İstemediğim üniversiteye yerleştim

Yer
PSU
Arkadaşlar merhaba. Direk konuyu özet geçeyim. Bu yıl YKS sınavına girdim ancak sonucumdan pek memnun kalamadım. Sıralaması daha yüksek bir üniversitede, Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi istiyordum. Ancak meslek araştırmasına detaylı zaman ayırdığımda bu bölümde torpil olmadan pekte ilerlenemeyeceğini hem kendim hem çevremdeki birkaç mezundan gördüm. Buradan yüzüm gülmeyince İİBF bölümlerinden daha temel bölüm olan İktisat'a yöneldim. Açık konuşmak gerekirse dersler pek ilgimi çekmese de, sonrasında sahip olacağım masabaşı meslekler olabilir diye düşünmüştüm. Ailevi çevremde de İktisat bitirip güzel yerlere gelenler, gayet memnun olduklarını söylediler. Bu sayede pek içime sinmese de başka meslek bulamayınca iktisat'a kaydım. Tercih zamanı geldi. Kendi yaşadığım yer Bursa'da Uludağ Üniversitesi istiyordum. Şehir dışına hiç gitmek istemiyordum. Ama babam aynı bölüm olduğu için Uludağ Üniversitesinin arkasına farklı üniversiteler yazmamamın bir yıl daha aynı bölüm için çalışıp zaman kaybettireceğini söyledi. Sıralamam Uludağ'ı bir kaç net ile kaçırdı ardından yazdığım Çanakkale Biga geldi. Gerçekten sonucu ilk gördüğümde yediremedim. Uludağ sıralamasında yukarıya oynama olur diye düşündüm hep ancak sıralamasını aşağı çekmişti. Yerleştiğim yerde resmen bir köy. Çanakkaleyle hatta Bigayla alakası yok. Merkeze ancak arabayla 10DK'ya gidiliyor. Arkadaşlar kaç gündür çok mutsuzum, zayıfladım. Keşke kimseyi dinlemeyip gerekirse aynı bölüm olsa dahi mutlu olacağım yer için istediğim yerleri yazıp bıraksaydım diyorum. Ama iş işten geçti yerleştim. OBP'm kırıldığı için de bu yıl kendime çok güvenmiyorum. Aslında motivasyonum çok yüksek ancak istediğim sıralamayı yapsam dahi kırık OBP çok geri atacak. Yatay geçiş yapmak çok zor ortalamayı çok yüksek tutmak gerekiyor. Kafamda artık gidip işkenceyle bir yıl okuyup Haziran'da evime gelip 2025 sınavına girmek var. OBP bir yıl sonra düzelince Bursa İktisat kazanıp 1. Sınıfın derslerini saydırmak gibi bir düşüncem var ki 2. Sınıf olarak geçeyim. Tabii 1 yıl kayıp olacak arada hazırlık sürecim o sırada üniversiteyi dondurmayı düşünüyorum. Sizin tavsiyeleriniz nelerdir? Çok mutsuzum, çıkmazdayım. İstemediğim yerdeyim...

Geçmiş olsun öncelikle. İlk sene çalışıp yatay geçiş yapmak bana daha mantıklı geldi sonuçta puanları da yakınmış. Ben de hem sınav puanında hem de sonuçlarda hüsrana uğradım. 80k bekliyordum 240k geldi😄 Tercihlerde de son tercihim Zonguldak tuttu.

Geçmiş olsun öncelikle. İlk sene çalışıp yatay geçiş yapmak bana daha mantıklı geldi sonuçta puanları da yakınmış. Ben de hem sınav puanında hem de sonuçlarda hüsrana uğradım. 80k bekliyordum 240k geldi😄 Tercihlerde de son tercihim Zonguldak tuttu.
Öncelikle teşekkür ederim hocam. Sizin de son tercihinizin gelmesine üzüldüm. Dertlinin halini en iyi dertli anlar. Üniversiteler arası puanlar birbirine yakın olsa bile yatay geçiş için 4 üzerinden 3.50 ortalama gerekiyormuş garantilemek için. Bu da imkansız değil ancak bir hayli zor. Önümüzdeki Haziran ayında YKS 2024`e girmeyip, üniversiteyi dondurarak 2024 Haziran`dan hazırlanmaya başlayıp YKS 2025`e girme fikrine nasıl bakıyorsunuz?

Konudan bağımsız olarak kesinlikle şehir dışındaki bir üniversiteye gitmenizi öneririm. Üniversiteler sadece diploma fabrikası değildir. daha geniş bir çerçeveden bakarsanız orda memleketiniz ve ailenizden uzak kalmayı (gurbet) deneyimleyecek, farklı kültürler görecek, farklı lezzetler yiyecek, çeşit çeşit insanla karşılaşacak ve para yönetimini anlayacaksınız. Bunları yaşıtlarınızın büyük bir kısmı üniversitede öğreniyorken sizin iş hayatına atıldığınız zaman öğrenmenizin hayat basamakları yolunda olumsuz yansıyacağını düşünüyorum. bu beceriler de bir çeşit kendini geliştirmedir, görgü, görüp geçirmiş olma, yaş katacaktır. Farklı bir şehirde okurken birçok kez bir yaşınıza daha gireceksiniz.

Öncelikle teşekkür ederim hocam. Sizin de son tercihinizin gelmesine üzüldüm. Dertlinin halini en iyi dertli anlar. Üniversiteler arası puanlar birbirine yakın olsa bile yatay geçiş için 4 üzerinden 3.50 ortalama gerekiyormuş garantilemek için. Bu da imkansız değil ancak bir hayli zor. Önümüzdeki haziran ayında YKS 2024'e girmeyip, üniversiteyi dondurarak 2024 Haziran'dan hazırlanmaya başlayıp YKS 2025'e girme fikrine nasıl bakıyorsunuz?

2 yıl çöpe atmak mı? Bilemedim zor bir karar. Şahsen ben yapmazdım ama hayat sizin hayatınız.

Okulu dondurmadan, bir yandan devam ederken tekrar sınava girip daha iyi bir okula geçebilirim gibi bir düşüncen varsa bu denenebilir. Uludağ, Çanakkale 18 Mart'tan bir parça daha iyi ve daha bilindik ama bir Boğaziçi değil. Yani aynı bölümü okumak için zaman kaybına değecek bir fark yok bence. Daha farklı bölüm veya çok daha iyi bir üniversite hayali yoksa çok anlamlı değil.

Üniversite kampüslerinin birçoğu şehrin biraz dışında oluyor zaten. 10 KM çok bir mesafe değil. İyi bir arkadaş ortamı oluşturduğun takdirde Biga'da da keyifli bir eğitim hayatın olabilir. Ayıca küçük yerde yapılacak şeylerin kısıtlı olması nedeniyle birçok alanda kendini geliştirmen için zamana sahip olacaksın. Çanakkale yobaz kentlerimizden biri değil, çok keyifsiz olacağını sanmıyorum. Üniversite hayatını aileden ayrı geçirmek @LemonTree68'nin de belirttiği birçok nedenden dolayı iyi bir tercihtir.

Emeklilik yaşının 65 olduğu bir ülkede bir iki sene büyük zaman kaybı değil, çalışmak için en az bir kırk senen olacak. Şehirden ziyade bölümden memnun olmazsan bırakıp yeniden denemekten çekinme. Yalnızca aynı bölüm için Çanakkale'den Bursa'ya geçişe değmez.

Geri
Yukarı