İtopya'ya karşı kazandığım tüketici hakem heyeti ve tüketici haklarımız

Merhaba bu hafta içinde İtopya üzerinden aldığım monitörümde ışık sızması çıktı.
Sipariş tarihi: 22.04.2021 tarihinde aldığım monitörüm Alienware 24.5 AW2521HF garantiye göndermeyi düşünüyorum fakat hiçbir bilgim yok nasıl bir yol izlemeliyim.

Merhaba bu hafta içinde İtopya üzerinden aldığım monitörümde ışık sızması çıktı.
Sipariş tarihi: 22.04.2021 tarihinde aldığım monitörüm Alienware 24.5 AW2521HF garantiye göndermeyi düşünüyorum fakat hiçbir bilgim yok nasıl bir yol izlemeliyim.
Işık sızması çok doğal bir şey olarak kabul ediliyor. Monitör kullananların %90'ında vardır bu sorun.

İtopya firması bana göre artık rezil bir firma
Bence de garantiye götürüyorsun ayrıyetten eğer sahibi değilsen değişim felan yapmıyorlar sahibi gelsin diyorlar. Bende bunu bilerek satın aldığım kişi ile irtibata geçtim ona açtırdım başvuruyu bunu yazmadım gereksiz ayrıntı diye.

Işık sızması çok doğal bir şey olarak kabul ediliyor. Monitör kullananların %90'ında vardır bu sorun.

Bence de garantiye götürüyorsun ayrıyetten eğer sahibi değilsen değişim felan yapmıyorlar sahibi gelsin diyorlar. Bende bunu bilerek satın aldığım kişi ile irtibata geçtim ona açtırdım başvuruyu bunu yazmadım gereksiz ayrıntı diye.
Sorun şu ilk aldığımda yoktu şimdi çıktı yada yeni fark ettim acaba sonradan oluşabiliyor mu?

M22 ve X53 muadil urunler degil, biri en giris seviye 120mm sogutucu digeri daha ust seviye 240mm sogutucu. Fiyat farki olmasi gayet normal. Sonucta aldigin yeni urun yine 120mm giris seviyesi sogutucu olmus. En basta onu vermeleri gerekirdi zaten ama ya ellerinde yoktu yada vermek istemediler fiyat farki sebebiyle.

Aslinda 46$ farki verip X53 alsan sen karliydin muhtemelen.

Onlar onu önerdi.

Fiyat farki olmasi gayet normal.

Doğru normal ama benim haklarıma göre muadil ürün öneriyorsa ücretsiz olmalı.

Aslinda 46$ farki verip X53.

Kasamda 2. 240'lık radyatör için yer olmadığı için o sıralarda maddi durum yetersizliğinden bana çok mantıklı gelmedi açıkçası.

Acaba sonradan oluşabiliyor mu?

Bence ilk başta fark etmemiş olabilirsiniz sonradan oluşan bir şey değil gece karanlık odada üstüne siyah ekranda çok belli olur bir de telefondan fotoğraf çekerseniz ben neye bakıyormuşum dersiniz. :D

Haziran başlarında NZXT M22 arıza verdi. Sıvı soğutucu bildiğiniz Intel'in en temel soğutucusu gibi işlemciyi soğutuyordu. Bende satıcısı olan Ankara İtopya söğüzözü şubesine garanti kapmamında ürünü teslim ettim. Bir hafya geçtikten sonra beni arayıp ürünü tamir edemiceklerini onun yerine iade yapabileceklerini söylediler bende dedim ki (ürünün fiyatı 599 lira) o fiyata değil NZXT herhangi bir markanın sıvı soğutucusunu alamam dedim. Bundan sonra dedim ki yok mu muadil ürün bunun yerine verebileceğiniz onlarda böyle bir şeyin mümkün olmadığını söylediler. Ardından NZXT'nin servisini arayarak durumu anlattım onlarda yardımcı olamayacaklarını söylediler. Ertesi gün İtopya'dan arkadaş arayıp 46 dolarlık fark karşılığında NZXT X53 vereceklerini söylediler o zaman ki kurla bu 700 küsur liraya denk geliyordu. Bu paranın çok olduğunu söyledim ve yardımcı olabilir misiniz dedim yine hayır cevabını aldım. İş yerinde tanıdığım bir abime konuyu açtım oda bana Tolga ürünü tamir etmeme gibi yükümlülükleri yok dedi. Ürünü sattıkdan itibaren 5 yıl boyunca o ürünün parça teminatı sağlamalı dedi. Bunu duydukdan sonra THH'ye başvurdum.
29-08-2021 tarihinde İtopya ticaret a. Ş. Tarafından NZXT M22 adlı sıvı soğutucu ürünü satın aldım. Ürün bozulduğu için 21-06-2022 tarihinde firmaya garanti kapsamında gönderdim. Ürünün garantisi 2 yıl olup firma tarafından iade/değişim raporu verilmiştir. Fakat bana iade edilecek tutar 2021 yılında kur 8,34 olup iade etmek istedikleri tutar 599 TL'dir.
Piyasa fiyatı şu anki kura göre 2 kat artmıştır değişim olarak da firma aynı ürünü temin edemiyeceğini belirtmiştir. Değişim için üst model teklif etmekte olup benden 46 dolarlık bir fark talep etmektedirler. Bu ürünü 2 yıl garantisi olduğu için satıcı tarafından mağduriyetim karşılanmamaktadır.
Alıcı olarak garanti süreci kapsamında satıcı haklarımı ihlal etmektedir. Alıcı olarak ürünü tamir edemedikleri için yeni bir muadil NZXT sıvı soğutucu bedelsiz olarak vermelerini talep etmekteyim.
Şeklinde başvurdum. Beklemeye koyuldum savunmları istendi savunmaların tüketicinin isteğinin reddedilmesini talep etmişler. Sonra sonuç çıktı ve ben haklı bulundum İtopya'yı aradım söyledim şimdi ne yapacaksınız diye bize kararı mail yolu olarak iletin biz avukatlarımıza iletip size dönüş yapalım dediler. İki gün sonra aramadılar ne oldu diye ben aradım onlarda bu belgenin yetmediğini direk orijinalini istediklerini belirttiler bende belgenin elimde olmadığını bu belgenin yeteceğini eğer bu belge ile bana yeni ürün temin edemicekseniz haciz işlemlerini başlatacağım dedim. Telefonu kapattıkdan 5 dk sonra konuştuğum kişi beni arayıp yarın gelip yeni ürünü alabileceğimi söyledi ve bugün ürünü teslim aldım.

Eki Görüntüle 1503999

Tüketici olarak haklarımız ilk 15 gün koşulsuz şartsız iade (kişisel kullanım ürünleri hariç ne yazık ki bu kanun yakın zamanda kalkacak)
İlk 6 aylık süre eğer ürün kusurlu ise;
1- ücretsiz onarım.
2- ayıplı ürün kadar ücret iadesi.
3- misli ile değişim.
4- para iadesi.
İlk 6 ayı geçtikten sonra;
1-ücretsiz onarım.
Eğer ki 6 ayı geçip ürünü tamir edemiyorlarsa;
1- ayıplı ürün kadar ücret iadesi.
2- misli ile değişim.
3- para iadesi.
Eğer satıcı bunların hiçbirini yapmak istemeyip bizim gibi enflasyonu olan bir ülkede kendine ait avantajlı seçeneği sunuyorsa kabul etmeyebilir bu yazdığım seçenekleri uygulayabilirsiniz ve tüketici hakem heyetine başvurabilirsiniz.
Ek olarak satıcı sattığı ürünün tamirinden sorumludur her ürünün kendi çapında parça bulundurulma zorunluluğu vardır. Üç yıldan başlayıp 15 yıla kadar o parça temini sağlanmalı sağlanmadığı taktirde ücretli onarım talep ettiğiniz zaman yapamadıklarında direk tüketici hakem heyetine başvurup ürün değişimi veya muadil ürünü tercih edebilirsiniz.
Kısacası ürünümü garantiye gönderdiğimden itibaren her türlü kendi hakkımı öğrendim ve bu hakları sizlerle paylaşmak istedim tüketici hakem heyeti bu paylaştığım durumlarda başvuru sağlarsanız her daim sizin yanınızda oluyor her şeyden önce kendi hakkımızı bilmekte yatıyor bu iş.

Eki Görüntüle 1504009
Merhaba,
Benimde,sizin gibi bir sorunum var.Firmadan aldigim anakart,uzerindeki CPU isigi ile hata verip,ekrana goruntu vermiyor.Firmaya,hem anakart hem de CPU icin iade talep ettigimde ise,once teknik servise gonderelim,gelen rapora gore bakariz diyorlar.

6502 sayili kanundan dogan,internet sitelerine kendilerinin de yazdigi,14 gunluk gerekcesiz iade hakkimi kullandirmayip,once teknik servise goturerek,garanti surecini baslatmak istiyorlar.

1-Sizce,para iadesi icin,once kargo ile firmaya gonderip,oradan teknik servis raporunu mu beklemeliyim ?

2-Yoksa,once tuketici hakem heyetine basvurup,iade kabul almalari icin,karar cikmasini mi istemeliyim ?

3-Ayrica,islemcinin calisip calismadigini bilmiyorum,ama onu da iade etmek ve parami almak istiyorum,cunku yenisini alip,baska anakart ile pc montajladim.Bu sorun olur mu ?

Cevabiniz cok onemli,iade icin son birkac gun icerisindeyim,konu da actim,dilerseniz oradan da bakabilirsiniz : 14 günü dolmamış donanımlar, Iade'den önce garantiye gitmek zorunda mı?

14 gunluk gerekcesiz iade hakkimi
14 gün dolmadıysa thh'ye başvurabilirsiniz. Sonuç lehinize çıkacaktır ama ortalama 2 ay sürer.
parami almak istiyorum
Amacınız paranızı almak ise direk thh'ye başvurun. Ondan önce satıcı ile iletişime geçin benim 14 günlük koşulsuz şartsız iade hakkım var bunu kullanmak istiyorum. Eğer ki hayır derlerse direk thh'ye başvurun biraz geç olur ama sonuç olumlu olur dediğim gibi 2 ay kadar sürer.

14 gün dolmadıysa thh'ye başvurabilirsiniz. Sonuç lehinize çıkacaktır ama ortalama 2 ay sürer.

Amacınız paranızı almak ise direk thh'ye başvurun. Ondan önce satıcı ile iletişime geçin benim 14 günlük koşulsuz şartsız iade hakkım var bunu kullanmak istiyorum. Eğer ki hayır derlerse direk thh'ye başvurun biraz geç olur ama sonuç olumlu olur dediğim gibi 2 ay kadar sürer.
Birde son olarak yazılı kanıt isteyin direk servise gitmesi gerektiğine dair söylüyorlar ya. Onu da kanıt olarak thh belgesine ekleyin ki savunma yaptıklarında biz öyle birşey demedik diyemesinler.

Birde son olarak yazılı kanıt isteyin direk servise gitmesi gerektiğine dair söylüyorlar ya. Onu da kanıt olarak thh belgesine ekleyin ki savunma yaptıklarında biz öyle birşey demedik diyemesinler.
Firmanin 2 farkli yetkilisi ile,e-mail uzerinden mesajlastik,iade talebime cevaben :

1.yetkili : Urunlere montaj yaptiginizdan,direk iade kapsamina alinamamaktadir.Istersem garanti islemlerini baslatabilirmisim.

2.yetkili :
1.mesaj : Urunleri incelemeden,birsey soyleyemeyiz.
2.mesaj : Urunlerin iade kapsamina girmesi icin,satila bilirligi ve orijinalligi bozulmamis olmasi lazimmis.Urunun arizasi oldugundan,once yetkili servisden rapor gelecek,ama iade-degisim raporu cikarsa,cikmazda kullanici hatasi derse,iade vs. yok

Kendilerine,montaj yapmadan nasil calistirip,ariza kontrolu yapacagimi sordugumda,hicbir cevap vermediler.

Ayrica,hangi kanun ve maddeye dayanarak,iade oncesi teknik servis raporu istiyorsunuz diye sordum,yine cevap vermediler.

Benim yapmak istedigim,kendilerine anakart ve islemciyi,kargolamadan once,14 gunluk sure icerisinde,e-devlet uzerinden,tuketici hakem heyetine basvuruda bulunup,gelen karari once firmaya bildirmek,kendilerinin verecegi cevaba gore,kargolamak istiyorum.Bu surede,14 gunu asacagindan,herhangi bir sekilde,gerekcesiz iade hakkim iptal olmaz,degil mi ?

Firmanin 2 farkli yetkilisi ile,e-mail uzerinden mesajlastik,iade talebime cevaben :

1.yetkili : Urunlere montaj yaptiginizdan,direk iade kapsamina alinamamaktadir.Istersem garanti islemlerini baslatabilirmisim.

2.yetkili :
1.mesaj : Urunleri incelemeden,birsey soyleyemeyiz.
2.mesaj : Urunlerin iade kapsamina girmesi icin,satila bilirligi ve orijinalligi bozulmamis olmasi lazimmis.Urunun arizasi oldugundan,once yetkili servisden rapor gelecek,ama iade-degisim raporu cikarsa,cikmazda kullanici hatasi derse,iade vs. yok

Kendilerine,montaj yapmadan nasil calistirip,ariza kontrolu yapacagimi sordugumda,hicbir cevap vermediler.

Ayrica,hangi kanun ve maddeye dayanarak,iade oncesi teknik servis raporu istiyorsunuz diye sordum,yine cevap vermediler.

Benim yapmak istedigim,kendilerine anakart ve islemciyi,kargolamadan once,14 gunluk sure icerisinde,e-devlet uzerinden,tuketici hakem heyetine basvuruda bulunup,gelen karari once firmaya bildirmek,kendilerinin verecegi cevaba gore,kargolamak istiyorum.Bu surede,14 gunu asacagindan,herhangi bir sekilde,gerekcesiz iade hakkim iptal olmaz,degil mi ?
Direk ikisininde görsellerini ekran fotoğrafını alıp pdf'ye aktar. Ardından thh'ye yazı yazarken iki ayrı kişiyle görüştüm ikiside iade alamıcaklarını 14 günlük yasal iade sürecimden mahrum bırakıldım diye not düş.

Geri
Yukarı