İşlemciyi sildikçe siyahlaşıyor

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Hyakutake_GC

Hectopat
Sistemi dün akşam kurdum.
Az önce sistemi parçaladım.(Donanımları test edip, kutusuna koyacaktım.)
O sırada işlemciye dikkatlice baktım, işlemcinin iki pininin arasına termal macun bulaştı(temizlemeye çalıştım, az bir şey kaldı.) macunu temizlerken işlemcinin metal kenarları dikkatimi çekti.(Metal olan kısım ile devre kartının birleştiği kısım arasında siyah bir lastik tarzı katı jel ile kapatılmış.)
Forumlarda bir bilgiye rastlamadım veya kutu açılım videolarına siyah jelimsi lastik göremedim.
İşlemcinin fanını silerken, macunu temizledim ama sildikçe, ıslak mendile siyahlaşıyor. Soğutucunu macun sürülen bölgesinde öyle.(Ürünü İncehesap firmasının yapmış olduğu "Gaming Cuma Gecesi" adlı indirim gününde aldım.)
İşlemci: AMD Ryzen 5 3600X
Konu kapanabilir. Sorunu çözdüm.

IMG_20200308_110019.JPG

IMG_20200308_105936.JPG

IMG-20200308-WA0004.jpg

Son düzenleyen: Moderatör:
"En üstünde" ile kastınız; kutudaki bandrolü yırtıp, kutuyu açıktan sonra m?ı(Eğer öyleyse, bendeki de öyle)

Beze bulaşan siyahlık termal macun kalıntısı olabilir.

Çok yaşıyorum ben, özellikle de soğutucuyu silerken.

O yapışkan katı durumdadır. Dolayısıyla leke yapmaz.
Yok yok, onu demek istemedim.

Soğutucunun macun sürülen bölgesini(İşlemcinin üstüne gelen bölge) temizledim. Macundan eser kalmadı ama ıslak mendili sürdükçe hem o bölge siyahlaştı hem de ıslak mendik kömür gibi oldu.(Sonra anladım ki: soğutucu bloğu alüminyum blok, sildikçe aşınıp siyahlaşıyormu.(Aşınmasından korktum. İşlemci ile arasında boşluk kalırsa gibisinden.)

Yapışkanda ki endişem ise, başkasının daha önce açmış-kapamış olması.
Bir tarafa düzgün çekmişler(Jeli), diğer tarafta az çok çekmişler. Hani düzensiz çekmişler.
HERKESTE, EN İYİ CEVAP YAZIYOR, ANLAMADIM.

Zaten şöyle bir şey de var. AMD'nin kullandığı ısı dağıtıcının altındaki macun delid işleminde kullanılan sıvı metallere benzer gibi. Soğutucu altındaki macun gibi değil yani. O konuda şüphen olmasın.

Bu arada işlemciyi dün gece test ettikten sonra, G.Chrome'da gezerken, fan hızlanıp yavaşlıyor(Yük altında değil frekansı 3,6 ve 4.1 oluyor.)
Ondan önce ramleri OC yaptım(3000 CL15--> 3200 CL16 16-18-18-18-36)

Zaten şöyle bir şey de var. AMD'nin kullandığı ısı dağıtıcının altındaki macun delid işleminde kullanılan sıvı metallere benzer gibi. Soğutucu altındaki macun gibi değil yani. O konuda şüphen olmasın.
Düzensiz çekilmiş diye kaygılandım. Bi tarafı düzenli, diğer tarafı...

Bu arada işlemciyi dün gece test ettikten sonra, G.Chrome'da gezerken, fan hızlanıp yavaşlıyor(Yük altında değil frekansı 3,6 ve 4.1 oluyor.)
Ondan önce ramleri OC yaptım(3000 CL15--> 3200 CL16 16-18-18-18-36)
Fan hızlanıp yavaşlama olayı, voltaj ve frekans aniden yükselip sıcaklığı arttırdığı için fan hızları da ona göre saçmalıyor.

Dostum en iyi cevap olayı, konu sahibine yardımcı olup sorununu çözdüysen en iyi cevap olarak seçiliyor. Yani bunu sende yapabilirsin, zor bir şey değil.
Benim konuyu takip etmememe rağmen; hatta cevaplarıda beğenmememe rağmen, herkezde en iyi cevap yazıyor.
Fan hızlanıp yavaşlama olayı, voltaj ve frekans aniden yükselip sıcaklığı arttırdığı için fan hızları da ona göre saçmalıyor.
Oyunda sabit ama, bir kere felan oldu.(Oyunda bir kere oldu. Chrome'da sürekli oluyor.)
Ramler ile işlemcinin sıcaklık bağlantısını çözemedim ama forumlarda OC edilmiş ramlerden kaynaklandığını söylüyorlar.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Yeni konular

Geri
Yukarı