İstanbul'da Yaşamanın Bedeli

Makaleler
1
Yer
Kâinat
İstanbul genelinde ortalama kira bedeli 1.744 TL + 150 TL aidat. Düzgün bir semt, apartmanda oturduğunuzu var sayıyorum.

Ekran Alıntısı.PNG

Aylık mutfak masrafı (2 Kişi) 1.000 TL

Aylık ulaşım ücreti (2 Kişi) 450 TL burada toplu taşıma kullandığınızı var sayıyorum.

Aylık ev, internet, telefon faturası (2 Kişi) 400 TL kışın doğal gaz yüzünden 600 TL olabilir. Hatta geçebilir.

Ayda 8 kere dışarı çıkıp sosyalleşseniz, haftada 2 gün yapar (2 Kişi) 800 TL

Aylık giyim alışverişi Bershka, Zara vs (2 Kişi) 500 TL tabii her ay bir şey almak zorunda değilseniz eklenmeyebilir. LC, Defacto, Koton ile daha ucuza getirilebilir.

Kaldı ki daha fazla şeye paramız gidiyor. Elektronik alet, ev eşyası vs ıvır zıvırlar yok. Kredi kartı, kredi vb borçlarınızı eklemedim bile.

Ortaya ortalama 5.500 6.000 TL çıkıyor. Diğer eklemediklerimi eklerseniz 8.000 TL'den aşağısı kurtarmıyor. Bu insanlar daha tatile gidecek.

Asgari ücret 1.600 lira ve ülkenin %%50'si asgari ücretli. Geri kalan %50'lik dilimden %30'u 3000 TL'nin altında maaş alıyor. Ben geleceğe umutlu bakamıyorum, gençliğimiz soluyor.

Bu insanlar neyle geçinecek HEYHAT!

Son düzenleyen: Moderatör:
Ülkenin yüzde 50'si asgari ücretli değil. Evet, buna yakın ama yüzde 50'si değil. Genelde asgari ücret yatırılıp kalanını elden veren, kendini çakal sanan işletmeler de çok fazla. O yüzden orası hatalı.

Ayrıca, İstanbul, Türkiye ortalamasından daha zengin bir şehir olduğu için, maaşlar Türkiye geneline göre daha yüksek.

Bunun dışında, yine de insanca geçinilebilecek kadar yüksek değil, haklısınız.

Son düzenleme:
En büyük problem ev kiraları; ev sahibi olmayanlar gerçekten maddi açıdan sürekli külfet altında kalıyor. Kira derdi olmasa bir şekilde geçinirsin ama kira derdi kötü bir durum.

Gençlerin bırak ev sahibi olmayı; düğün yapacak paraları olmuyor çoğu zaman. Çeyrek altın 430TL olmuş... Yani bu devirde ev sahibi olmak büyük nimet, şükretmek gerekiyor.

Ülkenin yüzde 50'si asgari ücretli değil. Evet, buna yakın ama yüzde 50'si değil. Genelde asgari ücret yatırılıp kalanını elden veren, kendini çakal sana işletmeler de çok fazla. O yüzden orası hatalı.

Ayrıca, İstanbul, Türkiye ortalamasından daha zengin bir şehir olduğu için, maaşlar Türkiye geneline göre daha yüksek.

Maaşlar genele göre yüksek ama giderler de ona göre fazla. Bu bakımdan değişen bir şey yok.

Ülkenin yüzde 50'si asgari ücretli değil. Evet, buna yakın ama yüzde 50'si değil. Genelde asgari ücret yatırılıp kalanını elden veren, kendini çakal sana işletmeler de çok fazla. O yüzden orası hatalı.

Evet ülkenin değil ama çalışanların %42'si asgari ücretli. Ayrıca elden veren bir yer tanımıyorum ben şehrimde. Bunu ak troller uydurmuş olabilir. Yani diyorsun adama çalışanların %42'si asgari ücretli, o da diyor ki oooo öyle değil o, vergiden kısmak için küçük gösteriyorlar. Bana kalırsa böyle bir şey yok. Buradakileri tenzih ederim. Genelde akttollerin işi. Hatta 300 TL zam geldiğinde 2-3 yıl önce, bir yakınıma demişlerdi, ben bu kadar veremem, 1300 yatırırım, 200 geri alırım elden diyordu. Yani bunların dediğinin tam tersiydi durum. Ayrıca şu kriz ortamında batan şirketlere bakarsak, daha da yükselecek o oran, çünkü iş talebi artacak, ücretler düşecek. Hadi hayırlı olsun.(Zamanında hayır demedik ama neyse...)
İstanbul genelinde ortalama kira bedeli 1.744 TL + 150 TL aidat. Düzgün bir semt, apartmanda oturduğunuzu var sayıyorum.

Eki Görüntüle 327785

Aylık mutfak masrafı (2 Kişi) 1.000 TL

Aylık ulaşım ücreti (2 Kişi) 450 TL burada toplu taşıma kullandığınızı var sayıyorum.

Aylık ev, internet, telefon faturası (2 Kişi) 400 TL kışın doğal gaz yüzünden 600 TL olabilir. Hatta geçebilir.

Ayda 8 kere dışarı çıkıp sosyalleşseniz, haftada 2 gün yapar (2 Kişi) 800 TL

Aylık giyim alışverişi Bershka, Zara vs (2 Kişi) 500 TL tabii her ay bir şey almak zorunda değilseniz eklenmeyebilir. LC, Defacto, Koton ile daha ucuza getirilebilir.

Kaldı ki daha fazla şeye paramız gidiyor. Elektronik alet, ev eşyası vs ıvır zıvırlar yok. Kredi kartı, kredi vb borçlarınızı eklemedim bile.

Ortaya ortalama 5.500 6.000 TL çıkıyor. Diğer eklemediklerimi eklerseniz 8.000 TL'den aşağısı kurtarmıyor. Bu insanlar daha tatile gidecek.

Asgari ücret 1.600 lira ve ülkenin %%50'si asgari ücretli. Geri kalan %50'lik dilimden %30'u 3000 TL'nin altında maaş alıyor. Ben geleceğe umutlu bakamıyorum, gençliğimiz soluyor.

Bu insanlar neyle geçinecek HEYHAT!

Olsun kardeşim sen evlen, 3 çocuk daha yap en az, ülkeye ucuz işçi asker lazım. Kısaca köle lazım. Sen yapmaya devam et. Beline kuvvet. Boş ver onları ekonomi eyi, hem de çok eyi!

Bak nerde geri kalmış ülke varsa, üreme peşinde, geri kalmışlığını onla kapatmaya çalışıyor. Üre 3-5 çocuk yap, köle gibi yetiştir ama hepsi sana baksın, senin rahata ermenin yolu o. Yap-çalıştır-yat.

1-2 çocuk yapanlar hep çile çekiyor bak benden söylemesi, rahata eremiyor, okutacam, adam edeceğim derken ömür bitiyor yazık onlara. 5 çocuk yapacaksın salacaksın kağıt toplatacaksın, ooooh yaan gel yat!

Son düzenleme:
Evet ülkenin değil ama çalışanların %42'si asgari ücretli. Ayrıca elden veren bir yer tanımıyorum ben şehrimde. Bunu ak troller uydurmuş olabilir. Yani diyorsun adama çalışanların %42'si asgari ücretli, o da diyor ki oooo öyle değil o, vergiden kısmak için küçük gösteriyorlar. Bana kalırsa böyle bir şey yok. Buradakileri tenzih ederim. Genelde akttollerin işi. Hatta 300 TL zam geldiğinde 2-3 yıl önce, bir yakınıma demişlerdi, ben bu kadar veremem, 1300 yatırırım, 200 geri alırım elden diyordu. Yani bunların dediğinin tam tersiydi durum. Ayrıca şu kriz ortamında batan şirketlere bakarsak, daha da yükselecek o oran, çünkü iş talebi artacak, ücretler düşecek. Hadi hayırlı olsun.(Zamanında hayır demedik ama neyse...)
Bizzat şahit oldum bu duruma. Tanıdığım bir fabrikada çalışıyor. Adamın asgari ücret aldığı gösteriliyor fakat çok daha yüksek alıyor. Vergiden düşürmek için yapılan bir şey bu. Yani yapan yerler çok var, çok şahit oldum.

Bu durumun dezavantajı çok var. Mesela adam düzgün kredi çekemiyor, maaşı düşük göstermiş diye.
Fakat sizin dediğiniz gibi yapan yerler var.

Bana kalırsa denetleme olması lazım. Adam asgari ücret alıyor çocuğu özel okula gidiyor, arabası falan var. Bir asgari ücretli çocuğunu nasıl özel okula göndersin?

Son düzenleme:
Adam asgari ücret alıyor çocuğu özel okula gidiyor, arabası falan var. Bir asgari ücretli çocuğunu nasıl özel okula göndersin?
O adam salak biraz o zaman. Çünkü aldığı maaş düşükse, prim de o maaş üzerinden yatıyor. Emekli olduğunda en düşük maaşı alacak. Aslında ne yüksek ne düşük maaş alıp, dengeleyip, primi de fazla yatırtması gerekir. Çünkü o güvencen senin. Mesela Avrupa'da verilen maaşa prim de dahil söylenir, çünkü onu da sen kazanıyorsun.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı