İsrail Gazze'ye kara harekâtı başlattı

Herkes istediği şeyi savunur, karışamazsın.

1) özgürlük diğer insanlara zarar veriyor ise o özgürlük olamaz.
Yani karışırım. Sonuçta yarın bu İsrail bize de saldıracak, o zaman aslanım koçum mu demesini bekleyeyim?

Daha çok fayda sağlamış bir ülke.

Yani fayda sağlamış olabilir, kısmen doğru. Çıkar için çalıştı demesini hele İsrail için demesini düşünemiyorum. Oysa her millet kendi çıkarını düşünürken...
@Yararsız Üye çok haklısın usta.

Yani karışırım. Sonuçta yarın bu İsrail bize de saldıracak, o zaman aslanım koçum mu demesini bekleyeyim?
Hocam, artık eski devir kalmadı. Yani o zaman o mantığa göre Amerika Çin'e falan çoktan girmişti, birçok gerilim yaşandı o iki ülke arasında da. Kimse bir sebep olsun da bir yeri işgal edeyim de demiyor. Anca bunun gibi olaylar olur, bu olayların da adresi her zamanki gibi orta doğu.

Yani fayda sağlamış olabilir, kısmen doğru. Çıkar için çalıştı demesini hele İsrail için demesini düşünemiyorum. Oysa her millet kendi çıkarını düşünürken...
Çok heyecanlı bir arkadaşsın sen. Sakin ol. İnternetten karış insanlara karışabildiğin kadar. Yüz yüzeyken herkes karıştırtmaz ama. O konulara dikkat et. Yaşın genç daha. Travma olmasın hayatının geri kalanına.

Dediğimizde israil düşmanı oluyoruz. Mevzu basit Arap severliği ya da milliyetçiliği değil. Bunların bir ideolojisi var (siyonizm) açık olarak önce Müslümanların sonra Hristiyanların işini bitirmek. Burada asıl sorun israilin Filistin'den sonra boş durmayıp Suriye, Irak civarlarına konuşlanacağı. Bu belki 10 belki 20 sene sonra olacak ama bunu biz göreceğiz. Zaten Golan Tepeleri'ne kadar hakimiyet sağladılar. Burası su kaynakları bakımından israil için önemli. Çember daralıyor ve bir bakmışsın Hatay'da bunlarla mücadele ediyorsun. Bunu biz değilse çocuklarımız veya torunlarımızın göreceği gün gibi ortada.

Bunların bir ideolojisi var (siyonizm)...
Siyonizm'in amacı eski Filistin topraklarında devlet kurmaktı. Bunu da önce satın aldıkları topraklarla yaptılar, sonra onlara karşı açılan savaşlarda kazanarak bunu genişletip meşruluğunu da sağladılar. Bazı şeyler propaganda amacıyla anlatıldığı gibi olmuyor maalesef.

Davut ve Goliath hikayesinden beri gelen bir süreç var bu 2 millet arasında. Yalnız işin tuhaf olan tarafı; gelmiş geçmiş en acımasız insanlardan olan Davut'u (İsrailli) peygamber olarak kabul edip şimdi benzer şeyi yapmaya çalışan (o bölgeye tamamen hakim olmak) ülkeye küfretmek. :D Enteresan, işte propagandanın gücü diyorum sadece.

Siyonizm'in amacı eski Filistin topraklarında devlet kurmaktı. Bunu da önce satın aldıkları topraklarla yaptılar, sonra onlara karşı açılan savaşlarda kazanarak bunu genişletip meşruluğunu da sağladılar. Bazı şeyler propaganda amacıyla anlatıldığı gibi olmuyor maalesef.

Davut ve Goliath hikayesinden beri gelen bir süreç var bu 2 millet arasında.
Sen öyle san! Aç bakalım ''Vadedilmiş Toprakları'' gör Anadolu'nun nerelerine kadar hayalleri var. Bu amaç gidip çölden toprak almakla bitmez. Aldığı toprakla orada sorun çıkarmakla ise hiç bitmez. Propaganda kelimesinin anlamına bir bak bakalım. Kimin kime uyguladığı gün gibi ortada! Önce kan döküp ardından çoluk çocuk demeden katledip yetmezmiş gibi kukla hükümet kurup ellerine 2 kuruş para vermeyle meşruluk sağlanmaz. Tarihe tek taraflı bakmayın! Bu zihniyetle zaten Orta Doğu'da problem hiç bitmez!

Önce kan döküp ardından çoluk çocuk demeden katledip yetmezmiş gibi kukla hükümet kurup ellerine 2 kuruş para vermeyle meşruluk sağlanmaz. Tarihe tek taraflı bakmayın!
İnsanların tarihi kaynağın ne olduğundan haberi olmadan sağdan soldan duyduğu ve okuduğu kaynaklara bu kadar inanması da... Hayatında arşivlere gittin mi diye soracaktım, cevabı da bildiğim soruları sormak saçma geldiğinden vazgeçtim. Göz ardı edip geçiyorum.

Binlerce yıl öncesinden beri günümüze gelen süreçten haberi olmayıp da bilmediği konuda konuşanlarla muhatap olmaya gerek yok. Bu işin tek taraflı olmadığından haberiniz de yok, 2 milletin binlerce yıllık geçmişine tek taraflı bakan sadece kendi dininden olmayan her şeye karşı nefret duyanlar oluyor.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı