İstanbul Taksim'de taksicilere ceza yağmuru

Birçoğumuz haberlerde görüyoruz, kısa mesafe diye taksiye almak istemeyenler ya da alsa bile taksimetreyi açmayıp gereğinden fazla rakam isteyen taksicileri ve müşteri seçen taksicileri.

Polis ekipleri, Taksim'de müşteri gibi davrandı. Kısa mesafe götürmek istemeyen, müşteri seçen, kontrol noktalarında da belgeleri eksik olan taksicilere ceza uygulandı.

Taksim Meydanında uzun süre taksi bekleyen iki turist yorumda bulundu:

Kuzi Holaydir, burada yabancı olduğunu taksicinin fazla para istediğini ve kafalarına göre iş yaptığını belirtti. Taksileri güvenli yer sanan Holaydir, artık taksilere binerken korktuğunu belirtti.
Larisa Dobroskok, taksinin kısa mesafe almadığını, bir bahaneyle başından savuşturduğunu söyledi.

Bu habere de ülkemizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk'ün sözünü bırakıyorum:
Vatanını en çok seven görevini en iyi yapandır.

Ben de böyle bir şey yaşamıştım. Ben hastaydım mesafe kısa olsa da hiç gidebilecek gibi değildim. Annem hemen bir taksi durdurdu. Fakat taksinin dediği şuydu "Ablacım kısa mesafe ya ben meşgulüm sırf o kadar yol için zaman harcayamam." hayır yani o kadar sinir bozucu ki. Gün boyunca taksiciye sövmüştüm.

Son düzenleyen: Moderatör:
@eth, Haklısınız.

Bir taksi anımı anlatmak istiyorum. Bundan 3 sene önce falan bir hastaneye gitmiştik. Dönüşte de taksi ile otobüs durağına gitmek istedik çünkü hastane ile durak arası bayağı uzak. Neyse, taksiciye söyledik durakta bırak diye, gitti onun karşısındaki durakta bıraktı. Çünkü orada kendi taksi durağı var hem de bizim gitmek istediğimiz durağa giderse dönüş zor olacakti. Kendi rahatını düşündü yani. Dedim abi biz karşı durakta inmek istemiştik. Aynen şöyle dedi "kardeşim orası zor geliyor." bir şey demeden indik arabadan parayı verip. Aynı hastaneye defalarca gittik, aynı durağın farklı taksicilerinin arabasına da bindim neredeyse hepsi aynı şeyi yapıyor ya. Kimisi yok yol kapalı diyor kimisi oraya gidersem size pahalı yazar diyor. 1-2 defa gitmek istediğimiz yere götürdüler sadece. Ya kardesim ben müşteri değil miyim? Bana ne senin rahatindan? Ben oraya gitmek istiyorsam gotureceksin.

Böyle kişilere cevabını vereceksin, polis vs. cagiracaksin aslında çünkü biz haklıyız ama şimdi dalasmak istemedik adamla, insanlarla uğraşmak gerçekten çok zor. Benim dedem de taksicilik yaptı zamanında ama böyle üç kağıt ile olmaz bu iş. İşini düzgün yapan çok az kalmış.

Son düzenleyen: Moderatör:
@eth, Taksi kullanmadığım için bilmiyorum, Uber ile normal taksi arasındaki fark nedir?
Uber'i kendim kullanmadım ama kullanan arkadaşlarım şöyle demişti: rotanı belirliyorsun uygulama üzerinden, ücreti de görüyorsun ve ödemeyi uygulama üzerinden yapıyorsun. Seni bu rotada götürmek isteyen, genelde yakında olan Uber aracı sana geliyor ve götürüyor. Uygulama üzerinden ilerliyor yani yolculuk, ödeme. Ayrıca şoförüde notlandırıyorsun, bu sayede kötü not alanlar Uber tarafından sorunlu görülüyorlar. Yani bir bakıma denetimde var denilebilir. Acil geri gelmesi lazım bence.

Geri
Yukarı