ISS Önerisi

EgeSoftV3

Femtopat
Daha fazla  
Meslek
Plane Engineer
Merhaba arkadaşlar, başka bir yere taşınıyorum ve şu an iyi bir internet firiması arıyorum; yardımcı olabilecekler varsa sevinirim.

TT interneti kaç kişi kullanıyordunuz ve hızı neydi?

Yani indirme hızınız kaçtı?
Yazdım.
Hocam arkadaş diyor ki "altyapınız iyi değilse I. S. S size hiçbir şey yapamaz " yani tercümesi şu: Oraya iş makineleri gelip sizin oraları kazıp yeni kablolar ve yeni altyapı (yani altyapıdan kasıt fiber değildir sıradan ADSL bile olabilir) yapmadıkları müddetçe siz o hızı almaya devam edersiniz demek.
Yapmazlar ki. Ama ben oturmuyorum artık orada.

Yazdım.

Yapmazlar ki. Ama ben oturmuyorum artık orada.

Bir kere şunu söyleyeyim, eskiden oturduğun yerde TürkNet kullanmamışsın bile, sonra yeni oturduğun yerde altyapı iyi diye gidip TT'ye laf atıyorsun, oturduğun yerde TT kullansan aynı hızı kbpssine kadar alacaksın fakat gidip TürkNet daha iyi deyip insanların kafasında soru oluşturuyorsun, yaptığın şeyi hoş bulmuyorum.

Bir kere şunu söyleyeyim, eskiden oturduğun yerde TürkNet kullanmamışsın bile, sonra yeni oturduğun yerde altyapı iyi diye gidip TT'ye laf atıyorsun, oturduğun yerde TT kullansan aynı hızı kbpssine kadar alacaksın fakat gidip TürkNet daha iyi deyip insanların kafasında soru oluşturuyorsun, yaptığın şeyi hoş bulmuyorum.

Eski oturduğum yerde en son TürkNet kullanıyordum. Burada ikisinin de alt yapısı yok. Telefonun 4G interneti. Oraya göre yorumlardım ve kullanıcı dostu olmalarını taktir ettim.

Hocam arkadaş diyor ki "altyapınız iyi değilse ı. S. S size hiçbir şey yapamaz " yani tercümesi şu: Oraya iş makineleri gelip sizin oraları kazıp yeni kablolar ve yeni altyapı (yani altyapıdan kasıt fiber değildir sıradan ADSL bile olabilir) yapmadıkları müddetçe siz o hızı almaya devam edersiniz demek.

Dediklerim şu anda oturduğunuz yer içinde geçerli ayrıca ufak bir ek yapayım burada aynı zamanda eğer ADSL kullanıyorsanız santral mesafe uzunluğu çok ama çok önemlidir. Yani sizin oraya gelip sıfırdan altyapı bile yapsalar eğer santrale uzaksanız hiçbir fayda etmez. TürkNet olsun Türk Telekom olsun her operatör ADSL kullanımında santrale bağlıdır.

Dediklerim şu anda oturduğunuz yer içinde geçerli ayrıca ufak bir ek yapayım burada aynı zamanda eğer ADSL kullanıyorsanız santral mesafe uzunluğu çok ama çok önemlidir. Yani sizin oraya gelip sıfırdan altyapı bile yapsalar eğer santrale uzaksanız hiçbir fayda etmez. TürkNet olsun Türk Telekom olsun her operatör ADSL kullanımında santrale bağlıdır.

Ben keşke kaydedip, sizlere kanıt olarak gösterebilseydim.
Ama benim durum bu arkadaş ile aynıydı.

Gerçekten de böyle gibiydi. Burada yarı yarıya.

Eski oturduğum yerde en son TürkNet kullanıyordum. Burada ikisinin de alt yapısı yok. Telefonun 4G interneti. Oraya göre yorumlardım ve kullanıcı dostu olmalarını taktir ettim.

İşim Türk Telekom'u övmek ya da fan boyluğunu yapmak değil ama yani şunu bilmek gerekiyor: Türkiye'de altyapının %80'ni (ADSL ve VDSL) Türk Telekom'a ait ve çıkışları Türk Telekom yönetiyor. Sonuç olarak altyapıyı Türk Telekom döşüyor ve yine Türk Telekom kullanıyor. Peki burada sorun ne? Ben şöyle ifade edeyim tembellik. Sistem şöyle çalışıyor: Türk Telekom altyapıyı döşüyor kendi döşediği içinde hem masraflar hem de fiyat eklenince tuzlu bir internet aboneliği parası çıkıyor. Daha sonra TürkNet (burada konu içinde geçtiği için örnek verdim yoksa Türk Telekom hariç herhangi bir operatör de olur) geliyor ve Türk Telekom'un döşediği altyapıyı kiralamak istiyor. Buraya kadar her şey normal sorun buradan sonra başlıyor. Altyapı kiralama yasalar sağ olsun sıfırdan altyapı döşeme maliyetinin ortalama 3'te 1. durum böyle olunca TürkNet hazır altyapıyı kiralıyor ( çünkü gene yasalar diyor ki: Türk Telekom döşediği altyapıyı diğer operatörlerle paylaşmak zorundadır.). Daha sonra Türk Telekom'dan ucuza fiyat veriyor ve daha fazla müşteri çekip daha fazla para kazanıyor. Buna sinir olan Türk Telekom zaten altyapı masraflarıyla uğraşırken bir de müşteri kaybına dayanamıyor ve diğer operatörlerin internet kalitelerini düşürüp kendi yurt dışı çıkışlarını daha rahat ve temiz tutmaya çalışıyor. Burada suçlu Türk Telekom gibi gözükse de büyük resme bakınca Türk telekom'un haklı bir duruşu var sebepleri şunlar:
1-)hem altyapı masraflarını üstlenmesi.
2-)hem diğer operatörlerin Türk Telekom'un döşediği altyapıyı Türk Telekom'dan daha ucuza satması hiçbir altyapı masrafına girmeden.
3-)hem de işin garibi Türk Telekom yasalar gereği altyapının %80'nine sahip olduğu için rekabet kurumu gereği onlardan ucuza fiyat veremiyor.

Bunun üzerine Türk Telekom'da diğer I. S. S'lere sıkıntı çıkarıyor. Peki buradaki suçlu kim?
Buradaki suçlu tembel altyapı döşeyip Türkiye'nin fiber ve VDSL altyapısını geliştirmek yerine üşengeçliğe kaçıp sadece zengin yerlere altyapı döşeyip bütün işleri Türk Telekom'a bırakan tüm operatörler burada suçludur sözlerimin arkasındayım.

Örneğin: Superonline sadece zengin sitelere altyapı döşeyip geri kalan yerlere ise kendi hizmetini vermeyip sadece Türk Telekom altyapısını kullanması bunu yapan sadece Superonline değil Vodafone ve TürkNet'de dahil daha sonra UyduNet altyapısı yıllardır hiç büyümüyor. İşte bunlar suçludur hakim bey.
Ve yazımın sonuna gelirken söylemek isterim ki bu benim kendi görüşümdür katılırsınız katılmazsınız size kalmış ama son olarak şunu söylemek istiyorum: Eğer rekabet kurumu izin verseydi şu anda en ucuz I. S. S Türk Telekom olurdu. Tekrardan söylemek isityorum burada Türk Telekom'u övmek için yazılmamıştır ama durum ortadadır ve Türk Telekom hariç diğer operatörler elini taşın altına koymayıp Türkiye'nin VDSL ve fiber altyapısını geliştirmemektedir. Burada yapılması gereken tüm operatörlerin el birliğiyle altyapısını geliştirmesi ve Türkiye Cumhuriyeti'ni çağdaş medeniyetler seviyesine çıkarmak için çalışması gerektiğidir.

Buraya kadar okuyan herkese teşekkürler sağ olun saygılar...

İşim Türk Telekom'u övmek ya da fan boyluğunu yapmak değil ama yani şunu bilmek gerekiyor: Türkiye'de altyapının %80'ni (ADSL ve VDSL) Türk Telekom'a ait ve çıkışları Türk Telekom yönetiyor. Sonuç olarak altyapıyı Türk Telekom döşüyor ve yine Türk Telekom kullanıyor. Peki burada sorun ne? Ben şöyle ifade edeyim tembellik. Sistem şöyle çalışıyor: Türk Telekom altyapıyı döşüyor kendi döşediği içinde hem masraflar hem de fiyat eklenince tuzlu bir internet aboneliği parası çıkıyor. Daha sonra TürkNet (burada konu içinde geçtiği için örnek verdim yoksa Türk Telekom hariç herhangi bir operatör de olur) geliyor ve Türk Telekom'un döşediği altyapıyı kiralamak istiyor. Buraya kadar her şey normal sorun buradan sonra başlıyor. Altyapı kiralama yasalar sağ olsun sıfırdan altyapı döşeme maliyetinin ortalama 3'te 1. durum böyle olunca TürkNet hazır altyapıyı kiralıyor ( çünkü gene yasalar diyor ki: Türk Telekom döşediği altyapıyı diğer operatörlerle paylaşmak zorundadır.). Daha sonra Türk Telekom'dan ucuza fiyat veriyor ve daha fazla müşteri çekip daha fazla para kazanıyor. Buna sinir olan Türk Telekom zaten altyapı masraflarıyla uğraşırken bir de müşteri kaybına dayanamıyor ve diğer operatörlerin internet kalitelerini düşürüp kendi yurt dışı çıkışlarını daha rahat ve temiz tutmaya çalışıyor. Burada suçlu Türk Telekom gibi gözükse de büyük resme bakınca Türk telekom'un haklı bir duruşu var sebepleri şunlar:
1-)hem altyapı masraflarını üstlenmesi.
2-)hem diğer operatörlerin Türk Telekom'un döşediği altyapıyı Türk Telekom'dan daha ucuza satması hiçbir altyapı masrafına girmeden.
3-)hem de işin garibi Türk Telekom yasalar gereği altyapının %80'nine sahip olduğu için rekabet kurumu gereği onlardan ucuza fiyat veremiyor.

Bunun üzerine Türk Telekom'da diğer I. S. S'lere sıkıntı çıkarıyor. Peki buradaki suçlu kim?
Buradaki suçlu tembel altyapı döşeyip Türkiye'nin fiber ve VDSL altyapısını geliştirmek yerine üşengeçliğe kaçıp sadece zengin yerlere altyapı döşeyip bütün işleri Türk Telekom'a bırakan tüm operatörler burada suçludur sözlerimin arkasındayım.

Örneğin: Superonline sadece zengin sitelere altyapı döşeyip geri kalan yerlere ise kendi hizmetini vermeyip sadece Türk Telekom altyapısını kullanması bunu yapan sadece Superonline değil Vodafone ve TürkNet'de dahil daha sonra UyduNet altyapısı yıllardır hiç büyümüyor. İşte bunlar suçludur hakim bey.
Ve yazımın sonuna gelirken söylemek isterim ki bu benim kendi görüşümdür katılırsınız katılmazsınız size kalmış ama son olarak şunu söylemek istiyorum: Eğer rekabet kurumu izin verseydi şu anda en ucuz I. S. S Türk Telekom olurdu. Tekrardan söylemek isityorum burada Türk Telekom'u övmek için yazılmamıştır ama durum ortadadır ve Türk Telekom hariç diğer operatörler elini taşın altına koymayıp Türkiye'nin VDSL ve fiber altyapısını geliştirmemektedir. Burada yapılması gereken tüm operatörlerin el birliğiyle altyapısını geliştirmesi ve Türkiye Cumhuriyeti'ni çağdaş medeniyetler seviyesine çıkarmak için çalışması gerektiğidir.

Buraya kadar okuyan herkese teşekkürler sağ olun saygılar...
Maalesef özel sektörlerin çoğu çıkarları için çalışıyor. Ama TürkNet gibi kullanıcı dostları ve iyi bir internet hizmeti verenler oluyor. Tercih bizlerin.

@xbea iyi akşamlar öncelikle bahsettiğiniz konuda bazı bilgilerin güncellenmesi gerekir. Örneğin Türk Telekom altyapı yatırımı yapabilmek için Ankara genel müdürlüğü ve Türkiye cumhuriyeti ulaştırma ve altyapı bakanlığı bağlı proje ve yatırım parası alabilmektedir yani başta siyasiler sorun çıkarmaktadır. Buradaki sebep ise %51 hisse hakkı ve geri kalan payın konsorsiyum şimdiki borçların ödenebilmesi için kurulan firma levent yapılandırma şirketine geçilmiş ve buradaki borçların tahsili için bir üst yönetim kurulmuştur. Öncelikle belirtmem gerekir Türk Telekom zarar asla etmedi sadece aşırı borçlandırıldı önceki kazanç ve geliri 10 ile 20 milyar dolardı tabii kur farkı düşmesine sebep oldu. Şu anki Türk Telekom yatırım politikası bu son zamanlarda çıkan sorun ve kapasite problemlerinden önce altyapı ve şebekesi olmayan bölgelere yoğunlaştırdı ve envanterindeki ekipmanları buraya nakliye ederek oradaki müşterilere internet hizmeti sunmak istemektedirler. Port ve kapasite sorunu olan il, ilçe ve mahalleye takviye port ve iyileştirme yapmaktadırlar altını çizerim port takviyesi asla kapasite yükseltimi değildir karıştırılmamalıdır 2 şey bir birlerinden farklıdır. Aralarındaki bariz fark port mevcut kapasiteyi internet hizmeti alan müşterilerin portlarına bölerek tanımlama yapar kapasite yükseltmek için ek şebeke ve hıza özel kartlar tanımlanması gerekmektedir. Yanlış bilinen başka bir durum ise Telekom'un elinde barındırdığı altyapı % 80 ile 85 oranı değildir bu genel yanlış bir bilgidir başka forumlarda veya başka kanallar bu konu hakkında zaten açıklayıcı cevaplar vermişlerdir Telekom kablo çekerken içindeki bakır veya tel sayısını toplayıp size bu rakamı verir gerçekteki rakam ise şudur %60 Telekom %20 UyduNet % 10 Super Online ve % 5 özel girişimde bulunan diğer servis sağlayıcıları ve geri kalan özel bağlantı türü radyo link ve fiber hibrit karışım bir altyapı kullanmışlardır. Umarım açıklayıcı olmuştur bu yazılarım.

@xbea iyi akşamlar öncelikle bahsettiğiniz konuda bazı bilgilerin güncellenmesi gerekir. Örneğin Türk Telekom altyapı yatırımı yapabilmek için Ankara genel müdürlüğü ve Türkiye cumhuriyeti ulaştırma ve altyapı bakanlığı bağlı proje ve yatırım parası alabilmektedir yani başta siyasiler sorun çıkarmaktadır. Buradaki sebep ise %51 hisse hakkı ve geri kalan payın konsorsiyum şimdiki borçların ödenebilmesi için kurulan firma levent yapılandırma şirketine geçilmiş ve buradaki borçların tahsili için bir üst yönetim kurulmuştur. Öncelikle belirtmem gerekir Türk Telekom zarar asla etmedi sadece aşırı borçlandırıldı önceki kazanç ve geliri 10 ile 20 milyar dolardı tabii kur farkı düşmesine sebep oldu. Şu anki Türk Telekom yatırım politikası bu son zamanlarda çıkan sorun ve kapasite problemlerinden önce altyapı ve şebekesi olmayan bölgelere yoğunlaştırdı ve envanterindeki ekipmanları buraya nakliye ederek oradaki müşterilere internet hizmeti sunmak istemektedirler. Port ve kapasite sorunu olan il, ilçe ve mahalleye takviye port ve iyileştirme yapmaktadırlar altını çizerim port takviyesi asla kapasite yükseltimi değildir karıştırılmamalıdır 2 şey bir birlerinden farklıdır. Aralarındaki bariz fark port mevcut kapasiteyi internet hizmeti alan müşterilerin portlarına bölerek tanımlama yapar kapasite yükseltmek için ek şebeke ve hıza özel kartlar tanımlanması gerekmektedir. Yanlış bilinen başka bir durum ise Telekom'un elinde barındırdığı altyapı % 80 ile 85 oranı değildir bu genel yanlış bir bilgidir başka forumlarda veya başka kanallar bu konu hakkında zaten açıklayıcı cevaplar vermişlerdir Telekom kablo çekerken içindeki bakır veya tel sayısını toplayıp size bu rakamı verir gerçekteki rakam ise şudur %60 Telekom %20 UyduNet % 10 Super Online ve % 5 özel girişimde bulunan diğer servis sağlayıcıları ve geri kalan özel bağlantı türü radyo link ve fiber hibrit karışım bir altyapı kullanmışlardır. Umarım açıklayıcı olmuştur bu yazılarım.

Hocam dedikleriniz de haklısınız evet Türk Telekom'un altyapı kapasitesi %60 olabilir ama bir tek operatör için büyük bir yük değil midir? Şimdi şu şekilde açıklamak isterim: Diğer operatörler hiç VDSL ya da ADSL altyapı çalışmaları var mı? Yok. Şimdi durum bu haldeyken tüm yük türk Telekom üzerindeyken kimse şikayet etmemeli ve Türk Telekom'a yüklenmemelidir. Arıza olunca Türk Telekom bakıyor, altyapı hasarlı ve yetersiz gelince Türk Telekom bakıyor diğerleri ise sadece duruyor. Yani altyapı çalışması demek sadece fiber döşemek ise bu konuda lider Superonline olur ama kusura bakmayın ki altyapı döşemek sadece fiber değildir. Bu ülkede fiberin 5 katı ADSL ve VDSL hizmet alan müşteri var bunların hepsiyle Türk Telekom ilgileniyor ve yeni VDSL, ADSL altyapıları ise yine Türk Telekom döşüyor. Superonline. Vodafone fiber ve diğer operatörler ise sadece fiber döşeyip altyapı yaptık diyor. Yani bence burada bir problem var.
Şimdi bir de şu konuya değinelim:

Telekom altyapı yatırımı yapabilmek için Ankara genel müdürlüğü ve Türkiye cumhuriyeti ulaştırma ve altyapı bakanlığı bağlı proje ve yatırım parası alabilmektedir yani başta siyasiler sorun çıkarmaktadır.

Evet haklısınız burada sonuna kadar haklısınız hatta sadece Türk Telekom'a değil diğer tüm operatörlere başka belediyeler olmak üzere sıkıntı çıkaran kurum sayısı bir hayli fazla. Ama bu sadece engellerden birisi. Evet büyük bir engel ama zorlanırsa aşılamayacak bir engel olduğunu düşünmüyorum. Çünkü diğer operatörler fiber altyapı hariç diğer konularda (ki fiber altyapı olsa bile nispeten biraz fazla zorluyorlar) hiçbir şekilde ne VDSL ne de ADSL altyapı için hiçbir girişimde bulunmuyorlar. Türk Telekom hariç yani ben burada bunu kastettim. Türk Telekom elinden geleni yapıyor:

Öncelikle belirtmem gerekir Türk Telekom zarar asla etmedi sadece aşırı borçlandırıldı önceki kazanç ve geliri 10 ile 20 milyar dolardı tabii kur farkı düşmesine sebep oldu.

Burada da haklısınız Türk Telekom konusunda oldukça yanlış adımlar atıldı ve bu adımların sonucunda ortaya çıkan devasa borçlanmalar oldu. Bu konuda size hak veriyorum çok haklısınız. Bu borçlar yüzünden altyapı gücü Türk Telekom'un çok azaldı şimdi de dediğiniz gibi elinde ki portları yetersiz port sayısı olan yerlere yönlendirip oradan gelecek yeni müşteriler ile borçları kapatmaya çalışıyor. Bu da o bölgelerde ki altyapı gücünü müşteri başına azalmasına sebep oluyor.

Kısaca her türlü döngüye giriyoruz inşallah her I. S. S elini taşın altına koyup, doğru karaları verip "internetin sadece fiber değil aynı zamanda ADSL ve özellikle VDSL olduğunu" umarım fark ederler ve yatırımları hızlandırırlar.

@xbea iyi akşamlar öncelikle sorunu esasını kısaca özet olarak anlatmalıyım ki net anlaşılabilsin. Şimdi esas sorun kanunlarımızda ve Türk Telekom'un geçmişi anayasanın 26. maddesinin 1. fıkrasına göre “herkes, düşünce ve kanaatlerini söz, yazı, resim veya başka yollarla tek başına veya toplu olarak açıklama ve yayma hakkına sahiptir. Bu hürriyet resmi makamların müdahalesi olmaksızın haber veya fikir almak ya da vermek serbestliğini de kapsar. Buradaki açıklamayı şöyle anlatmalıyız haberi alma iletişime geçme ve kanun, karar ve sonuçları bilmek sürekli iletişimde olmak bunlar için telekomünikasyon ve onun sağladığı teknolojileri gereklidir. Türk Telekom yapısı gereği hala bir devlet kuru mudur ve bu statüde kaldığı sürece sürekli kendini altyapı yapmak ve geliştirmek zorunda kalacaktır en basit örnek anayasal eğitim hakkı burada nasıl devlet zorunlu ise örnek madde 42. — kimse, eğitim ve öğrenim hakkından yoksun bırakılamaz. eğitim ve öğretim, devletin başında gelen ödevleridir. eğitim ve öğretim, Atatürk ilkeleri doğrultusunda, çağdaş bilim ve eğitim esaslarına göre, devletin gözetim ve denetimi altında yapılır. Burada devlet kendine ödev görüyor açıklaması aslında konun cevabı niteliğindedir. Çünkü Telekom 2006 yılına kadar % 100 devlet kurumu olup bu iletişim hakkı ve haberleşme hakkı için altyapıyı yaygınlaştırma ve geliştirme görevini üstlenmiştir ve hala bunu yapmak zorundadır sebebi en basit 6698 sayılı ‘kişisel verilerin korunması kanunu’ bu gibi özel kanunlar çıkar ve kendini muhafaza ederse 100, 130 yıl önceki fransa devleti posta teşkilatına nasıl çöküp iletişimi kontrol altına alıp bizi hep istihbarat anlamında hem de ekonomik anlamda zorladıysa şimdiki sorunların yaşanmaması için TBMM karar alıp altyapıyı yabancı bir devlet veya şirketlere bırakılamaz kararı almıştır.

Geri
Yukarı