İşletim sistemi nasıl yapılır?

Zaten şu detayı da unutmamak lazım: Yapabilmek için full-stack Dev. olmak gerekir. Yani sadece back-end yada sadece front-end dilleri ile yapılamaz.
Full-Stack Developer olup da OS yazmakla uğraşmak biraz vakit kaybı olur. Herkes Full-Stack dev arıyor zaten istediğiniz şirkette istediğiniz maaşla çalışabilirsiniz :)

Nerdeyse tüm işletim sistemlerinde C++ değil C kullanılır kernel yazmak için. SerenityOS gibi istisnalar var ama zaten SerenityOS'un ne kadar ciddi bir proje olduğuda tartışılır.
Doğru C++ yazmışım, sonradan fark ettim.

İşletim sistemi bilgisayarın donanım kaynaklarını kontrol eden yazılımlar bütünü. Tek bir program değil, yüzlerce ve hatta binlerce program, modül, kütüphanenin birleşiminden meydana geliyor. Tek bir işletim sisteminde farklı alanlarda uzman kişiler çalışabilir. Kimileri sistem programcısıdır ve arka planda çalışır. Kimileri network uzmanıdır ve o alanda çalışır. Kimi tasarımcıdır işletim sisteminin tasarım işlerini yapar. Kimi döküman uzmanıdır ve sistemin kullanıcılar için gerekli dökümanlarını hazırlar. Kimi güvenlik konusunda uzmandır ve sistemin güvenlik açıklarını ya da hatalarını kontrol eder ve bildirir. Kimi bilişim hukukunda uzmandır ve yazılım lisansları ve patentleri gibi farklı alanlarda çalışır. Ticari bir yazılımsa pazarlaması ile ilgilenen ayrı bir ekip vardır.

Gördüğün gibi bir işletim sistemini yapmak aslında bir gökdelen dikmeye benziyor. Farklı alanlarda uzman pek çok kişinin çalışması lazım.

İşletim sistemi bilgisayarın donanım kaynaklarını kontrol eden yazılımlar bütünü. Tek bir program değil, yüzlerce ve hatta binlerce program, modül, kütüphanenin birleşiminden meydana geliyor. Tek bir işletim sisteminde farklı alanlarda uzman kişiler çalışabilir. Kimileri sistem programcısıdır ve arka planda çalışır. Kimileri network uzmanıdır ve o alanda çalışır. Kimi tasarımcıdır işletim sisteminin tasarım işlerini yapar. Kimi döküman uzmanıdır ve sistemin kullanıcılar için gerekli dökümanlarını hazırlar. Kimi güvenlik konusunda uzmandır ve sistemin güvenlik açıklarını ya da hatalarını kontrol eder ve bildirir. Kimi bilişim hukukunda uzmandır ve yazılım lisansları ve patentleri gibi farklı alanlarda çalışır. Ticari bir yazılımsa pazarlaması ile ilgilenen ayrı bir ekip vardır.

Gördüğün gibi bir işletim sistemini yapmak aslında bir gökdelen dikmeye benziyor. Farklı alanlarda uzman pek çok kişinin çalışması lazım.
Bu kadar uzun yazmak bana zor gelmişti, elinize sağlık hocam.

C++ ve Assembly ile yapılıyor diye biliyorum. Zaten işletim sistemi yapmak o kadar kolay bir şey değil öyle olsaydı herkes kendi işletim sistemini yapardı.
Zannettiğin kadar değil ortada fazla işletim sistemi olmamasının nedeni standartlar. Örneğin Android Linux kernelinin üzerine geliştirildi peki neden? Google işletim sistemi yapamadığından değil zaten hali hazırdaki Linux driverlarını , kütüphanelerini kullanmak için. Kısacası populer Linux bile yeterli program , driver desteklemiyorsa yeni işletim sistemi ne kadar standartlaşabilirki .

Zannettiğin kadar değil ortada fazla işletim sistemi olmamasının nedeni standartlar. Örneğin Android Linux kernelinin üzerine geliştirildi peki neden? Google işletim sistemi yapamadığından değil zaten halihazırdaki Linux driverlarını, kütüphanelerini kullanmak için. Kısacası populer Linux bile yeterli program, driver desteklemiyorsa yeni işletim sistemi ne kadar standartlaşabilir ki.

Yine de Linux altyapısı olmasına rağmen eğer özgün bir şey yapılacaksa büyük emek ister. Ayrıca getireceğiniz sistemleri Linux'a entegre etmek de başlıbaşına dert olabilir.

Zannettiğin kadar değil ortada fazla işletim sistemi olmamasının nedeni standartlar. Örneğin Android Linux kernelinin üzerine geliştirildi peki neden? Google işletim sistemi yapamadığından değil zaten halihazırdaki Linux driverlarını, kütüphanelerini kullanmak için. Kısacası populer Linux bile yeterli program, driver desteklemiyorsa yeni işletim sistemi ne kadar standartlaşabilir ki.

Çok yanlış anlamışsın, ben bireysel olarak yapmanın çok zor olduğunu kastettim.

Yeni konular

Geri
Yukarı