İşletim sistemi nasıl yapılır?

KoşanUser

Yoctopat
Nasıl yapılır? Yakın zamanda işletim sistemi yapan dostum bu işten vazgeçiyor ve kendisiyle konuşmak şu an mümkün bile değil. Linux ya da Windows tabanlı nasıl kendimce bir şey geliştirebilirim? Sıfırdan da olabiliyorsa bakmak gerek.

Nasıl yapılır? Yakın zamanda işletim sistemi yapan dostum bu işten vazgeçiyor ve kendisiyle konuşmak şu an mümkün bile değil. Linux'ya da Windows tabanlı nasıl kendimce bir şey geliştirebilirim? Sıfırdan da olabiliyorsa bakmak gerek.

Sıfırdan yapman için kernel yazman gerek diye biliyorum.

İyice bir C ve Assembly bilgin olmalı. Gerçeği sanırsam loader yazacak kadar Assembly yeterli olur diye düşünüyorum. Bu arada işletim sistemi yazmak öyle 3-5 kişinin altından kalkacağı işler değil. Sağlam bir ekip olmalı.

Adam tek başına 2 sene uğraşıp yaptı ve en sonunda da ruh hali yüzünden tüm emeğini siliyor. Bu adam nasıl yaptı peki ya? Mesela halihazırda bir imajı yamalamanın bir yöntemi yordamı yok mu? Chroot diye bir şey duymuştum araştırdım ama kullanamadım.

O kadar kolay olsaydı piyasada binlerce işletim sistemi olması gerekirdi... Örnek olarak Windows 8'in geliştirilmesi:

Steven Sinofsky'nin blogundaki bir yazıdan:

Windows 8 de tam 35 Microsoft ekibi çalışmış. Bu ekipler 25-40 kişilik ekiplerdir. Çarptığın zaman ortaya 875 – 1400 kişilik bir grup çıkıyor. Bu 35 ekip:

App compatibility and device compatibility.
App Store.
Applications and Media Experience.
App Experience.
Core Experience Evolved.
Device connectivity.
Devices & networking Experience.
Ecosystem fundamentals.
Engineer desktop.
Engineering System.
Enterprise networking.
Global Experience.
Graphics platform.
Hardware developer Experience.
Human ınteraction platform.
Hyper-v
In Control of your PC.
Kernel platform.
Licensing and deployment.
Media platform.
Networking Core.
Performance.
Presentation and composition.
Reliability, Security, and privacy.
Runtime Experience.
Search, view, and command.
Security & ıdentity.
Storage & files systems.
Sustained engineering.
Telemetry.
User-centered Experience.
Windows Online.
Windows Update.
Wireless and networking services.
Xaml.
Bölümlerinde çalışıyorlar ve Windows 8 meydana getiriliyor...

Kernel yazmak çok zor bir şey. Koskoca şirketler bile yapamıyor.
Bu yüzden Linux Kernel'ini kullanmanı öneririm. Kendin Linux çekirdeğini kullanan bir sistem yapabilirsin yada hazır bir işletim sisteminini kendine özelleştirebilirsin.
Sıfırdan Linux yazamayacaksan ya Android yada GNU/Linux'i kullanabilirsin.
Diyelim GNU tabanlı sistem yapacaksın Python yada Java dilini öğrenerek başlayabilirsin. İlk önce GNU'nun kodlarını kendine göre özelleştirip kendine bir arayüz geliştirip işletim sistemini paketleyip indirmeye açabilirsin.

Boş verin. Çok çok zor. Hem mesele sadece yapmak değil. Devamı da var. Öyle yaptınız kimse kullanmıyor. Ne anlamı var?
Linux dağıtımı yapmak daha mantıklı. Ama diğer dağıtımlardan iyi olan bir yanı olmalı. Kullanıcıları kendine çekecek...

Yeni konular

Geri
Yukarı