İşlemci oyunda 83 derece olması normal mi?

Serhat.48

Hectopat
Yer
Viseu
Daha fazla  
Meslek
Aşçı
Yeni işlemci aldım Ryzen 5 5600, kutudan çıkan stok fanı kullanıyorum, kule tipi soğutucu var ama takması zor üşendim ve şu an oyundayken 83 dereceye çıkıyor herhangi bir zararı olur mu?

Yeni işlemci aldım Ryzen 5 5600, kutudan çıkan stok fanı kullanıyorum, kule tipi soğutucu var ama takması zor üşendim ve şu an oyundayken 83 dereceye çıkıyor herhangi bir zararı olur mu?

Yeniyse sıkıntı.

Oyun oynarken ortalama işlemci sıcaklığı 70 derece ile 80 derece arasında olmalıdır. 80 derecenin aşılması halinde CPU zarar görebilir.

Oyun oynarken ortalama işlemci sıcaklığı 70 derece ile 80 derece arasında olmalıdır. 80 derecenin aşılması halinde CPU zarar görebilir.

Bence fazla. Benim Ryzen 5 1600 AF stok soğutucuyla RDR2 de bile en fazla 60 derece. Hatta bir ara toz tabakası oluşmuş bayağı kulalndım öyle bir gün Days Gone oynarken değerleri bir açtım işlemci 95 derece. Temizledim 60a kadar indi.

Temel olarak doğru ama oyuna göre değişir. 80 dereceyi geçebilir, geçtiği zaman illa zarar görecek diye bir şey yok. 85 derece normal olabilir mesela oyun ağır bir oyunsa işlemciye göre.

85 90 95 derecelerde işlemciye sıcaktan bir şey olmaz kulaktan dolma bilgiler ile insanları yönlendirmeyin , en kötü durumda 99 dan sonra anca işlemci çektiği akımı düşürerek kendini soğutur. Amd işlemciler kendi kendine oc yaptığı için 5000 ler ısınıyor iyi bir soğutucuya geçerek bu ısılar düşebilir ama youtube da emsal videolara bakarsanız çok iyi soğutucular ile bile öyle 40 50 lerde çalışmıyor . Yüksek ısı farkları laptoplarda lehimli olan işlemci ve gpu'nun pcb'si , devamlı genleşme ve küçülmeden dolayı zamanla lehimleri çatlatabiliyor ve reball yapılması gerekiyor. Gerisi elektronik şans.

Hangi oyun? Sıcaklık idare eder.

Battlefield 1 ve 5'te Ultra da 85 falan oluyor.

Yani kule tipi soğutucu yu takmak biraz zor, ucuz sıvı soğutma öneriniz var mı?

Battlefield 1 ve 5'te Ultra da 85 falan oluyor.

Yani kule tipi soğutucu yu takmak biraz zor, ucuz sıvı soğutma öneriniz var mı?

Bir de kule tipi fanı taktıktan sonra fazla sıkışmış herhalde neden öyle bilemedim kenarlarından Mac'ın taşmış hep işlemciden anakarta doğru. Şimdi yeni aldığım işlemciyw taksam kenarlarından taşarsa temizlemek sıkıntı pinlere kadar iniyor.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı