İşsiz Babanın Çaresizliği

Çok hoş ve güzel düşünceler bunlar ama burada anlamadığınız şey şu; Hiç bir şey bizim elimizde değil. Dünyanın düzeni bu şekil de kurgulanmış ve siz ne kadar yardımsever ne kadar iyi niyetli olursanız oluni öyle olmayan insanlar her zaman var olmaya devam edecek.

Bağlamadığını nerden biliyorsunuz? Çevrem de bu şekilde para ve erzak yardımı alan insanlar var ama işşizlik bir sonuç değil tercihtir. İş bulup çalışmak isteyen evine çorbasını kaynatacak kadar da olsa para kazandırmak bir isteyen bir insanın işsiz kalacağına inanmıyorum.
Ne yani, oturup olanları film gibi izleyelim mi? Bazı şeyleri bir nebze de olsa değiştirmek için, birilerinin sesini yükseltmesi ve karşı çıkması gerekiyor.

1999 Depremi'nde ailem çadırda kalırken bir görevli gelip erzak koyup telefon numarası ve adres istemiş. Sonra seçim geldiği zaman bizim gibi adresini ve numarasını veren kişilerin evine gelip “Biz size zordayken yardım etmiştik.” diyorlarsa bu yardım değildir. Bunu yapan kişiler AKP'ye oy atmamızı söylemiş.
Dediğim gibi partiler ya da kişilerin değişmesi düzeni değiştirmeyecek. O yaptıkları kendi yüzsüzlükleri olmuş gerçekten.
Ne yani, oturup olanları film gibi izleyelim mi? Bazı şeyleri bir nebze de olsa değiştirmek için, birilerinin sesini yükseltmesi ve karşı çıkması gerekiyor.
Bunu denemenizi görmeyi çok isterdim ama birilerinin karşısında her zaman başka birileri olacak. Her insanı bir düşünce yapısına sokmak imkansız. Ses yükseltmek anarşizm ile olur ki bu daha da yanlış bir algı. Sizin kendi yaşamızda örnek bir insan olmanız şu şartlar altında yapabileceğiniz en büyük karşı çıkma olur.
Suriyelilere verdikleri paraları öğrencilere verseler daha iyi olmaz mıydı? Neden kendi milletine değil başkasına? Gelişmiş bir ülke başka millete vermek yerine kendi milletine para verir. İşte Türkiye'nin hali. Şurada ucuz bir ekran kartı alabilmek için it gibi para biriktirmeye çalışıyorum. Dolar da sürekli yükseliyor. Öğrencilerin işi gerçekten çok zor. :(
Senin yaptığın ırkçılıktan başka bir şey değil. İnsalık açısından senin ekran kartı alman mı daha doğru savaştan kaçan insanların barınma ve beslenme ihtiyacının karşılanması mı? Zamanında Amerika'nın Türkiye'ye en zor zamanların da para yardımı yapması onun gelişmemiş bir ülke olduğunu mu gösterir? İnsanlığınızın ırkınızın ve lüks ihtiyaçlarınızın önüne almanızı diliyorum.

@Resul.A

O zaman o adamın orada ne işi var? Keyiftenmi intihar etmeye çalışıyordu? Dostum senin yaşını bilmiyorum. Ev geçindiriyormusun bilmiyorum. Tabiki çalışana iş var. Ama hayatını çocuklarına adamış bir babanın, çocuklarının eksikliklerinden dolayı yaptıkları ortada.

@Resul.A Milleti açken başkalarına yardım etmek ne kadar doğru bilemiyorum. Bu arada tepki geleceğini bildiğimden mesajı 2 dakika sonra kırptım tebrikler 2 dakikada alıntılamışsınız. Ayrıca tekrar tebrik ederim 5 cümle yazıdan beni ırkçı ilan ettiniz. Siz ne düşünüyorsanız sizin düşüncenizdir ben buna saygı duyarım. Keşke siz de bize saygı duysanız.

@Resul.A O zaman dünyanın sistemi budur deyip oturalım mı? Elimizden hala bir şeyler geliyor ama bunu tıpkı seninde dediğin gibi bağırarak veya zorla değilde insanları o eski düşünce yapısından kurtararak yapmamız gerekiyor ama bunun için Yeni bir Türkiye'ye ihtiyacımız yok bunun için yeni kafalara ihtiyacımız var.

O zaman o adamın orada ne işi var? Keyiftenmi intihar etmeye çalışıyordu? Dostum senin yaşını bilmiyorum. Ev geçindiriyormusun bilmiyorum. Tabiki çalışana iş var. Ama hayatını çocuklarına adamış bir babanın, çocuklarının eksikliklerinden dolayı mutsuz gören bir babanın hali ortada.
Bu mesajı neden bana yazdığınızı anlamadım. Eğer adamın haline üzülmediğimi sanıyorsanız yanılıyorsunuz. Bir insan ne yapmış yada yapmamış olursa olsun bu duruma gelmemeli. Ben bu olayı yanlış şeyler üzerinden yanlış yorumlar yaparak kullanan insanları eleştiriyorum. Bu arada intihar etmek isteyen insanları intihar etmiş olarak görürsünüz ikna edilmeye çalışırken değil. Bu abi belli ki böyle bir çözüm bulabileceğini düşünmüş bu durum da onun değil sistemin ayıbı.

@Resul.A Milleti açken başkalarına yardım etmek ne kadar doğru bilemiyorum. Bu arada tepki geleceğini bildiğimden mesajı 2 dakika sonra kırptım tebrikler 2 dakikada alıntılamışsınız. Ayrıca tekrar tebrik ederim 5 cümle yazıdan beni ırkçı ilan ettiniz. Siz ne düşünüyorsanız sizin düşüncenizdir ben buna saygı duyarım. Keşke siz de bize saygı duysanız.
Kırpmış olmanız böyle düşündüğünüz gerçeğini değiştirmez. Kusura bakmayın ama düşüncenizde saygı duyacak hiçbir taraf göremiyorum.
@Resul.A O zaman dünyanın sistemi budur deyip oturalım mı? Elimizden hala bir şeyler geliyor ama bunu tıpkı seninde dediğin gibi bağırarak veya zorla değilde insanları o eski düşünce yapısından kurtararak yapmamız gerekiyor ama bunun için Yeni bir Türkiye'ye ihtiyacımız yok bunun için yeni kafalara ihtiyacımız var.
Aynen öyle. Ben oturalım demiyorum ama sorunu yanlış yerde arıyoruz sorun düşünce yapısı ama biz ne kadar istersek isteyelim bu düzen içerisinde herkes aynı kafa yapısına sahip olamaz.

Geri
Yukarı