İstanbul'da ekmeğe yapılan zam resmileşti

Bir süredir gayri resmi olarak zaten fırınlardan 230 gram ekmeği 2,5 liraya satın almaya başlamıştık. Kimi fırınlar gramajı azaltarak 2 liraya satıyorlar.
Fakat bu zam bu günlerde resmiyet kazandı ve artık 230 g ekmek 2,5 liradan İstanbul halkı ile buluşacak.

Bu tamamıyla rezilliktir. Bu ülkede ekmeğe standart gelmelidir. Yunanistan'da uzunca süre yaşadım. Ekmeğin standart hali yarım kilo (500 gram) ve 75 cente satılıyor.

500/0,75 = yaklaşık 660 adet 500 gram ekmek. (Yunanistan)
2850/5 = yaklaşık 550 adet 500 gram ekmek. (Türkiye)

Ekonomik olarak berbat durumdaki Yunanistan halkı bile ekmek konusunda bile biz daha fazla refahlı durumda. Türkiye'de de standart gelmeli ve en az yarım kiloluk ekmekler 2-2,5 liraya satılmalıdır. Aksine bizde içi boş 180-200 gram ekmekler olmuş 2,5 lira.

-Kaynakça-

Daldan dala atladığım yok. Gayet mantıklı ve basit bir örnek. Asıl popülist söylem, senin hükümet ağızı ile konuşman. Neymiş ABD Kürdistan kurduracakmış, o komplo teorisi hikayenin sonunu da tahmin edeyim. ABD, büyük İsrail'i kurmak için uğraşıyor değil mi? Beka sorunu, muhalefet de terörist zaten. O kafandaki komplo teorilerini sil.

İstersen sana bir kaç hatırlatma yapayım:
1-) BOP eş başkanlığı açıklaması
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
2-) Erdoğan'ın 2002 seçimi öncesi ABD ziyareti
3-) Erdoğan'ın ilk 10 yılında ABD ile yakın ilişkileri

Çok daha fazla örnekler var. Erdoğan ABD konsensüsü ile seçildi ve ilk 10 yılı ABD'ci şekilde devam etti. Sonra bir anda eksen kayması fikrine varınca, ki buna neden olan Çin'in güçlenmesidir, ABD ile arasını açmaya yönelik hareketlere başladı. Gezi olayları ise aldığı ilk büyük karşılıktı. Sonra Bronson olayı, Suriye'deki yanlış politikalar, S-400 falan derken ABD komple karşımıza geçti. Amerika'yı siz petrol için karşımızda mı sanıyorsunuz? Hayır, sen düşman safına geçersen, tabi ki karşında olur. Sen ABD ile müttefik olmaya devam etseydin, şuan çok çok iyi ekonomimiz vardı. Sen onun düşmanıyla yatıp kalkarsan, tabi ki ABD karşına geçer ve dolar ile yatırımı ülkenden çeker.

O yüzden bana Kürdistan, petrol cart curt hikayeleri anlatma. ABD bunu yapmak istese çoktan yapardı zaten. Orta Doğu'da petrol değil, Sovyet vs ABD savaşı süregeliyor halen daha.
Vizyonunuz o kadar dar ki, siz ABD'nin petrol uğruna Türkiye gibi bir müttefikini zayıflatmak istediğini düşünüyorsun. Saçmalıktan ibaret. Eğer Türkiye sola doğru yan çizmese, ABD şuan Türkiye'yi beslerdi. Yatırıma boğardı, 2008-2010'a kadar olduğu gibi.

Bir de kaynaktan bahsediyorsun. Konya ovası kadar Hollanda hayvancılıkta dünya devi olmuş, çöl çorak Hindistan yazılım devi olmuş. Hala masal anlatıyorsunuz millete. Saçma sapan komplo teorisyenlerini dinleyip de millet hala daha çocuk oyuncağı sanıyor dış ilişkileri. Neymiş ABD Kürdistan kuracakmış :D ABD onu istese kendi en güçlü olduğu ve Türkiye'nin en güçsüz olduğu 80-90'lı yıllarda rahatlıkla yapardı. ABD'ye burada güvenilir müttefik lazım.

Olaylar bu kadar net ve açık. Yunanistan gibi dışa bağımlı bir ülkede ekmeğin daha ucuz olması tamamıyla acizliktir. Popülizm ise Amerika'ya karşı Çin ile birlik olup oyun oynamak, sonrasında ise ABD bize saldırıyor demektir. Kaşınırsan kaşırlar tabi. Win to win. Öyle kuru hava sıkmakla olmuyor bu işler.

Not: Yanlış anlaşılmasın. Ben İlk 10 yıllık ABD-AKP politikasını destekliyordum. Halen daha ABD ile müttefiklik yapmamız gerektiğini savunuyorum.
Bunlar Türkiye'de pek kabul görmeyen gerçekler. Bop ve çözüm sürecinin bize götürdüklerinden çok kazandırdığı şeyler var. Kürt koridorunun kurulmamasının sebebi Türkiye'yi terör örgütü için kaybetmek istememelerinden kaynaklanıyor.
Gelişmiş bir ülke olmadığımız için Osmanlı'nın son dönemlerinde bugüne kadar hep denge politikası yürütüyoruz.

Bunlar Türkiye'de pek kabul görmeyen gerçekler. Bop ve çözüm sürecinin bize götürdüklerinden çok kazandırdığı şeyler var. Kürt koridorunun kurulmamasının sebebi Türkiye'yi terör örgütü için kaybetmek istememelerinden kaynaklanıyor.
Gelişmiş bir ülke olmadığımız için osmanlı'nın son dönemlerinde bugüne kadar hep denge politikası yürütüyoruz.

Yıllardı anti Amerika sloganları ile meydanlarda oy devşirmeye çalışılır ise tabii ki kabul görmez halk nezdinde. Ben de sizin gibi düşünüyorum. Hatta bu attığım maddeler yüzünden eleştirmediğimi not olarak belirttim. Yani bizim şu an denge politikasını yapmamız gerekirken, bunun ağırlığını Rusya ve Çin'e değil, Amerika ve Ab'ye vermemiz gerektiğini düşünüyorum.
Türkiye bölge için önemli bir ülke ve pkk için köşeye atamazlar. Pkk'yı da size kürdistan kuracağız diyerek konsolide edip kullanıyorlar fakat bunu yapacaklarını sanmam. Sadece kandırıyorlar.
Herkes çıkarının peşinde, biz de bunu yapmalıyız.

Daldan dala atladığım yok. Gayet mantıklı ve basit bir örnek. Asıl popülist söylem, senin hükümet ağızı ile konuşman. Neymiş ABD Kürdistan kurduracakmış, o komplo teorisi hikayenin sonunu da tahmin edeyim. ABD, büyük İsrail'i kurmak için uğraşıyor değil mi? Beka sorunu, muhalefet de terörist zaten. O kafandaki komplo teorilerini sil.

İstersen sana bir kaç hatırlatma yapayım:
1-) BOP eş başkanlığı açıklaması
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
2-) Erdoğan'ın 2002 seçimi öncesi ABD ziyareti
3-) Erdoğan'ın ilk 10 yılında ABD ile yakın ilişkileri

Çok daha fazla örnekler var. Erdoğan ABD konsensüsü ile seçildi ve ilk 10 yılı ABD'ci şekilde devam etti. Sonra bir anda eksen kayması fikrine varınca, ki buna neden olan Çin'in güçlenmesidir, ABD ile arasını açmaya yönelik hareketlere başladı. Gezi olayları ise aldığı ilk büyük karşılıktı. Sonra Bronson olayı, Suriye'deki yanlış politikalar, S-400 falan derken ABD komple karşımıza geçti. Amerika'yı siz petrol için karşımızda mı sanıyorsunuz? Hayır, sen düşman safına geçersen, tabi ki karşında olur. Sen ABD ile müttefik olmaya devam etseydin, şuan çok çok iyi ekonomimiz vardı. Sen onun düşmanıyla yatıp kalkarsan, tabi ki ABD karşına geçer ve dolar ile yatırımı ülkenden çeker.

O yüzden bana Kürdistan, petrol cart curt hikayeleri anlatma. ABD bunu yapmak istese çoktan yapardı zaten. Orta Doğu'da petrol değil, Sovyet vs ABD savaşı süregeliyor halen daha.
Vizyonunuz o kadar dar ki, siz ABD'nin petrol uğruna Türkiye gibi bir müttefikini zayıflatmak istediğini düşünüyorsun. Saçmalıktan ibaret. Eğer Türkiye sola doğru yan çizmese, ABD şuan Türkiye'yi beslerdi. Yatırıma boğardı, 2008-2010'a kadar olduğu gibi.

Bir de kaynaktan bahsediyorsun. Konya ovası kadar Hollanda hayvancılıkta dünya devi olmuş, çöl çorak Hindistan yazılım devi olmuş. Hala masal anlatıyorsunuz millete. Saçma sapan komplo teorisyenlerini dinleyip de millet hala daha çocuk oyuncağı sanıyor dış ilişkileri. Neymiş ABD Kürdistan kuracakmış :D ABD onu istese kendi en güçlü olduğu ve Türkiye'nin en güçsüz olduğu 80-90'lı yıllarda rahatlıkla yapardı. ABD'ye burada güvenilir müttefik lazım.

Olaylar bu kadar net ve açık. Yunanistan gibi dışa bağımlı bir ülkede ekmeğin daha ucuz olması tamamıyla acizliktir. Popülizm ise Amerika'ya karşı Çin ile birlik olup oyun oynamak, sonrasında ise ABD bize saldırıyor demektir. Kaşınırsan kaşırlar tabi. Win to win. Öyle kuru hava sıkmakla olmuyor bu işler.

Not: Yanlış anlaşılmasın. Ben İlk 10 yıllık ABD-AKP politikasını destekliyordum. Halen daha ABD ile müttefiklik yapmamız gerektiğini savunuyorum.
Türkiye müttefik falan değil, mavi vatanı destekleyen hangi NATO ülkeleri var mesela? Bize dost olan sadece Ukrayna, Azerbaycan, Katar var. Suriye iç savaşı, reis seçildikten 10 yıl sonra falan çıktı. ABD şu an ise petrolü bölüşme peşinde, YPG'nin elinden petrolü alacaklar, karşılığında orada düzenli bir ordu, özerk yönetim, gel de uğraş, ülke çıkarlarını koru sonra. Afrin'e harekat yapılmasaydı petrolü direkt Akdeniz'den taşıyacaklardı. 15 Temmuz, Brunson olayları, Trump'ın "Ekonominizi bitiririm" diye tehdit etmesi. ABD bizi zayıflatmak istemiyor, o yüzden de YPG'ye silah veriyor değil mi? Hollanda toprağı ile Türkiye toprağı bir değil işte.

Şov yapıyor kelimesini kullanıp ben muhalifim diyerek kaçmak kadar boş bir şey görmedim.

Ben ana muhalefete de muhalifim. 20 yıldır AKP iktidar ise ana sebebi ana muhalefettir.
Kaçan kim? Benim fikrim yıllardır sabit, Liberalizm :) Sağcıların böyle sükse yapmasının ana sebebi solculardır.

Yeni konular

Geri
Yukarı