İstanbul depremi geliyor mu?

Yahu bırakalım artık şu deprem olayını bizim deprem riskinden dolayı kafayı yememiz veya umursamanız önemli değil. Rahatlayın ya dedem 1975'de İstanbul'a göç etti o gün bu gündür büyük İstanbul depremini bekliyorlar. Önlem falan da alınmıyor. Sanki yarın olacağını bilseniz kaçacak mısınız? Bir hafta sonra olacağını bilseniz ne yapacaksınız şehri mi tahliye edeceksiniz? Belki deprem bu gece olacak, belki 1 hafta sonra, belki de 10 sene sonra. Deprem gerçeğini zihninizin bir köşesine yazın, üstünü örtün ve devam edin abi. Hatay'da yaşayanların 1 hafta öncesinde akıllarından geçmiyordu, o gece de öyle. Ama bir dakikalık deprem hayatlarını değiştirdi. Kimsenin acaba deprem olacak mı diye düşündüğünü sanmıyorum Maraş'ta. Depremi eğer çok fazla kafaya takıyorsanız bu sizi gerçekten çok kötü etkiler.

Yahu bırakalım artık şu deprem olayını bizim deprem riskinden dolayı kafayı yememiz veya umursamanız önemli değil. Rahatlayın ya dedem 1975'de İstanbul'a göç etti o gün bu gündür büyük İstanbul depremini bekliyorlar. Önlem falan da alınmıyor. Sanki yarın olacağını bilseniz kaçacak mısınız? Bir hafta sonra olacağını bilseniz ne yapacaksınız şehri mi tahliye edeceksiniz? Belki deprem bu gece olacak, belki 1 hafta sonra, belki de 10 sene sonra. Deprem gerçeğini zihninizin bir köşesine yazın, üstünü örtün ve devam edin abi. Hatay'da yaşayanların 1 hafta öncesinde akıllarından geçmiyordu, o gece de öyle. Ama bir dakikalık deprem hayatlarını değiştirdi. Kimsenin acaba deprem olacak mı diye düşündüğünü sanmıyorum Maraş'ta. Depremi eğer çok fazla kafaya takıyorsanız bu sizi gerçekten çok kötü etkiler.

Kafayı takmaları bence çok normal. 6 Şubat depreminin kötü etkisi, Marmara dahil deprem bölgesinde yaşayan birçok kişinin üstüne çöktü. Elbette her an düşünmek, bununla yatıp kalkmak kötü ancak tedirgin olmakta da haklılar. Nice insan deprem yüzünden ailesini, evini, akrabasını kaybetti. Bu olanların herkesin başına gelebilme olasılığı böyle bir memlekette yüksekken onlardan korkmamalarını isteyemezsin.

Son düzenleme:
Kafayı takmaları bence çok normal. 6 Şubat depreminin kötü etkisi, Marmara dahil deprem bölgesinde yaşayan birçok kişinin üstüne çöktü. Elbette her an düşünmek, bununla yatıp kalkmak kötü ancak tedirgin olmakta da haklılar. Nice insan deprem yüzünden ailesini, evini, akrabasını kaybetti. Bu olanların herkesin başına gelebilme olasılığı böyle bir memlekette yüksekken, onlardan korkmamalarını istemeyezsin.
Ben korkmayın demiyorum, normal değil de demiyorum. Ama dediğim şeylerin arkasındayım.

Yüksek ihtimalle 6 şubat kadar sallamayacak fakat verdiği etki çok daha kötü olacak İstanbul'da hayatta kalırsan bile dert şehire giriş çıkışlar birkaç hafta sonra artacak salgın hastalıklar.

Ben korkmayın demiyorum, normal değil de demiyorum. Ama dediğim şeylerin arkasındayım.

Deprem gerçeğini zihnimizin bir köşesine yazıp ve üzerini örtüp hayata devam etmek, unutmaktan veya kaçmaktan başka bir şey değil. Hele ki depreme hiçbir önlemin alınmaması, nerede olursa olsun insanın tadını kaçırıyor.

Maraş Depremlerini yaşan birisi olarak lütfen hazırlıklı olun. Çanta hazırlayın. Güvenli noktaları belirleyin. Pozisyonları öğrenin. Evinizin sağlam olduğuna emin olun.

Arkadaşlar en büyük problem ne biliyor musunuz? İstanbul depremin de,van da bile olsanız. Sadece canınız ve bedeniniz kurtulur. Ancak istanbul giderse,ülke komple gider.. Yine değişen bir şey olmayacak.. Bu yetkililerin bir çoğu kasten planlanmış ilerliyor. Yoksa imkansız bu kadar rahatlık.

Arkadaşlar en büyük problem ne biliyor musunuz? İstanbul depremin de,van da bile olsanız. Sadece canınız ve bedeniniz kurtulur. Ancak istanbul giderse,ülke komple gider.. Yine değişen bir şey olmayacak.. Bu yetkililerin bir çoğu kasten planlanmış ilerliyor. Yoksa imkansız bu kadar rahatlık.
Yeni bir şehirleşme olacak sanki. Eski binalar gitsin, temizleyelim yenilerini sağlamlarını dikeriz. Saçmalık.

Yeni bir şehirleşme olacak sanki. Eski binalar gitsin, temizleyelim yenilerini sağlamlarını dikeriz. Saçmalık.
Bak bizim şu an bina kentsele giricek. 'Oha çok uygun' dedikleri fiyat 500 bin TL küsür. Bunca insan o maddiyata veremiyor. Veremediği için yenilemiyor. Bizde 46 dair ve 2 blok var. Müteahhit'in yatıracağı paranın haddi hesabı yok. Kaldıracağı paranın haddi hesabı yok. Olan vatandaşa oluyor. Zaten sistem bozuk.. Ödeyemezsen,deprem de ölümü bekle diyorlar üstü kapalı. Alt yapı sistemi bozuk asılcası. Anormal bir durum. 52 senelik bina da oturuyorum. Bir şey olursa tahminimden daha üstü olur.

Yeni konular

Geri
Yukarı