IT uzmanı olmak için ne yapmalıyım?

darkzeromusti

Picopat
Daha fazla  
Bilgisayar mühendisliğine bu sene yeni başlayacağım ve bilgi teknolojileri sektörüne yönelmek istiyorum. Önümde beni neler bekliyor, neleri öğrenmem gerekiyor açıkçası kafam çok karışık. Tavsiyelerinizi bekliyorum :)

Hocam şöyle söyleyeyim, üniversite de oldukça bol vaktin olacaktır, yazılım tarafına ağırlık verip mümkünse part time olarak teknoparklarda veya benzeri öğrendiğin yazılımı kullanabileceğin geliştirebileceğin firmalarda çalışmaya odaklan.

IT uzmanı dediğin genelde son kullanıcı problemlerine (Yazıcı kurulum, mail kurulum, toner değişim vs.) Bakan destek elemanı gibi çalışıyor. Tabii bunları da bir şekilde bilmek lazım ama IT uzmanları asgari ücretin bir-iki tık üstünde maaş alırlar ve değerleri çok bilinmez. Adamı yorarlar özetle :)

Aşırı detaya girip de moral bozmayayım, tavsiyem başta da dediğim üzere yazılım tarafına ağırlık vermen olacaktır, ve en önemlisi bol vaktini iyi değerlendirmen. Şimdiden hayırlı olsun, başarılar.

Not: Ben kurumsal bir firmada IT destek personeli (IT Uzmanı, IT Elemanı hepsi aynı kapıya çıkıyor) olarak çalışıyorum.

Son düzenleme:
Bilgisayar mühendisliğine bu sene yeni başlayacağım ve bilgi teknolojileri sektörüne yönelmek istiyorum. Önümde beni neler bekliyor, neleri öğrenmem gerekiyor açıkçası kafam çok karışık. Tavsiyelerinizi bekliyorum :)
Matematiğini ve ingilizceni geliştirmelisin. Bende olmak istiyorum kafamda baya sorular var.😀

Hocam şöyle söyleyeyim, üniversite de oldukça bol vaktin olacaktır, yazılım tarafına ağırlık verip mümkünse part time olarak teknoparklarda veya benzeri öğrendiğin yazılımı kullanabileceğin geliştirebileceğin firmalarda çalışmaya odaklan.

IT uzmanı dediğin genelde son kullanıcı problemlerine (Yazıcı kurulum, mail kurulum, toner değişim vs.) Bakan destek elemanı gibi çalışıyor. Tabii bunları da bir şekilde bilmek lazım ama IT uzmanları asgari ücretin bir-iki tık üstünde maaş alırlar ve değerleri çok bilinmez. Adamı yorarlar özetle :)

Aşırı detaya girip e moral bozmayayım, tavsiyem başta da değişim üzere yazılım tarafına ağırlık vermen olacaktır, ve en önemlisi bol vaktini iyi değerlendirmen. Şimdiden hayırlı olsun, başarılar.

Not: Ben kurumsal bir firmada IT destek personeli (IT Uzmanı, IT Elemanı hepsi aynı kapıya çıkıyor) olarak çalışıyorum.
Beklentim yüksekti açıkçası, siz öyle yazınca hiç aklıma yatmadı. Daha çok Server yöneticiliği gibi düşünmüştüm ama dediğinize göre öyle değilmiş.

Ya şöyle diyeyim, sabah akşam cık cık kod yazmaktansa biraz daha donanımın, network ün, Windows'un, firewall ın içinde olmak istiyorum. Sadece yazılım işi yapmak istemiyorum hatta bu yüzden yazılım mühendisliği yerine bilgisayar mühendisliği tercih ettim. Başka önerebileceğiniz bir sektör var mı ?

Aşırı detaya girip e moral bozmayayım, tavsiyem başta da değişim üzere yazılım tarafına ağırlık vermen olacaktır, ve en önemlisi bol vaktini iyi değerlendirmen. Şimdiden hayırlı olsun, başarılar.

IT uzmanı dediğimiz çok geniş alanı kapsıyor. Tek bir pozisyonda kısıtlamamak lazım. Yaptığınız iş tam olarak IT destek uzmanlığı. IT uzmanı dediğimiz anda işin içine sistem ve ağ tarafı da giriyor. Bu alanda gelişebilir. Herkes yazılımcı olmak zorunda değil. Türkiye'de çok fazla sistem ve ağ uzmanı açığı var. İyi bir kurumsal firmada kariyerine bu alanda başlar daha sonra DevOps olabilir.

Beklentim yüksekti açıkçası, siz öyle yazınca hiç aklıma yatmadı. Daha çok Server yöneticiliği gibi düşünmüştüm ama dediğinize göre öyle değilmiş.

Ya şöyle diyeyim, sabah akşam cık cık kod yazmaktansa biraz daha donanımın, network ün, Windows'un, firewall ın içinde olmak istiyorum. Sadece yazılım işi yapmak istemiyorum hatta bu yüzden yazılım mühendisliği yerine bilgisayar mühendisliği tercih ettim. Başka önerebileceğiniz bir sektör var mı ?
Zaten düşündüğünüz gibi. :) Az önce açıkladım.

IT uzmanı dediğimiz çok geniş alanı kapsıyor. Tek bir pozisyonda kısıtlamamak lazım. Yaptığınız iş tam olarak IT destek uzmanlığı. IT uzmanı dediğimiz anda işin içine sistem ve ağ tarafı da giriyor. Bu alanda gelişebilir. Herkes yazılımcı olmak zorunda değil. Türkiye'de çok fazla sistem ve ağ uzmanı açığı var. İyi bir kurumsal firmada kariyerine bu alanda başlar daha sonra DevOps olabilir.

Zaten düşündüğünüz gibi. :) Az önce açıkladım.
İşte bu 😍

Peki nasıl öğrenebilirim, bana neler yapmamı önerirsiniz ?

Sana şöyle diyeyim. Ben sorumlusu olarak bir Otel'de iş yapıyorum. Tabiki burası otel olduğundan bu kadar olacağını tahmin etmiyordum. Arkadaşın dediği gibi Yazıcı kurulum , Mail , toner değişimi vs rutin olarak yapılıyor bunda sorun yok. Ama yeri geliyor Server kurulumu, Switch kontrolleri, Otele gelen misafirlerin sorunları , Daha doğrusu Fişe takılan ne varsa senin oluyor. Daha kurumsal bir yere girersen sana sadece birkaç vazife verirler. Onları yaparsın. 2-3 şeye bakarsın ama bu sektörde pek tecrübe kazanamazsın. Yada Benim gibi kendini Otel'e atacaksın. Her şeyiyle sistemi ''baştan sona'' öğreneceksin. Yeri geliyor güvenliği zafiyetleri öğreniyorsun, yeri geliyor insanlarla nasıl uğraşılacağını nasıl sabredileceğini öğreniyorsun. Bu benim 2. deneyimim IT olarak. Ayriyetten Başka bir şirkette çalışan arkadaşıma (Müşteri temsilcisi bilgisayar kategorisi) yardımcı oluyorum. Biryandan ingilizce çevirmenlik yapıyorum. Biryandan da kendime vakit ayırmaya çalışıyorum. 2 saat neyime yetiyorsa işte. Bu arada bunlardan herhangi bir ücret almıyorum :)
Ha ek olarak, Firewall'u atladım.

Ben şu an bir şirketler grubunda IT bölümünde çalışıyorum. İlgi alanlarımız anladığım kadarıyla ortak sayılır bende olayın yazılım tarafına pek hevesli değilim ama şu anki düzende yazılım tarafını bilmek şart. Tavsiyem yazılım bölümüne veritabanıyla başla. Onun dışında sektöre bir yerden girip tecrübe kazanman gerek bunun için network sistem tarafını biraz araştır sanal makine Hyper-V, VMware gibi tarzı sistemlerin kurulum yönetimine bir bak. Active Directory yapılarını araştır Trunk ve Vlan kavramlarını öğren. Eğer yapabilirsen bu alanda tecrübeli bir kişiden destek al. Çünkü ben şu an bulunduğum konuma tecrübe ile geldim ki okuduğum bölüm Radyo, Televizyon ve Sinema'ydı.

Yeni konular

Geri
Yukarı