İtopya kırık monitör gönderdi

Fwxe

Kilopat
Daha fazla  
Monitör
G24F-2
İtopya üzerinden 18.9.2023 tarihinde Gigabyte'ın G24F-2 modelli monitörünü sipariş verdim. Elime bu şekilde geldi. Monitöre elektrik verdiğimde kırıkların daha fazla olduğunu fark ettim, kullanılamaz haldeydi. Hemen kargo firmasına tutanak tutturdum kutuda ya da straforlarda bir deforme yoktu. Sorun İtopya kaynaklı. Daha önce İtopya'da başına böyle bir şey gelen var mı? Ve bu konuda kullanabileceğim haklarım neler?

WhatsApp Image 2023-09-19 at 6.18.47 PM.jpeg

Son düzenleyen: Moderatör:
Ürünü kargodan teslim aldıktan sonra evinizde mi açıp gördünüz bu durumu ? Kargo tutanak tuttuysa eğer ürünün iadesi her durumda yapılmalı. Ya kendileri, ya da kargo firması. Bu gibi durumlarda kargonun tutanak tutması pek rastlanmaz. Çünkü kargocular zaten bu gibi ürünleri ilk başta direkt kontrol ederler. Kargocuların çünkü bu gibi ürünlerde sorumluluğu çok fazla oluyor. Yine de eğer tutanak tuttuysa bir şekilde satın aldığınız firma yeni ürün ya da para iadesi yapmak zorunda kalmıştır.

İade hakkınızı kullanın. Eğer ki İtopya bu durumu kabul etmezse Tüketici Hakem Heyetine başvurun.

İtopya üzerinden 18.9.2023 tarihinde Gigabyte'ın G24F-2 modelli monitörünü sipariş verdim. Elime bu şekilde geldi. Monitöre elektrik verdiğimde kırıkların daha fazla olduğunu fark ettim, kullanılamaz haldeydi. Hemen kargo firmasına tutanak tutturdum kutuda ya da straforlarda bir deforme yoktu. Sorun İtopya kaynaklı. Daha önce İtopya'da başına böyle bir şey gelen var mı? Ve bu konuda kullanabileceğim haklarım neler?

Eki Görüntüle 1950272

Ben de bu monıtore sahıbım ama ben dırekt olarak subeden teslım aldım cunku bu gıbı durumlarda kargoda sorun oluyor. Kırık monıtorden tamamen fırma sorunludur ve degısım yapmak zorunlu lakın bu gıbı durumlarda mutlaka kargocunun yanında ürün kontrol edılıp eger sorun varsa tutanak tutulup ıadesı saglanmalı veyahut vıdeo cekılmelıdır kutu acılırken. Ama ıstanbuldaysan dırekt olarak İtopya'ya depoya gıdıp teslım edebılırsın ya da dırekt magazaya gırıp kardesım ne bıcım ıs yapıyorsunuz hem monıtor kırık gelıyor hem ıade almıyorsunuz hem de paramı gasp edıp ılgılenmıyorsunuz diye ıcerıde curcuna cıkarırsanız buyuk ıhtımal ıadesını alırlar (denendı onaylandı) bu gıbı durumlarda sakın ama sakın ne gerı adım ne de yumusak bır tavır takının. Problemlı musterı olun kı sızden kurtulmak ıcın ıstedıklerını yapsınlar.

Eki Görüntüle 1950272

Ek olarak İtopya'da depoda calısan bır arkadas var kendısı bana ıade olan urunlerı vs tekrardan paketlenıp satıldıgını belırtmıstı belki sıze de bu sekıl de ıade edılen ürün denk gelmıstır. Benden garantılı kutulu faturalı ürün alıp onu sıfır kutuya koyup temızleyıp sattıklarını vs soyluyorlardı ek olarak bır de fatura kesıyorlar tamamdır. Dıkkat edın!

Ürünü kargodan teslim aldıktan sonra evinizde mi açıp gördünüz bu durumu? Kargo tutanak tuttuysa eğer ürünün iadesi her durumda yapılmalı. Ya kendileri, ya da kargo firması. Bu gibi durumlarda kargonun tutanak tutması pek rastlanmaz. Çünkü kargocular zaten bu gibi ürünleri ilk başta direkt kontrol ederler. Kargocuların çünkü bu gibi ürünlerde sorumluluğu çok fazla oluyor. Yine de eğer tutanak tuttuysa bir şekilde satın aldığınız firma yeni ürün ya da para iadesi yapmak zorunda kalmıştır.

Merhaba, evet ürünü teslim aldıktan sonra açtım kutusunu. Kırık olduğunu görünce kargocuları geri arayıp tutanak tutturdum. Kutuda herhangi bir deforme ya da hasar olmadığı için bizimle bir alakası yok dediler. Satıcı firmayla alakalı olduğunu söylediler. Zannımca olayın kargo firmasıyla alakası yok.

Ben de bu monıtore sahıbım ama ben dırekt olarak subeden teslım aldım cunku bu gıbı durumlarda kargoda sorun oluyor. Kırık monıtorden tamamen fırma sorunludur ve degısım yapmak zorunlu lakın bu gıbı durumlarda mutlaka kargocunun yanında ürün kontrol edılıp eger sorun varsa tutanak tutulup ıadesı saglanmalı veyahut vıdeo cekılmelıdır kutu acılırken. Ama ıstanbuldaysan dırekt olarak İtopya'ya depoya gıdıp teslım edebılırsın ya da dırekt magazaya gırıp kardesım ne bıcım ıs yapıyorsunuz hem monıtor kırık gelıyor hem ıade almıyorsunuz hem de paramı gasp edıp ılgılenmıyorsunuz diye ıcerıde curcuna cıkarırsanız buyuk ıhtımal ıadesını alırlar (denendı onaylandı) bu gıbı durumlarda sakın ama sakın ne gerı adım ne de yumusak bır tavır takının. Problemlı musterı olun kı sızden kurtulmak ıcın ıstedıklerını yapsınlar.

Ek olarak İtopya'da depoda calısan bır arkadas var kendısı bana ıade olan urunlerı vs tekrardan paketlenıp satıldıgını belırtmıstı belki sıze de bu sekıl de ıade edılen ürün denk gelmıstır. Benden garantılı kutulu faturalı ürün alıp onu sıfır kutuya koyup temızleyıp sattıklarını vs soyluyorlardı ek olarak bır de fatura kesıyorlar tamamdır. Dıkkat edın!

Teşekkür ederim dediklerinizi yapacağım. Artık bundan sonra İtopya'nın mağazasının yanından bile geçmem.

Merhaba, evet ürünü teslim aldıktan sonra açtım kutusunu. Kırık olduğunu görünce kargocuları geri arayıp tutanak tutturdum. Kutuda herhangi bir deforme ya da hasar olmadığı için bizimle bir alakası yok dediler. Satıcı firmayla alakalı olduğunu söylediler. Zannımca olayın kargo firmasıyla alakası yok.
Evet ama bu işler o şekilde olmuyor. Tutanak için size bir yazılı kağıt imzalatmaları gerekiyor sanırım. Şimdi şöyle bir mantık var malesef. Siz ve kargo çalışanı kutuda bir deforme olmadığını gördünüz ok, lakin bu konu hukuksal olarak bir yere taşındığı zaman kargoyu gönderen firmada buna göre savunmasını yapacaktır haklı olarak. Bunların hepsi aslında Türkiye'de bu gibi durumların denetlenmemesidir, doğru düzgün iş olmuyor. Çok basit aslında. Kargo gönderen firma bu gibi ürünleri kargoyu teslim ederken yaparsak, dolasıyla ürüne fiziksel zarar geldiği zamanda da kargo firmasının kabahati olacaktır. Şimdi ki olaya gel. Kargo çalışanı "bizimle bir alakası yok" demiş. Bu ülkede kargo çalışanları malesef bildiğin kargo çalıyor. Şimdi kutuda bir şey yok, ama aynı ürünle değiştirme olasılığı bile var yani. Malesef bu kurnazlıklara karşı düşünmek zorundayız, hukuk kötü olduğu için :) Bu arada ben şaşırdım, çünkü kargo firması bu şekilde geri gelip tutanak tutması tuhafıma gitti. Ben kargocu olsam mesela şu riski neden alayım. Yanlış anlama mesela ben kargo çalışanıyım ve gelip ürünü size teslim ettim. Ve sonra siz beni arıyorsunuz kutusunda hasar olmayan bir ürünün kırık olduğunu gösteriyorsunuz. Kargocu "bizimle alakası yok" demiş iyi güzelde, sen ya da kargo göndericiden hanginiz peki bundan sorumlu olan ? Yani bir sorumlu var, ürün kırık :D 1. yollayan, 2 kargocu, 3 siz de olabilirsiniz. Farz et firma size "ürünü teslim alırken tutanak tutmanız gerekirdi" dese haklı, çünkü kargocu firmanında bunun sorumlusu olabileceği gerçeği var ortada. Kargo firması bu tutanağı "ürün kırık" diye tutanak tutmuş ise kendi topuğuna sıkmış demektir, çünkü kargo size teslim edilme bilgileri, ve sizin tekrardan kargo firmasıyla iletişime geçme zamanlarınız farklı. Tutanak benim bildiğim henüz kargoyu adınıza teslim almadan önce olur. Neyse, umarım bir sorun çıkmaz...

Geri
Yukarı