İstanbul'da Yaşamanın Bedeli

Bazı yerler böyle çakallığı fazlasıyla yapıyor. Bankaya düşükten yatırıp, geri kalanını elden veriyorlar. Ve bunu kabul eden, kendini köleleştirmiş insanlar çok fazla. SGK üzerinden asgari ücret alıyor gözüküyor. Halbuki adamın maaşı 3 milyar. E bu adam daha sonra işten çıkartılırsa düşük tazminat alacak, izin parası düşük olacak. Emekli olunca prim düşükten yatırıldığı için aldığı para da düşük olacak. Cidden bunu kabul edip, o yerde çalışan ağır kölelik yapıyordur!

İstanbul'da iyi bir iş sahibi değilseniz tek başınıza, tek maaşla geçinemezsiniz. Bir de evliyseniz ve çocuklarınız varsa hiç geçinemezsiniz. Karı-koca çalışıp geçiniyor çoğu. Bir de üstüne en az 1K ev kirası veriyorsa bu aile, işi cidden yaş.

Tek yaşamama rağmen aylık ev, araba dahil masrafım 3-4K'yı yaklaşık buluyor.

Bazı yerler böyle çakallığı fazlasıyla yapıyor. Bankaya düşükten yatırıp, geri kalanını elden veriyorlar. Ve bunu kabul eden, kendini köleleştirmiş insanlar çok fazla. SGK üzerinden asgari ücret alıyor gözüküyor. Halbuki adamın maaşı 3 milyar. E bu adam daha sonra işten çıkartılırsa düşük tazminat alacak, izin parası düşük olacak. Emekli olunca prim düşükten yatırıldığı için aldığı para da düşük olacak. Cidden bunu kabul edip, o yerde çalışan ağır kölelik yapıyordur!

İstanbul'da iyi bir iş sahibi değilseniz tek başınıza, tek maaşla geçinemezsiniz. Bir de evliyseniz ve çocuklarınız varsa hiç geçinemezsiniz. Karı-koca çalışıp geçiniyor çoğu. Bir de üstüne en az 1K ev kirası veriyorsa bu aile, işi cidden yaş.

Tek yaşamama rağmen aylık ev, araba dahil masrafım 3-4K'yı yaklaşık buluyor.

Yalnız yaşarsan daha çok masrafın oluyor:)

Kediniz olmasa baya yalnız hissederdiniz kendinizi;)

Çok kalabalık şehir ama bir ara tek başıma gidip sıfırdan iş bulup çalılabilir miyim diye düşünmüştüm ama otobüsle İstanbul'dan geçince her yer bina açık yeşil alan görmek zor bundan dolayı bunalıma girerim diye vazgeçtim tamamen oraya gitmekten.

Hem asgari ücret alıp hem de İstanbul'da yaşamaya çalışanların mazoşist olduğunu düşünüyorum. Başka hiçbir açıklaması yok bunun. İstanbul'da yaşamak için aylık gelirinizin 10.000₺ gibi bir rakam olması gerekiyor. Hayır, abartı filan değil. Bir de ısrarla İstanbul'da yaşamayı savunanlar var ki onları oldum olası anlamamışımdır. Kişinin ekonomik durumunu da bir kenara atın bir kere insan karınca yuvası gibi bir yerde nasıl yaşayabilir anlamış değilim. Hayat artık küçük ve şirin yerlerde...

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı