İstanbul'da scooterlar toplatılıyor

Bence direkt yasaklanması gerekli. Hem yayalar için, hemde süren için tehlike oluşturuyor. Hiçbir güvenliği yok, sürenlerin çoğu aşırı hızlı gidiyor.
Bu ülkede insanlar motoru kaldırımda sürüyor max 25km hız yapan scoottera laf yapıyorsunuz bu Türk milleti cidden garip.

Bu ülkede insanlar motoru kaldırımda sürüyor max 25km hız yapan scoottera laf yapıyorsunuz bu Türk milleti cidden garip.
Ülkede iki tekerlekli araç kullanımı sakat.
Scooter-motor kullanan adam hatalı sollama da yapıyor, kaldırımda da sürüyor.
25 km limitli olabilir ama trafiğe çıktığında da trafik yavaşlıyordur.

Saçma bir karar, şirket CEO'su önceden belediyelerle iletişime geçip yasak alan haritası verin demiş, adamı tınlayan, yasak alan haritası çıkaran olmamış. Şimdi de şak diye sanki milleti düşünüyorlarmış da hemen toplattılar martıları. Herhalde değenekçiler park parası alamıyor diye hoşlarına gitmiyordu. Millet taksi yerine martıya bindiği için taksiciler de beğenmiyordu, e belediyenin cebine illegal yollardan rüşvet de girmiyor, o halde atalım gitsin dediler. CEO yanlış yapmış, yasak yer haritası vs boş işlerle uğraşmış. Belediyenin bilmem ne özel kalemini ziyaret edip içinde bol döviz bulunan bir kutu lokum hediye etseydi isterse kaldırımları bombalasa bile kimse bir şey demezdi.

Biz haklarımızı sonuna kadar protesto ve mitingler yaparak sorunumuzun en kısa süre içerisinde düzeltilmesini arz edeceğiz.

Şöyle rezillikleri yayalar çekmek zorunda değil. Böyle bir ticari girişim yapıyorsan bu aletlerin park edilmesi için de kırmızı çizgiler koyacaksın, alanlar yaratacaksın. Bunların yeri kaldırım değil, görme engelli biri şuradan nasıl yürüyebilir, onu bırak normal bir insan bile yola taşar.

Eki Görüntüle 1637967

Park etmek için alan olsa bile koymazlar. Geçenlerde okuldan çıktım, eve gidiyordum, tam kaldırımın köşesinde direğe bağlanmış bir scootera çarpıp düşecektim.

IMG_20230119_160337.jpg

Ayrıca bu olayı yaşadığım yerin 60-70 metre yakınında bisiklet park etmek için geniş bir alan var.

Konudaki neredeyse hiçbir mesajı okumadım. Konuya ilk ve tek mesajım olacak.

Öncelikle sırf çok akıllı sokak çocukları sürekli zillerini çalıp (scooter park halindeyken, para ile çalışan bir şey olduğunu idrak edebilecek kapasitede olduklarını sanmıyorum) beni rahatsız ettikleri icin scooterlarin ülkeye girişine katkısı olan herkese çok güzel dualar ettiğimi belirteyim.

Burada, burada, ve burada yönetmelikler var. Oturup okumadım çünkü ben Marti veya sahibi değilim. Zahmet olmazsa o okusun. Linklerin birbirleriyle cakistiklarini sanmıyorum. Hatta belki birbiriyle aynı olan bile vardır.
1.5 metrelik kaldırım olayını daha önce başka yerde de duymuştum. Yönetmeliğe göre belediyenin böyle bir bilgilendirme yapma şartı varsa yapmaması belediyenin ayıbı. Şirket gider hukuki işlemi başlatır. Belediyenin öyle bir yükümlülüğü yoksa gider kendisi ölçer. İşi bu.
Yonetmeliklerin birinde 2 saat lafı geçiyordu. Şirket buna uysa kendi araçlarını kendi toplardi. Demek ki uymuyor. Belediye uyarmadiysa hukuk.

Boyle açıklamalarla propogsnda yapmak yerine hukuki yola basvurmayacaksa şirket niye açtı ki? Boşuna vergi veriyor.

Ben ortada halkı ilgilendiren bir sorun göremiyorum. Şirket ile belediye arasında yönetmeliğe uygun (veya uygun olmayan) eylemler soz konusu.

Ama öyle olmasa bile güzel bir hareket. 50 cm anca olan kaldırımda zaten aydınlatma direği var. Kaldirima sıfır park eden kamyon var. Üstüne scooter mi gelsin? Geliyor zaten. Yola çıkıyoruz. Adam beni gelip ezse hakli. Kaldırım varken yoldan gidiyorum.
1.5 metre olsa bile kaldırım bunun yeri değil. O kaldırımlar scooter park edileceği düşünülerek yapılmadı. Öyle olsa daha geniş yapılır onlara yer ayrilirdi. Nasıl otobüs durağı cepleri yapılıyorsa scooter parkı için de yer ayrilirdi.

Bu arada daha önce kilidi kıran kişileri gördüm. Gün içinde scooterı gelip aldılar. İşlerine gelince almasını biliyorlar.

Bu yüzden video çekip yakınan kişinin gerek hukuken gerek toplum huzuru açısından haklı bir hareketini göremiyorum ben.

Yeni konular

Geri
Yukarı