İşlemciyi sildikçe siyahlaşıyor

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Hyakutake_GC

Hectopat
Sistemi dün akşam kurdum.
Az önce sistemi parçaladım.(Donanımları test edip, kutusuna koyacaktım.)
O sırada işlemciye dikkatlice baktım, işlemcinin iki pininin arasına termal macun bulaştı(temizlemeye çalıştım, az bir şey kaldı.) macunu temizlerken işlemcinin metal kenarları dikkatimi çekti.(Metal olan kısım ile devre kartının birleştiği kısım arasında siyah bir lastik tarzı katı jel ile kapatılmış.)
Forumlarda bir bilgiye rastlamadım veya kutu açılım videolarına siyah jelimsi lastik göremedim.
İşlemcinin fanını silerken, macunu temizledim ama sildikçe, ıslak mendile siyahlaşıyor. Soğutucunu macun sürülen bölgesinde öyle.(Ürünü İncehesap firmasının yapmış olduğu "Gaming Cuma Gecesi" adlı indirim gününde aldım.)
İşlemci: AMD Ryzen 5 3600X
Konu kapanabilir. Sorunu çözdüm.

IMG_20200308_110019.JPG

IMG_20200308_105936.JPG

IMG-20200308-WA0004.jpg

Son düzenleyen: Moderatör:
Anlamadın galiba. Senin yazdığına göre olmuyor o işler. Ya konu sahibi en iyi cevabı belirliyor, ya da sen konu sahibinin sorununu çözdüysen, cevabını yetkililere rapor et, onlar en iyi cevap olarak işaretlesinler.

Bezdeki lekeler, benim macunları silerken yaşadığım lekelerle aynı. Dediğim gibi, macun lekesi olabilir onlar. Zaten ıslak mendil hiç temizlemez gibi birşey.

Macunlar için alkol bazlı temizleyici kullanırlar genelde.

Macunu sildiğini düşünsen bile yüzyde kalıyor ve silince iz bırakabiliyor.

Bu işlemciler delidlenebiliyor, ısıtıp tapağı kaydırıyorlar. Lehimli işlemcilerin delid yöntemi daha farklı.

Ama sizin işlemcinizin delidlendiğini düşünmüyorum.
Benim konuyu takip etmememe rağmen; hatta cevaplarıda beğenmememe rağmen, herkezde en iyi cevap yazıyor.

Oyunda sabit ama, bir kere felan oldu.(Oyunda bir kere oldu. Chrome'da sürekli oluyor.)
Ramler ile işlemcinin sıcaklık bağlantısını çözemedim ama forumlarda OC edilmiş ramlerden kaynaklandığını söylüyorlar.
En iyi cevabı seçmen için o.

Soru konusu açmışsın. Dolayısıyla sorununu çözen cevabı en iyi cevap olarak seçme hakkın var.

Bellekler ile alakası yok. İşlemci oyunda sabit frekansta çalıştığı için fan hızı belli hızda dönüyor ama masaüstünde işlemci yükte olmadığı için rahat rahat frekans arttırıp düşürebiliyor bunun sonucunda voltaj da aynı şekilde dalgalanıyor ve fan hızı da artıp azalıyor. BIOS'tan işlemcini sabit bir frekans ve sabit bir voltaj verip öyle çalıştırırsan fan hızında dalgalanma olmaz.

Anlamadın galiba. Senin yazdığına göre olmuyor o işler. Ya konu sahibi en iyi cevabı belirliyor, ya da sen konu sahibinin sorununu çözdüysen, cevabını yetkililere rapor et, onlar en iyi cevap olarak işaretlesinler.

Anlatamadım. Ben konuyu açtım baktım ki, blok alüminyum diye sildikçe siyahlaşıyor. Konuyu rapor ettim, dedim ki: "Konuyu kapatabilirsiniz. Sorunu çözdüm" ve takipten çıkardım.
Sonra baktım, konu onaylanmış ve açık. Bir forumdaşım yorum yapmış ve en iyi cevap yazıyor. Sonra hepinizde yazdı.

Bezdeki lekeler, benim macunları silerken yaşadığım lekelerle aynı. Dediğim gibi, macun lekesi olabilir onlar. Zaten ıslak mendil hiç temizlemez gibi birşey.

Macunlar için alkol bazlı temizleyici kullanırlar genelde.

Macunu sildiğini düşünsen bile yüzyde kalıyor ve silince iz bırakabiliyor.

Bu işlemciler delidlenebiliyor, ısıtıp tapağı kaydırıyorlar. Lehimli işlemcilerin delid yöntemi daha farklı.

Ama sizin işlemcinizin delidlendiğini düşünmüyorum.

En iyi cevabı seçmen için o.

Soru konusu açmışsın. Dolayısıyla sorununu çözen cevabı en iyi cevap olarak seçme hakkın var.

Alüminyum olduğu için çok silince siyahlık oluyor az miktarda aşınıyormuş(10 dk kadar sildim, tırnakladım. Sert kağıt sürdüm, kağıt kömür oldu. Düşünün)
Sayın @SideWinder Bey konuyu kapatabilir o zaman.
Endişemi bitireyim. Açık kaldığıda iyi oldu.
Blok aliminyum diye neden sildikçe sihaylaşsın ki?

Şunu anlamadım: 100 kerede silsem hep siyah oluyor. Kazıyıp silsem de... Sizce bir sorun yok mu?(Macun o kadar kalamaz ki)

En son babama danıştım; alüminyum olduğu için dedi. Künefe tabağını tel ile ovalarken(Alüminyum olduğundan) bir bardağa yakın siyahlık(Su ile tabiki) çıkıyor dedi annem.

Benim konuyu takip etmememe rağmen; hatta cevaplarıda beğenmememe rağmen, herkezde en iyi cevap yazıyor.

Oyunda sabit ama, bir kere felan oldu.(Oyunda bir kere oldu. Chrome'da sürekli oluyor.)
Ramler ile işlemcinin sıcaklık bağlantısını çözemedim ama forumlarda OC edilmiş ramlerden kaynaklandığını söylüyorlar.
RAM frekansı arttıkça işlemcinin performansıda artar. Haliyle artan performans sonucu ortaya sıcaklık meydana gelir. Bu bir sorun değil olması gereken doğal bir sonuçtur.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Geri
Yukarı