İstanbul'da kar tekrar başladı!

Kar yağalı çok olmadı ama bugün kalktığımda İstanbul da tekrar kar yağdığını gördüm. Bu sevinilecek bir şey mi? Üzünülecek bir şey mi? Bilemiyorum ama görünce mutlu ettiği kesin. Sizde durumlar ne? Oralarda kar başladı mı tekrar?

1616561618186.png

Tam olarak dediğim şey. Orası Kocaeli aslında, sizi kandırıyorlar. Kartal ile örneğin Şişli'nin hava durumu neredeyse her zaman farklıdır. Gerek kuş bakışı gerekse gerçek zaman olarak yolun uzunluğundan bahsetmiyorum bile. İstanbul'un sınırları Ataşehir ve Bakırköy'dür. Kalanlar için Tekirdağ veya Kocaeli'ye gitmek daha kolay.
Aynen Kartal Kocaeli olabilir. Zaten Osmanlı dönemindeki İzmit Mutasarrıflığ'nın Eskişehir'e, Afyon'a ve Ankara'ya sınırı varmış. Ayrıca İstanbul'un Anadolu Yakası İzmit Mutassarıflığına bağlıymış.

Tam olarak dediğim şey. Orası Kocaeli aslında, sizi kandırıyorlar. Kartal ile örneğin Şişli'nin hava durumu neredeyse her zaman farklıdır. Gerek kuş bakışı gerekse gerçek zaman olarak yolun uzunluğundan bahsetmiyorum bile. İstanbul'un sınırları Ataşehir ve Bakırköy'dür. Kalanlar için Tekirdağ veya Kocaeli'ye gitmek daha kolay.
Hocam beni kim kandırıyor anlamadım. Kartal günümüz standartları içinde İstanbul da kabul ediliyor ve bu rastgele olmadı. Belli şeyler göze alınarak Kartal İstanbul da denildi. Bu mantıkla bakarsak tüm şehirlerde bu durum geçerli olmaz mı?

Başka şehire yakın diye bir ilçeyi başka şehirde farz edebilir miyiz? Bu neredeyse tüm şehirlerde geçerli bir durum zaten. Bir ilçe başka bir ilçeye göre hava durumu olarak değişiklik gösterebilir. Çünkü şehir koca bir bütündür ve bir ilçe diğer ilçeye uzak olduğu için hava durumları değişiklik gösterir.

Ama sırf bu değişikliklerden dolayı bu ilçe izmite yakın bu ilçe aslında izmitte diyemeyiz. Dersek neredeyse tüm şehirlerde de demek zorunda kalmaz mıyız? Tamam Kartal merkezde olan bir ilçe değil. Ve bu ilçeler arası uzaklıktan dolayı hava değişiklik gösteriyor deseydiniz yine tamam da direk sizi kandırıyorlar Kartal aslında İzmitte demek ne kadar mantıklı hocam?

O zaman bu mantıkla Manisa aslında İzmirdir diyebilir miyiz? Manisanın tüm ilçesi neredeyse İzmire komşu. Merkezinden çıksan 40 dakikada İzmirdesin. Ama sırf bu yüzden Manise İzmirindir diyebilir miyiz? Hayır çünkü orası başka bir şehir olarak kabul edilmiş ve bunun sebepleri var.

Son düzenleme:
İstanbul Eyüp'te bayağı birikmiş. Camdan baktım yerler hep kar, güzel tutmuş.
Evet hocam yeni yeni kendini göstermeye başladı. Burada durmuştu şimdi tekrar başladı. Kocaman kocaman taneler düşüyor hızlı hızlı. Geceye doğru her yeri kar kaplar bu gidişle.

Yeni konular

Geri
Yukarı