İşlemci Isınma Sorunu

Ozan

Hectopat
Yer
İstanbul
Daha fazla  
Meslek
Finans
Arkadaşlar Merhabalar. İşlemcim Intel Core 2 duo e4500 (2.Dünya savaşını görmüştür). Yaklaşık 2 yıl önce işlemcinin sıcaklığına bakabilmek için bir programdan yararlanmıştım. O zamanlar sistemim boşta iken 32-35 derece arası geziniyordu. Oyunlarda ise en fazla 45-50 dereceyi görüyordu. Şimdi ise boşta 55-60 arası. Oyunlarda ise 70'e dayanıyor bazen geçiyor da. Stok fan kullanıyorum. Kasanın içini düzenli olarak temizliyorum. Fan yerine çivi gibi çakılı ve temizlendi. Sistemim yaklaşık 6-7 yıllık ve hiçbir parça eklenmedi/çıkarılmadı :( Sorum şu, acaba işlemcinin macunu buharlaşıp aramızdan ayrılalı çok mu olmuş ? Yoksa bilgisayarın emekliye ayrılma vakti çoktan gelmiş mi ? Yeni bir pc gerekecekse, uzun bir süre alamayacağım. Cevaplarınızı bekliyorum.

Umarım macundan dolayıdır. Ayrıca işlemci fanı eskisine göre abartmadan söylüyorum 4 kat daha fazla ses çıkarıyor. Onu ne yapmalıyım peki ? Önceden sinek vızıltısı bile duyulurdu odamda. Şimdi dışarıda kına gecesi bile olsa o koca kolonlardan çok işlemci fanının sesini duyuyorum. h80 falan mı alsam acaba ? Ya da yeni bir stok fan ?

Önceden kullandığın programı yazar mısın ? En doğru bilgiyi BIOS'dan elde dersin.

Boşta 60 derece olması termal macununun değişmesi gerektiği anlamına gelir.
Çok ses çıkartması zaten stok fanlardaki bilindik sorun.

Yeni bir fan ve termal macun alana kadar, stok soğutucudan biraz daha iyi olan bir soğutucu alın derim.

Onceden aida64 programiydi. Evet bosta 60 derece. Macunu yenileyecegim fakat onceden stok fan dedigim gibi hic ses cikarmiyordu. Cit yoktu. Simdi elektrik supurgesi acikmiscasina ses cikariyor. Gece acik birakip yatamiyorum sesten. H80 alsam ve macunu yenilesem sorunum cozulur sanirim. Oyle degil mi ?

Ilahi :) kulaklik degil. Corsair h80i sivi sogutmadan bahsediyorum. Fan 80 cm. Tamam fan ve macun yenileyecegim. Peki bu oyunlarda falan, en dandik oyunlarda bile bilgisayar donuyor. Acaba bu da mi fazla isinmasindan. Gercekten cok sinir bozucu. En dusuk grafige sahip oyunlarda bile donuyor bkz: cs 1.6 Sebebi ne olabilir ?

Ilahi :) kulaklik degil. Corsair h80i sivi sogutmadan bahsediyorum. Fan 80 cm. Tamam fan ve macun yenileyecegim. Peki bu oyunlarda falan, en dandik oyunlarda bile bilgisayar donuyor. Acaba bu da mi fazla isinmasindan. Gercekten cok sinir bozucu. En dusuk grafige sahip oyunlarda bile donuyor bkz: cs 1.6 Sebebi ne olabilir ?
Oyunlarda donma sebebi büyük ihtimalle ısınma. H80i'yi o sisteme takma derim. Şahin arabaya Mercedes radyatörü takmak gibi olur. :D 30-40 liraya ucuz bir soğutucu al macunu sür oturt sorun kalmayacaktır. En kısa zamanda da sistemi değiştirmeye bak.

Teşekkürler. Düşüncelerinize göre yol çizeceğim. Yardımlarınız için sağolun. Peki nasıl bir soğutma önerirsiniz ? Var mı önerisi olan ?

Uyarı! Bu konu 11 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı