İtopya 20 iş gününü geçtiği halde beni bilgilendirmedi

Auditorie

Kilopat
Daha fazla  
Arkadaşlar merhaba, 5 aralık günü görüntü vermeyen sistemimi İtopyaya götürdüm. Tüm bileşenleri test edip sorunun anakartta olduğunu söylediler ve servise gönderelim dediler. Daha sonra tahmini ne kadar sürede tamir olur dedim, 10 gün içerisinde olur biz sizi arayacağız isterseniz siz de bizi arayabilirsiniz, bilgi alabilirsiniz dediler. Her hafta arayıp bilgi aldım ve sürekli olarak hala tamirde dendi. 20 iş günü doldu, tekrar aradım ve hala tamirde dendi. Ben de 20 iş günü geçti daha nasıl tamirde olabilir dedim. Daha sonra MSI ile görüşmemi söylediler, görüştüm. Meğersem MSI ürün kullanıcı hatası deyip ayın 15'inde geri yollamış. Yani İtopya beni bilgilendirme nezaketini göstermemiş ve beni bu süre zarfı içinde mağdur etmiş bulunuyor. 20 iş günü geçtiği ne yapabilirim?

Arkadaşlar merhaba, 5 aralık günü görüntü vermeyen sistemimi İtopyaya götürdüm. Tüm bileşenleri test edip sorunun anakartta olduğunu söylediler ve servise gönderelim dediler. Daha sonra tahmini ne kadar sürede tamir olur dedim, 10 gün içerisinde olur biz sizi arayacağız isterseniz siz de bizi arayabilirsiniz, bilgi alabilirsiniz dediler. Her hafta arayıp bilgi aldım ve sürekli olarak hala tamirde dendi. 20 iş günü doldu, tekrar aradım ve hala tamirde dendi. Ben de 20 iş günü geçti daha nasıl tamirde olabilir dedim. Daha sonra MSI ile görüşmemi söylediler, görüştüm. Meğersem MSI ürün kullanıcı hatası deyip ayın 15'inde geri yollamış. Yani İtopya beni bilgilendirme nezaketini göstermemiş ve beni bu süre zarfı içinde mağdur etmiş bulunuyor. 20 iş günü geçtiği ne yapabilirim?
Tüketici haklarına başvurun. Anakart kullanıcı hatası nasıl bozulabilir merak ediyorum. Anakart üzerinde amuda kalkmadıysanız bence kullanıcı hatalık bir durum yok. Sizin faturanız ve servis girişiniz İtopya olduğu için tüketici haklarına başvurun İtopya için. Servis kağıdınızla birlikte gidin. Kullanıcı hatası olduğunu ispatlamalarını isteyin. Neymiş sizin hatanız yani... Hakkınızı savunun, prim vermeyin.

Bana da cooler master bir ürünüm için öyle deyip duruyorlardı 30 gün beklettiler. En son cooler master ile iletişime geçtim ürünün 20 gün önce değişim kararı çıktığını ve yeni ürünün 20 gündür itopya da yattığını öğrenmiştim. Normalde sorunlu ürünü direkt itopyaya vermek çok saçma bir karardı gitmişken vereyim dedim pişman olmuştum.

20 iş günü içinde size ürününüzü ulaştırmayan ya da sorununuzu çözmeyen firmadan koşulsuz bir şekilde paranızı geri isteme hakkınız bulunuyor. Yazılı olarak paranızı geri istediğinizi söyleyin (eposta en iyi tercih olur), sonra da telefonla müşteri hizmetlerine arayıp söyleyin. 30 iş günü içinde paranızı yatırmazlarsa da yazılı belgenizle THH'ye gidin, süreci başlatın. Sonra yine müşteri hizmetlerini arayıp "bu süreç bitince beni mağdur ettiğiniz zaman dilimi için ayrıca tazminat davası açacağım" diyin, paranızı uzatmadan yatırsınlar.

Bu işletmeler, modernize-mekanize insanın geldiği son nokta olan TYZ; ticari yapay zeka ile çalışıyorlar (yani işini de, şartlarını da, müşterisini de sevmeyen bir dolu esnaf işte). Siz paranızı geri isteyince iki tane olası hamleleri var;

1) "bizlik bir durum yok, MSi çok geç cevap verdi. Ayrıca o 20 iş günü muhabbeti biz ürünü MSi'a gönderince başlar. Kargo süreleri de sayılmaz.

Cevabı: Yasalara göre size malı satan, onu tedarik eden, üreten, onu kargolayan vs vs diye bir ayrım yoktur. Bunlardan herhangi birine (keyfinize kalmış) ürünü ulaştırdığınız ve sorunla ilgili bilgilendirdiğiniz an 20 iş günü süreç başlar. Kendi aralarında daha sonra nasıl anlaştıkları sizi ilgilendirmez.

2) "öyle bir kanun yok, bizim satış sonrası politikamızda da böyle bir 20 iş günü sözümüz yok".

Cevabı: Türkiye Cumhuriyeti sınırları içinde vergi mükellefi olarak dükkan açıyorsanız tüketici kanunlarını kabul etmeme gibi bir lüksünüz yok, TC kanunları size "müşteriye bu hakları tanıyacaksınız" diye şartı koymuş. Tanımazsan artık muhattabın ben değilim, Türkiye Cumhuriyeti Mahkemeleri, git ona açıkla.

Aynısını banada yaptılar yarın 35 gün ve ben anca anakartıma kavuşacağım kesinlikle memnuniyet sıfır kimseye tavsiye etmiyorum almayın aldırmayın 2-3 tane twich yayıncısı reklamlarını yaptı diye kendilerini büyük bir firma zannediyorlar ama boş

İtopya bana oldum olası güven vermemiştir. Satana kadar ilgililer. Yaptıkları büyük ayıp geçmiş olsun birebir değişim isteyin yokuşa sürelerse hakem heyetine başvurun.

İtopya'dan aldığım Rival 300S mouse'da sensör problemi yaşıyorum. Monitörün yanında hediye olarak geldi. Mail attığımda büyük ihtimalle ücret iadesi çıkacağını ısrarla söylüyorlar ve hediye ürünlerde değişim yapılmamaktadır deniliyor. Ücret iade tutarı 1 kuruş. Göndermekte çekiniyorum açıkcası. Ürünün onarımı ya da ayıplı malın misli ile değişimi hakkım var mı? Ürünümü geri göndermeye korkuyorum.

İtopya'dan aldığım Rival 300S mouse'da sensör problemi yaşıyorum. Monitörün yanında hediye olarak geldi. Mail attığımda büyük ihtimalle ücret iadesi çıkacağını ısrarla söylüyorlar ve hediye ürünlerde değişim yapılmamaktadır deniliyor. Ücret iade tutarı 1 kuruş. Göndermekte çekiniyorum açıkcası. Ürünün onarımı ya da ayıplı malın misli ile değişimi hakkım var mı? Ürünümü geri göndermeye korkuyorum.
Monitörde de bir sorun var mı yoksa iade felan mı etmek istiyorsunuz?
Mouse'u garantiye yollayın hocam. Bozuksa ilk 6 ay içinde değişim yapmak zorundalar.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı