İstanbul'da ekmeğe yapılan zam resmileşti

Bir süredir gayri resmi olarak zaten fırınlardan 230 gram ekmeği 2,5 liraya satın almaya başlamıştık. Kimi fırınlar gramajı azaltarak 2 liraya satıyorlar.
Fakat bu zam bu günlerde resmiyet kazandı ve artık 230 g ekmek 2,5 liradan İstanbul halkı ile buluşacak.

Bu tamamıyla rezilliktir. Bu ülkede ekmeğe standart gelmelidir. Yunanistan'da uzunca süre yaşadım. Ekmeğin standart hali yarım kilo (500 gram) ve 75 cente satılıyor.

500/0,75 = yaklaşık 660 adet 500 gram ekmek. (Yunanistan)
2850/5 = yaklaşık 550 adet 500 gram ekmek. (Türkiye)

Ekonomik olarak berbat durumdaki Yunanistan halkı bile ekmek konusunda bile biz daha fazla refahlı durumda. Türkiye'de de standart gelmeli ve en az yarım kiloluk ekmekler 2-2,5 liraya satılmalıdır. Aksine bizde içi boş 180-200 gram ekmekler olmuş 2,5 lira.

-Kaynakça-

Ben belediyeyi mi sorumlu tuttum? Yazdıklarımı biraz elekten geçirim ve sonra bana fikrinizi yazın da tartışalım. Sorunun hükümet kaynaklı olduğunu biliyorum.

Ben öneri olarak IBB'nin bunu fırsata çevirmesi gerektiğini söylüyorum. Gerekirse zararına çalışsınlar, şurada seçime kalmış 1,5 sene. Sonrasında ayar çekilir zaten. 1,5 senede alacağın borç riski ile belki seçimi perçinlersin. Ama senin gibi korumacı, partizan ve kafa tasçı tipler yüzünden AKP çok daha iktidar olur böyle. Bu kadar korumacı olmayın, bırakın da insanlar fikirlerini anlatsınlar.
Hangi sözümden bu zamların belediyeyle ilişkilendirdiğimi düşündün, anlam veremiyorum.
İBB fırsata çevirsin diye öneri sunduğun bir cümlede "ormana kapı atıp şov yapacağına." tarzı bir cümle kurarsan asıl radikal görüşlü sen oluyorsun. Şahsıma ettiğin hakaretleri bir kenara bırakıp fikri tartışmanın saygı çerçevesinde yapılması gerektiğine inanan "medeni" bir insan olarak rasyonel bir yanıt vereceğim. IBB, Halk Ekmek kurumu ile gereken tüm eforu sarf ediyor. Her zamdan sonra üretim hatlarını ve üretim hacimlerini arttırıyorlar. Fakat pek tabii İBB sizin için yalnızca "şov kurumu" olduğundan haberdar değilsinizdir, ben sizi haberdar edeyim; İstanbul Büyükşehir Belediyesi Halk Ekmek kurumu, ekmeği halen 1.25 Türk Lirası'ndan satışa sunuyor. Üstelik bu ekmek 250 gram net. Bu arada, İBB yalnızca "şov" yapıyor ya? Halk Ekmek genel müdürü Özgen Nama beyefendinin Halk Ekmek için ne koşullarda, nasıl mücadeleler verdiğini biraz araştırın. Üsküdar'da, Başakşehir'de Halk Ekmek büfeleri zabıtalar tarafından kaldırılmaya çalışılırken İstanbul Büyükşehir Belediyesi nasıl bir duruş sergilemiş biraz araştırın.

Arkadaş belediyeye suç atmamış, demeye çalıştığı şey İmamoğlu halk ekmeği daha da yaygınlaştırsın, hemen hemen her bakkalda, markette satılsın ve daha uygun fiyatlı olsun demiş. Bu 2.5TL'lik uçuk fiyata rekabet olmasını belirtmiş.

Teşekkür ederim, forumda okumayı ve okuduğunu anlamayı bilen insanların olduğunu görmek beni mutlu ediyor.
Krizi fırsata çevirmek önemlidir. Bu halk ekmeğe, soğana, poşete oy verir.

İBB fırsata çevirsin diye öneri sunduğun bir cümlede "ormana kapı atıp şov yapacağına." tarzı bir cümle kurarsan asıl radikal görüşlü sen oluyorsun. Şahsıma ettiğin hakaretleri bir kenara bırakıp fikri tartışmanın saygı çerçevesinde yapılması gerektiğine inanan "medeni" bir insan olarak rasyonel bir yanıt vereceğim. IBB, Halk Ekmek kurumu ile gereken tüm eforu sarf ediyor. Her zamdan sonra üretim hatlarını ve üretim hacimlerini arttırıyorlar. Fakat pek tabii İBB sizin için yalnızca "şov kurumu" olduğundan haberdar değilsinizdir, ben sizi haberdar edeyim; İstanbul Büyükşehir Belediyesi Halk Ekmek kurumu, ekmeği halen 1.25 Türk Lirası'ndan satışa sunuyor. Üstelik bu ekmek 250 gram net. Bu arada, İBB yalnızca "şov" yapıyor ya? Halk Ekmek genel müdürü Özgen Nama beyefendinin Halk Ekmek için ne koşullarda, nasıl mücadeleler verdiğini biraz araştırın. Üsküdar'da, Başakşehir'de Halk Ekmek büfeleri zabıtalar tarafından kaldırılmaya çalışılırken İstanbul Büyükşehir Belediyesi nasıl bir duruş sergilemiş biraz araştırın.

Ben zaten bu ülke için ziyadesiyle radikal bir insanımdır. Ben hayata karşı muhalifim. Dolayısıyla ben inandığım doğruları eleştiririm. Evet, saçma sapan reklam kokan açılışlar yerine somut şeylere daha çok çalışması gerektiğini düşünüyorum.
Sen istediğin kadar savunabilirsin. Ben bir şeyi 9/10 yapsa bile, neden 10/10 değil diye sorgularım.
Halk ekmeğin fiyatlarından haberim var zaten, ben yaygınlaşması gerektiğini savunuyorum. Olduğum muhitte halk ekmeğe ulaşamıyor isem, bırak da özgürce eleştirebileyim.
Murat Ongun olsa, haklısınız elimizden gelenden daha da iyisini yapmak için daha fazla çaba sarf edeceğiz derdi. Sen çıkmış bana parti sözcüsü gibi açıklama yapıyorsun.

Sizi bilemem ama ben bundan daha iyisini hak ediyorum :)

Son düzenleme:
Bitcoin gibi mübarek.

oMaBvXg.png

Bir süredir gayri resmi olarak zaten fırınlardan 230 gram ekmeği 2,5 liraya satın almaya başlamıştık. Kimi fırınlar gramajı azaltarak 2 liraya satıyorlar.
Fakat bu zam bu günlerde resmiyet kazandı ve artık 230 g ekmek 2,5 liradan İstanbul halkı ile buluşacak.

Bu tamamıyla rezilliktir. Bu ülkede ekmeğe standart gelmelidir. Yunanistan'da uzunca süre yaşadım. Ekmeğin standart hali yarım kilo (500 gram) ve 75 cente satılıyor.

500/0,75 = yaklaşık 660 adet 500 gram ekmek. (Yunanistan)
2850/5 = yaklaşık 550 adet 500 gram ekmek. (Türkiye)

Ekonomik olarak berbat durumdaki Yunanistan halkı bile ekmek konusunda bile biz daha fazla refahlı durumda. Türkiye'de de standart gelmeli ve en az yarım kiloluk ekmekler 2-2,5 liraya satılmalıdır. Aksine bizde içi boş 180-200 gram ekmekler olmuş 2,5 lira.

-Kaynakça-
Aşırı sığ bir bakış açısı. Yunanistan 10 milyonluk ülke, Türkiye ise 85 milyona dayanmış. Yunanlıların kaynağı az olsa bile az nüfusa dağıttıklarından sorun olmuyor, Türkiye'de ise, az kaynak çok nüfusa dağıtılıyor. Şöyle bir gerçekte var Yunanlıların arkasında AB ve Amerika var. Solcu arkadaşlar hiç şaşırtmıyor nedense.

Aşırı sığ bir bakış açısı. Yunanistan 10 milyonluk ülke, Türkiye ise 85 milyona dayanmış. Yunanlıların kaynağı az olsa bile az nüfusa dağıttıklarından sorun olmuyor, Türkiye'de ise, az kaynak çok nüfusa dağıtılıyor. Şöyle bir gerçekte var yunanlıların arkasında ab ve Amerika var. Solcu arkadaşlar hiç şaşırtmıyor nedense.

Sığ bakış açısı mı? Neyi 10 milyona dağıtıyorsun ve neyi 85 milyona dağıtıyorsun. Nüfus eşittir aynı zamanda daha çok gelir kaynağıdır. Coğrafi avantajlar ve ülkenin katma değerlerini saymıyorum bile.
Sen de dış politikada saçmalama, senin de arkanda AB ve ABD olsun. Ameriga'nın oyunu mu bunlar hep? Tarım arazisi konusunu saymıyorum bile, hap kadar alana sahip ve kurak bir ülke olan Yunanistan'da ekmek daha ucuz ise şapkanı önüne koyacaksın.

Ayrıca bana solcu diyene anca liberal gülüşü atarım. Komiksin gerçekten :D benim gibi liberal bir şahsa solcu dedi ha-ha-ha :D

7567567.png

Aşırı sığ bir bakış açısı. Yunanistan 10 milyonluk ülke, Türkiye ise 85 milyona dayanmış. Yunanlıların kaynağı az olsa bile az nüfusa dağıttıklarından sorun olmuyor, Türkiye'de ise, az kaynak çok nüfusa dağıtılıyor. Şöyle bir gerçekte var Yunanlıların arkasında AB ve Amerika var. Solcu arkadaşlar hiç şaşırtmıyor nedense.
Nüfusa bağlı olarak zam geleceğine, saray yapılmasın; çiftçiye verilsin paralar. O zaman zam gelmez, indirim gelir.

Sığ bakış açısı mı? Neyi 10 milyona dağıtıyorsun ve neyi 85 milyona dağıtıyorsun. Nüfus eşittir aynı zamanda daha çok gelir kaynağıdır. Coğrafi avantajlar ve ülkenin katma değerlerini saymıyorum bile.
Sen de dış politikada saçmalama, senin de arkanda AB ve ABD olsun. Ameriga'nın oyunu mu bunlar hep? Tarım arazisi konusunu saymıyorum bile, hap kadar alana sahip ve kurak bir ülke olan Yunanistan'da ekmek daha ucuz ise şapkanı önüne koyacaksın.

Ayrıca bana solcu diyene anca liberal gülüşü atarım. Komiksin gerçekten :D benim gibi liberal bir şahsa solcu dedi ha-ha-ha :D
Daldan dala atlıyon hep işte. Bir liberal durumun şartlarını değerlendirerek yorum yapar, "eHeHeH Yunanlılar bile bizden daha ucuza ekmek alıyor" gibi popülist söylemleri gevelemez. Daha fazla nüfusun daha fazla gelir olması için o nüfusun işleyebileceği kaynak olması lazım ki hiç yok, koca ülkede 10-15 şehir dışında verimli toprak neredeyse yok. Biz dış politikada saçmalamıyoruz, ABD yıllardır Suriye'de sözde Kürdistan kurdurtarak, bölgedeki İran, Irak, Türkiye vb. devletlerin etkisini azaltıp bölgedeki tüm kaynaklara kolay yoldan çökme peşinde. Biz buna karşı koyunca da ambargo geliyor.

Daldan dala atlıyon hep işte. Bir liberal durumun şartlarını değerlendirerek yorum yapar, "eHeHeH Yunanlılar bile bizden daha ucuza ekmek alıyor" gibi popülist söylemleri gevelemez. Daha fazla nüfusun daha fazla gelir olması için o nüfusun işleyebileceği kaynak olması lazım ki hiç yok, koca ülkede 10-15 şehir dışında verimli toprak neredeyse yok. Biz dış politikada saçmalamıyoruz, ABD yıllardır Suriye'de sözde Kürdistan kurdurtarak, bölgedeki İran, Irak, Türkiye vb. devletlerin etkisini azaltıp bölgedeki tüm kaynaklara kolay yoldan çökme peşinde. Biz buna karşı koyunca da ambargo geliyor.

Daldan dala atladığım yok. Gayet mantıklı ve basit bir örnek. Asıl popülist söylem, senin hükümet ağızı ile konuşman. Neymiş ABD Kürdistan kurduracakmış, o komplo teorisi hikayenin sonunu da tahmin edeyim. ABD, büyük İsrail'i kurmak için uğraşıyor değil mi? Beka sorunu, muhalefet de terörist zaten. O kafandaki komplo teorilerini sil.

İstersen sana bir kaç hatırlatma yapayım:
1-) BOP eş başkanlığı açıklaması
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
2-) Erdoğan'ın 2002 seçimi öncesi ABD ziyareti
3-) Erdoğan'ın ilk 10 yılında ABD ile yakın ilişkileri

Çok daha fazla örnekler var. Erdoğan ABD konsensüsü ile seçildi ve ilk 10 yılı ABD'ci şekilde devam etti. Sonra bir anda eksen kayması fikrine varınca, ki buna neden olan Çin'in güçlenmesidir, ABD ile arasını açmaya yönelik hareketlere başladı. Gezi olayları ise aldığı ilk büyük karşılıktı. Sonra Bronson olayı, Suriye'deki yanlış politikalar, S-400 falan derken ABD komple karşımıza geçti. Amerika'yı siz petrol için karşımızda mı sanıyorsunuz? Hayır, sen düşman safına geçersen, tabi ki karşında olur. Sen ABD ile müttefik olmaya devam etseydin, şuan çok çok iyi ekonomimiz vardı. Sen onun düşmanıyla yatıp kalkarsan, tabi ki ABD karşına geçer ve dolar ile yatırımı ülkenden çeker.

O yüzden bana Kürdistan, petrol cart curt hikayeleri anlatma. ABD bunu yapmak istese çoktan yapardı zaten. Orta Doğu'da petrol değil, Sovyet vs ABD savaşı süregeliyor halen daha.
Vizyonunuz o kadar dar ki, siz ABD'nin petrol uğruna Türkiye gibi bir müttefikini zayıflatmak istediğini düşünüyorsun. Saçmalıktan ibaret. Eğer Türkiye sola doğru yan çizmese, ABD şuan Türkiye'yi beslerdi. Yatırıma boğardı, 2008-2010'a kadar olduğu gibi.

Bir de kaynaktan bahsediyorsun. Konya ovası kadar Hollanda hayvancılıkta dünya devi olmuş, çöl çorak Hindistan yazılım devi olmuş. Hala masal anlatıyorsunuz millete. Saçma sapan komplo teorisyenlerini dinleyip de millet hala daha çocuk oyuncağı sanıyor dış ilişkileri. Neymiş ABD Kürdistan kuracakmış :D ABD onu istese kendi en güçlü olduğu ve Türkiye'nin en güçsüz olduğu 80-90'lı yıllarda rahatlıkla yapardı. ABD'ye burada güvenilir müttefik lazım.

Olaylar bu kadar net ve açık. Yunanistan gibi dışa bağımlı bir ülkede ekmeğin daha ucuz olması tamamıyla acizliktir. Popülizm ise Amerika'ya karşı Çin ile birlik olup oyun oynamak, sonrasında ise ABD bize saldırıyor demektir. Kaşınırsan kaşırlar tabi. Win to win. Öyle kuru hava sıkmakla olmuyor bu işler.

Not: Yanlış anlaşılmasın. Ben İlk 10 yıllık ABD-AKP politikasını destekliyordum. Halen daha ABD ile müttefiklik yapmamız gerektiğini savunuyorum.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı