İtfaiyenin araç sahibi olmadan müdahale etmemesi

ayberkt

Hectopat
Makaleler
1
Daha fazla  
Kız arkadaşımla yolda yürürken yanımızdaki otobüsten yavru bir kedi miyavlaması duyduk. Durum böyle olunca otobüsün içini incelemeye başladık ve yaklaşık 30 dakika uğraştan sonra kedinin yerini tespit ettik. Görünen o ki otobüsün motorunun üstündeki bölüme çıkmış ve sıkışmış. Ne kadar müdahale etmeye çalışsak da çıkaramadık ve itfaiyeyi aramaya karar verdik. İtfaiyeye ulaştıktan sonra durumu anlattım ve gelip yardım edebilir misiniz diyerek rica ettim. Konuştuğum personel aracın sahibi olmadan herhangi bir şey yapamayacaklarını ve yapabileceğimiz tek şeyin otobüsün üstüne itfaiyeyi aramalarını rica etmemizi istedi. Telefonu kapattıktan sonra otobüsün etrafını inceledik ve otobüsün sahibinin olduğunu düşündüğümüz bir telefon numarasını bulduk. Aradığımız numaradaki adam sağ olsun çok kibar ve düşünceli birisi çıktı ki beni birkaç defa durumla ilgili arayıp kedinin nerede olduğuyla ilgili sorular sordu ve oraya otobüsün sahibini yolladığını söyledi. Benim bahsetmek istediğim şey ise şu, böyle bir durumda şans eseri otobüsün numarasını bulduk ve durumu kısmen çözüme getirdik fakat eğer numarayı bulamasaydık o kedi muhtemelen otobüs şoförü gelip itfaiyeyi arayana kadar ölmüş olacaktı. İtfaiyecilerin araba sahibi olmadan bir şey yapamamaları gibi bir prosedürün mantığını anlıyorum ama en azından gelip baksalar veya telefondan belirli talimatlarla nasıl kediyi dışarı çekebileceğimizi söyleseler güzel olurdu. Oldukça can sıkıcı bir durum gerçekten.

Yapabilecekleri bir şey yok maalesef. Mal sahibinin bir talepte bulunması gerekiyor çünkü itfaiye herhangi bir şekilde zarar verirse mal sahibinin isteği doğrultusunda olmuş olacak. Eğer itfaiye kendi kafasına göre işlem yaparsa işlem yaptıkları yerdeki mal hasar gördüğünde mal sahibi dava açma hakkına sahip olur. Maalesef ki devlet kendi memurlarının arkasında durmaz yüksek ihtimalle de itfaiyeci arkadaşlar davayı kaybeder. Yani çoğu yabancı ülkede devlet hasarı karşılarken Türkiye'de durum bu şekilde.

Yapabilecekleri bir şey yok maalesef. Mal sahibinin bu talepte bulunması gerekiyor çünkü itfaiye herhangi bir şekilde zarar verirse mal sahibinin isteği doğrultusunda olmuş olacak. Eğer itfaiye kendi kafasına göre işlem yaparsa işlem yaptıkları yerdeki mal hasar gördüğünde mal sahibi dava açma hakkına sahip olur. Maalesef ki devlet kendi memurlarının arkasında durmaz yüksek ihtimalle de itfaiyeci arkadaşlar davayı kaybeder. Yani çoğu yabancı ülkede devlet hasarı karşılarken Türkiye'de durum bu şekilde.
Çok haklısınız hocam keşke devletimiz kendi vatandaşlarına, kendi çalışanlarına daha çok önem verse de böyle durumları anında çözebilsek.

Çok haklısınız hocam keşke devletimiz kendi vatandaşlarına, kendi çalışanlarına daha çok önem verse de böyle durumları anında çözebilsek.
Devletimizi yönetenler genel olarak kendi ceplerine bakıyor. Türkiye hukuksal alanda ve yaşam kalitesinde hiç bir zaman gelişemeyecek.

Bir de araç sahibinin gözünden bakmak lazım olaya. Varsayalım ki bir sabah kalktın arabana gidiyorsun, itfaiye ekipleri arabanın içerisini karıştırıyorlar, ne düşünürsün?

Memurun veya bölge sorumlusunun başına bela açılır pürüz yaşanırsa.
Telefondan talimat vermesi işi de çıkmazdan ibaret; Tofaş ile BMW motoru bir değil gibi örnekler verilebilir.
Talimattan kastım motora tıklatıp kediyi çek gibi talimatlar hocam. Yoksa haklısınız tabii ki aynı değil.

Bir de araç sahibinin gözünden bakmak lazım olaya. Varsayalım ki bir sabah kalktın arabana gidiyorsun, itfaiye ekipleri arabanın içerisini karıştırıyorlar, ne düşünürsün?
Dediğiniz şeyi anlıyorum hocam rahatsız olurdum şahsen. Konuda belirtmemişim ama benim itfaiyecilerden asıl istediğim bir şekilde plaka sorgusu vs. yaparak aracın sahibine ulaşmaktı.

Dediğiniz şeyi anlıyorum hocam rahatsız olurdum şahsen. Konuda belirtmemişim ama benim itfaiyecilerden asıl istediğim bir şekilde plaka sorgusu vs. yaparak aracın sahibine ulaşmaktı.
O polisin yetki alanında kalıyor, hatta trafik diyelim. Öyle bir şeye siviller erişseydi çok sorun çıkardı.

Talimattan kastım motora tıklatıp kediyi çek gibi talimatlar hocam. Yoksa haklısınız tabii ki aynı değil.
Yine imkanı yok ki öyle talimatlarla. :)
Hortum mortum da gider arada.

Adam nerden bilecek senin güvenilir olduğunu. Kedi olmasa da kedi var dersin bulmaya çalışırsın mesela kişiyi. Olmaz ki öyle

Geri
Yukarı