisi tarafına geçtiğimde memnuniyetsizliğimin tek sebebi yazılımsal değişimlerdir. En son FX 5200 kartımla eşzamanlı olarak video oyunlarına çokça vakit harcamakla ve NVIDIA ile vedalaştığımdan beri ATI grafik kartları kullanmaktayım ve özellikle Catalyst programlarından çok memnundum. Çoklu monitör ayarlarımdaki detaylardan, özelleştirilmiş güç tüketimi ayarlarına kadar her şeyi Catalyst ile çok rahat ayarlamak mümkündü. WattMan isimli programın, Catalyst'in yerini almasıyla beraber kabus başladı. Şu anda WattMan jargonunu kesinlikle anlamamakla beraber, sürücü performansı bakımından da rakiplerinin gerisinde olan bir ürünün tüm kontrolünü, varsayılan ayarların inisiyatifine bırakmış olmamın rahatsızlığını yaşıyorum.

Yeni konular

Geri
Yukarı