İşlemci silikon kalitesi ne işe yarar?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

alp15eren

Megapat
Makaleler
1
Daha fazla  
RAM
16GB DDR4
Anakart
B450M S2H
Başlıkta da belirttiğim gibi işlemci slikon kalitesi ne işe yarar?

Platinum, Gold, Silver ve Bronze var sanırsam.

Eğer Platinum olursa undervolt ve overclock potansiyeli daha mı iyi oluyor?

İşlemcide **clock veya **volt işlemleri için önemli bu kalite evet. Örneğin silikonu kötü birinin 1.3v ile aldığı 4GHz değerini sen aynı işlemci ile 1v ile alırsın silikonun iyi ise, silikon kalitesi etkiler bunu.

Ben de senin bahsettiğin şekilde olduğunu biliyorum. Ama en iyi silikon Okunmuş üflenmiş silikon bence :D Şans da önemli yani.

Evet tam olarak dediğin gibi oluyor. Fakat işlemci silikonu iyi olmasa da bu dünyanın sonu değil örneğin teneke sample bir Ryzen 3300X kullanıyorum OC ve UV yapmak imkansız gibi. Gidip CPB ve PBO açıyorum OC yapılmış 3300X'leri aratmayan performans veriyor.

Bir Ryzen hangi sample olursa olsun kendisini kurtarır.

Evet tam olarak dediğin gibi oluyor. Fakat işlemci silikonu iyi olmasa da bu dünyanın sonu değil örneğin teneke sample bir Ryzen 3300X kullanıyorum OC ve UV yapmak imkansız gibi. Gidip CPB ve PBO açıyorum OC yapılmış 3300X'leri aratmayan performans veriyor.

Bir Ryzen hangi sample olursa olsun kendisini kurtarır.
PBO ne oluyor tam olarak? CPB yi biliyorum da

Precision Boost Overdrive. Yani ihtiyacın kadar işlemci kendi hızını voltajını vs. ayarlıyor diye biliyorum.

Bazı ince ayarlar ile çok az performans kaybıyla daha da serin çalıştırabiliyorsun işlemcini. Şahsen ben çok hoşnut kalmadım çünkü işlemci birden tavan yapınca ısı ve fanlar da coşuyor anlık olarak. O dalgalanma hoşuma gitmedi.

PBO güç limitini kaldırıyor hem ek frekans veriyor hem de çekirdeklerin çılgın atmasını sağlıyor. İyi yanı performans olarak manuel OC yapmaya ihtiyaç duymuyorsun ve boştayken sistem yine düşük voltajlarda çalışıyor, kötü yanı stok fan ile render yapıp oyun oynamayı unutabilirsin, çektiği voltaj ek ısınma getiriyor. Ortalama bir kule tipi hava soğutucu ile onu da hallediyorsun. Bu halde tamamen işlemci performansına dayalı Valorant oyununda bu sonuç çıkıyor.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

@alp15eren bu arada benimkinden kötü silikona denk gelmek herkese nasip olmaz. Gözün kapalı işlemci alsan benimkinden iyi çıkacaktır. Öyle bir silikonu var ki, silikon test programlarını yaparken ilk voltaj düşüşünde hata veriyor. 😂

Son düzenleme:
PBO güç limitini kaldırıyor hem ek frekans veriyor hem de çekirdeklerin çılgın atmasını sağlıyor. İyi yanı performans olarak manuel OC yapmaya ihtiyaç duymuyorsun ve boştayken sistem yine düşük voltajlarda çalışıyor, kötü yanı stok fan ile render yapıp oyun oynamayı unutabilirsin, çektiği voltaj ek ısınma getiriyor. Ortalama bir kule tipi hava soğutucu ile onu da hallediyorsun. Bu halde tamamen işlemci performansına dayalı Valorant oyununda bu sonuç çıkıyor.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.

@alp15eren bu arada benimkinden kötü silikona denk gelmek herkese nasip olmaz. Gözün kapalı işlemci alsan benimkinden iyi çıkacaktır. Öyle bir silikonu var ki, silikon test programlarını yaparken ilk voltaj düşüşünde hata veriyor. 😂

Bende kontrol edeceğim umarım iyi çıkar :D

Ek frekanstan ziyade frekans düşürmemesi sağlıyor desek daha doğru olur. Çünkü PBO 5000 serisi hariç boost değerini arttırmıyor.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Yeni konular

Geri
Yukarı