İşlemciyi sildikçe siyahlaşıyor

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Hyakutake_GC

Hectopat
Sistemi dün akşam kurdum.
Az önce sistemi parçaladım.(Donanımları test edip, kutusuna koyacaktım.)
O sırada işlemciye dikkatlice baktım, işlemcinin iki pininin arasına termal macun bulaştı(temizlemeye çalıştım, az bir şey kaldı.) macunu temizlerken işlemcinin metal kenarları dikkatimi çekti.(Metal olan kısım ile devre kartının birleştiği kısım arasında siyah bir lastik tarzı katı jel ile kapatılmış.)
Forumlarda bir bilgiye rastlamadım veya kutu açılım videolarına siyah jelimsi lastik göremedim.
İşlemcinin fanını silerken, macunu temizledim ama sildikçe, ıslak mendile siyahlaşıyor. Soğutucunu macun sürülen bölgesinde öyle.(Ürünü İncehesap firmasının yapmış olduğu "Gaming Cuma Gecesi" adlı indirim gününde aldım.)
İşlemci: AMD Ryzen 5 3600X
Konu kapanabilir. Sorunu çözdüm.

IMG_20200308_110019.JPG

IMG_20200308_105936.JPG

IMG-20200308-WA0004.jpg

Son düzenleyen: Moderatör:
Diğer sorum: Formatı HDD'ye eski sistemimden legacy olarak kurdum. Yeni sistem için tekrar kurulum yapmadan(UEFİ) çalıştırıyorum. Yeni sistemimi yazın açmak üzere kaldırdım. Tekrar eski sistemi çalıştırıyorum.(Yeni sisteme taktığım HDD ile)
Ekran kartı driveri veya bazı ayarlar yeni sisteme göre olduğu için, eski sistemde kullansam sıkıntı olur mu?(Şuan kullanıyorum)
İşlemci üzerindeki AMD RYZEN yazıları siliniyor mu peki? Dikkat ettiniz mi ona?
Silinmiyor. İşlemci kutusunda ki bandrollü etiket üstünde yer alan qr kodu okuttum. AMD ye kayıtlı çıktı ama işlemci üstünde ki qr kodu okutamadım. Çok küçük kamera odaklamıyor. Odaklasa bile okumuyor.
@Emir M. Bey ve @SideWinder Bey başta olmak üzere; yardımcı olmaya çalışan forumdaşlarıma teşekkür ederim.

@SideWinder Bey, s
on sorumu cevaplayıp; konuyu kapatabilir misiniz?

Son düzenleme:
@Hyakutake_GC

Eğer bahsettiğiniz HDD ile sisteminizi sıkıntısız kullanıyorsanız, dokunmanıza gerek yok.

Ama yaza kadar kullanacaksanız, format atabilirsiniz.

İleride sürücü problemleri yaşayabilirsiniz.

Eski sistemde yaza kadar kullanacağım. Eski sistemde HDD ye legacy olarak kurdum, yeni sistemde ekran kartının sürücüsünü kurdum.(Yeni sistemi test edip, parçaladım. HDD ye eski sisteme taktım.
Eski sistemde sorunsuz kullanıyorum(Eski sistemin ekran kartı bozuldu, görüntüyü onboarddan(İntel grafik) alıyorum.

Kafanızı karıştırdıysam kusura bakmayın. Böyle anlatabildim.)
Tekrardan teşekkür ederim.

Ekran kartını DDU ile temizlemeye ne zaman gerek olur? (Driverini HDD'ye kurdum ama HDD'ye format atınca, ekran kartını yazılım ile temizlemem gerekmez değil mi? Yeniden driver kuracağım. Eski sistemde ki gibi.)
Aslında çoğu şeyi biliyorum ama yeni sisteme geçince temkinli yaklaşıyorum.
UEFI olmasa ne olur mesela? (Format bazında. Yavaş mı açılır? Pek fark yok gibi. Disk bölümlemesi farkı ne olur?)

Son düzenleyen: Moderatör:
Format demek temiz sayfa demektir. Dolayısyla tüm ayarlarınız, sürücüleriniz ve programlarınız silinecektir.

DDU'ya gerek kalmaz bu nedenle. :)

UEFI ve Legacy ise farklı bir olay, BIOS mimarisiyle alakalı.

Yeni sistemlerde UEFI kurulum yapmayı öneriyoruz.

Format demek temiz sayfa demektir. Dolayısyla tüm ayarlarınız, sürücüleriniz ve programlarınız silinecektir.

DDU'ya gerek kalmaz bu nedenle. :)

UEFI ve legacy ise farklı bir olay, BIOS mimarisiyle alakalı.

Yeni sistemlerde UEFI kurulum yapmayı öneriyoruz.

Tamam.
BIOS ile alakalı olduğunu biliyorum, sadece formata etkisini sordum.
@SideWinder bey, yardımcı olduğunuz için teşekkür eder, iyi akşamlar dilerim.
Konuyu kapatabilir misiniz?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Yeni konular

Geri
Yukarı