İstanbul Üniversitesinde siyaset bilimi ve kamu yönetimi okunur mu?

Hocam komik puanlara bile geliyor bu bölüm. Bu bölümün ders içeriklerini falan inceledim devletin alım yaptığı alanlara baktım bana uyuyor.

Hangi üniversite hocam sizin?
Onyedi Eylül Üniversitesi.Evet, geliyor hocam.Kendinizi ne kadar geliştirdiğiniz önemli ancak.Gerçi bu zamanda her bölüm için geçerli kendini geliştirmek.Bölümden memnunum hem kamu işleyişi hem hukuk dersleri hemde geçmiş ve günümüz siyasetini ele alıyor.Kamu ve özel sektörde fazlaca çalışma alanına sahip.Kamuda çalışacaksanız zaten okuyacağınız üniversitenin bir önemi yok.

Onyedi Eylül Üniversitesi.Evet, geliyor hocam.Kendinizi ne kadar geliştirdiğiniz önemli ancak.Gerçi bu zamanda her bölüm için geçerli kendini geliştirmek.Bölümden memnunum hem kamu işleyişi hem hukuk dersleri hemde geçmiş ve günümüz siyasetini ele alıyor.Kamu ve özel sektörde fazlaca çalışma alanına sahip.Kamuda çalışacaksanız zaten okuyacağınız üniversitenin bir önemi yok.
DEÜ'de okunur mu acaba? Ankara istiyorum ama puanları yüksek. Amacım kamuda çalışmak.

DEÜ'de okunur mu acaba? Ankara istiyorum ama puanları yüksek. Amacım kamuda çalışmak.
Okunur hocam.Ortamı vs. bilmiyorum ancak okunur gibime geliyor.Kamuda çalışma hedefiniz var zaten.Kpss ve mülakat alımı oluyor.Akademik kadroya bakıp tercih yapmanız daha önemli.Zaten kpss ve mülakatta hangi üniversiteden mezun olduğunuzun bir önemi olmayacak.Başka arkadaşım Karabük Üniversitesin’de aynı bölümü okuyor.Akademik kadrosu çok iyi.Eski vali, kaymakam, idari hakimlik, orduda güncel çalışan subaylar derslerine giriyordu.Cv’leride çok dolgun.Bu tür kişilerden eğitim alıp kendinize bir şeyler katmakta çok önemli.

Okunur hocam.Ortamı vs. bilmiyorum ancak okunur gibime geliyor.Kamuda çalışma hedefiniz var zaten.Kpss ve mülakat alımı oluyor.Akademik kadroya bakıp tercih yapmanız daha önemli.Zaten kpss ve mülakatta hangi üniversiteden mezun olduğunuzun bir önemi olmayacak.Başka arkadaşım Karabük Üniversitesin’de aynı bölümü okuyor.Akademik kadrosu çok iyi.Eski vali, kaymakam, idari hakimlik, orduda güncel çalışan subaylar derslerine giriyordu.Cv’leride çok dolgun.Bu tür kişilerden eğitim alıp kendinize bir şeyler katmakta çok önemli.
Hocam her şey tamam fakat bu kadar düşük sıralamaların olması canımı sıkıyor. Sözelden 10K yapabilecekken 300K ea seçmekte garibime gidiyor. Çünkü mesela sözelde iyi yaptım diyelim gittim bir bölüme sınıftaki herkes çalışkan olup gelmiş olacak dolayısıyla ortam bile farklı olacak.

Merhaba arkadaşlar, İstanbul üniversitesinde siyaset bilimi ve kamu yönetimini normal YKS de kazanamam devlette taşra bir yerde okumaya başlasam çap ile İstanbul üniversitesine geçsem.

İstanbul üniversitesinde bu bölümle Erasmus vb yapabilir miyim?

Özel sektör de banka ve finans sektörü hiç düşünmüyorum onun haricinde iş imkanlarım neler olur?

Yardımcı olabilir misiniz arkadaşlar?

Erasmus olayi hariç bilgilendirme yapacağım. Ki Erasmus olayı üniversite sayfasından hangi bölümlerle yapilir/ nereye yapilir şeklinde bilgilendirmeler mevcut. Direkt SBKY mezunu oldugunda KPSS Alan sinavi + kurumlarin kendi yaptiklari sinavlardan gerekli notlari alip mulakatlari gecemedikce kamuda bu bölümle ilgili bir yere giremezsin. Universitede ilk iki yil sağlam bir İngilizce alt yapisi kurup son sene KPSS'a \ b icin calisirsan guzel kariyer mesleklerine kamuda ulasabilirsin, diger turlu hiç okuma ve bulasma. İngilizce ve ekstra bir dil saha bilmen seni iyi yerlere getirir.

Hocam her şey tamam fakat bu kadar düşük sıralamaların olması canımı sıkıyor. Sözelden 10K yapabilecekken 300K ea seçmekte garibime gidiyor. Çünkü mesela sözelde iyi yaptım diyelim gittim bir bölüme sınıftaki herkes çalışkan olup gelmiş olacak dolayısıyla ortam bile farklı olacak.
Hocam biraz orası öyle ancak her kafadan insan oluyor.Sınıfta olan herkes zeki, çalışkan veya inek değiller yada öyle gözükmüyorlar.

Erasmus olayi hariç bilgilendirme yapacağım. Ki Erasmus olayı üniversite sayfasından hangi bölümlerle yapilir/ nereye yapilir şeklinde bilgilendirmeler mevcut. Direkt SBKY mezunu oldugunda KPSS Alan sinavi + kurumlarin kendi yaptiklari sinavlardan gerekli notlari alip mulakatlari gecemedikce kamuda bu bölümle ilgili bir yere giremezsin. Universitede ilk iki yil sağlam bir İngilizce alt yapisi kurup son sene KPSS'a \ b icin calisirsan guzel kariyer mesleklerine kamuda ulasabilirsin, diger turlu hiç okuma ve bulasma. İngilizce ve ekstra bir dil saha bilmen seni iyi yerlere getirir.
Bende ayni bolumden mezunum ve kamuda calisan bir memurum. Geriye donup bu ise yaramaz bolumu okusaydim deli gibi ingilizce ogrenir yanina da baska bir dil daha eklerdim sadece. ( Merkez Bankasi Uzman Yardimciligi- Vakif, Ziraat, Halk bankasi gibi banklarda mufettis vs olma sansin cok olur maas, kariyer, sosyal olanak imkanlar iyi olur)

Hocam mesela ben eğer bu bölümü tercih edersem üniversiteye gittiğim gibi dil ve alan çalışmaya başlamayı düşünüyorum. Yukarıda dediğim gibi kararsızım şimdilik.

Bende ayni bolumden mezunum ve kamuda calisan bir memurum. Geriye donup bu ise yaramaz bolumu okusaydim deli gibi ingilizce ogrenir yanina da baska bir dil daha eklerdim sadece. ( Merkez Bankasi Uzman Yardimciligi- Vakif, Ziraat, Halk bankasi gibi banklarda mufettis vs olma sansin cok olur maas, kariyer, sosyal olanak imkanlar iyi olur)
Peki hocam bu dediklerinizin üniversite bazında bir etkisi olur mu? Yani bahsettiğim "koklayarak" bile alınacak puanlarla gidilen bir bölüm için de geçerli mi?

Merhaba @Dino Ortolani. İstanbul Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi uzaktan güzel görünüyor ama bir üniversiteden diğer üniversiteye ortalama ile Yatay Geçiş yapmak istediğinizde YKS sıralamanıza da bakılıyor.

Son düzenleme:
Bende ayni bolumden mezunum ve kamuda calisan bir memurum. Geriye donup bu ise yaramaz bölümü okusaydim deli gibi İngilizce ogrenir yanina da baska bir dil daha eklerdim sadece. ( merkez bankasi uzman yardimciligi- vakif, ziraat, halk bankasi gibi banklarda mufettis vs olma sansin cok olur maas, kariyer, sosyal olanak imkanlar iyi olur)

Hocam banka ve finans sektörü benim aklıma yatmıyor siyaset bilimi ve uluslararası ilişkiler okusam özel sektör de banka ve finans dışı yapabileceğim işler ne olur bölümün önü açık olur mu ingilizce ve yanına +1 dil daha ekleyince

Merhaba @Dino Ortolani. İstanbul Üniversitesi siyaset bilimi ve kamu yönetimi uzaktan güzel görünüyor ama bir üniversiteden diğer üniversiteye ortalama ile yatay geçiş yapmak istediğinizde YKS sıralamanıza da bakılıyor.

Hocam siyaset bilimi ve uluslarası ilişkilere başlasam Türkçe bölümde oradan Gano ile İngilizce olanına geçiş yapsan nasıl olur orada da 1 dil daha öğrenmeye çalışsam mezun olana kadar mesela Fransızca, italyanca falan.

YKS puanı tabii ki önemli ama ganom dierlerinden yüksek olursa öncelik bende oluyor onu biliyorum.

Yeni konular

Geri
Yukarı