İstanbul'da ekmeğe zam bekleniyor!

Satanachia

Decipat
Makaleler
1
Yer
Alanya
Daha fazla  
Meslek
Social Media Marketing
Gün geçmiyor ki tekrar bir zam haberi almayalım. İstanbul'da 5 liraya satılan ekmeğin artan maliyetlerle 7.5 liraya çıkması bekleniyor. İnsanların temel besinlerinden olan ekmeğin, bu kadar pahalanması, büyük tepki çekti. Zam'ın yılbaşında yapılması bekleniyor.

Yatacak yerleri yok bunların. 2 liraydı 5 lira oldu dediler. Şimdi ise 7.5TL. Nereye gidiyor bu memleket?

Daha kötüsünü söyleyeyim. Tüm bunlar olurken en az parayı çiftçiler ve fırıncı kazanıyor. En fazla para nakliyat sırasında kazanılıyor.

Çiftçi buğdayını genelde küçük tüccara satar. Tüccar, il bazında büyük olana. İl bazındaki fabrikaya.

Bu sırada ürün 3-4 kez taşıma masrafına tabii tutuldu. Buna dur demedikçe 10TL olur.

Ham maddeye gelen zammı ceplerinden karşılamalarını mı bekliyorsunuz? Her şeyin ithal edildiği ve üretimin minimum seviyede tutulduğu bir ülkede buna şaşırmak gerçekten akıl karı değil arkadaşlar. Daha çok şeye zam gelecek kafanız rahat olsun. Keşke ekmekle kalsa sadece...

Burada ham maddeden kastım yalnızca ekmeğin yapımında kullanılan buğday olarak anlaşılmasın. O buğdayın işlenip evinize ekmek olarak gelirken arada kullanılan bütün ham maddeleri kastediyorum tabi. Aradan kurt payını alan aracıları da unutmamak lazım.

Önümüzde ki sene dev enflasyon geliyor bu arada. 10 lira olursa öpüp başımıza koyalım. Bu gidişle 50 lira bile olur.

Daha kötüsünü söyleyeyim. Tüm bunlar olurken en az parayı çiftçiler ve fırıncı kazanıyor. En fazla para nakliyat sırasında kazanılıyor.

Çiftçi buğdayını genelde küçük tüccara satar. Tüccar, il bazında büyük olana. İl bazındaki fabrikaya.

Bu sırada ürün 3-4 kez taşıma masrafına tabii tutuldu. Buna dur demedikçe 10TL olur.
Taşıyanların da çok kazandığından emin değilim. Onlara gelen zamlar da var.

Önümüzde ki sene dev enflasyon geliyor bu arada. 10 lira olursa öpüp başımıza koyalım. Bu gidişle 50 lira bile olur.
Bu millet hak ediyor hocam. Gram üzülmüyorum artık.

Yeni konular

Geri
Yukarı