İzmir VDSL GIBIRNet vs Comnet vs Netspeed

Hocam bu hizmet almaya başladıktan 2-3 gün sonra oluşuyor. Halihazırda belirtmek pek mümkün değil. Genelde 100 Mbit'e yakın hizmet alabilen kullanıcılarda portlar dolmaya başladıkça DSLAM cihazı kopmalara karşı internet hizmetini koruyabilmek için hızını belli oranda geri çekmeye başlar. Yerine göre 78 - 86 Mbit gibi değerlere çekilir hızınız. Bu sebeple 70 Mbit görseniz de kesin bir şekilde bu hızı alabilememe ihtimaliniz olduğunu belirtmek istedim.

Eğer böyle bir kilide takılırsanız ve hızınız gitgide aşağı çekilirse bildiğim kadarıyla ISS müşteri hizmetlerine bildiriyorsunuz. Onların takdirine göre Türk Telekom ile iletişime geçiyorlar ve kilidin kaldırılmasını istiyorlar. Talep olumlu sonuçlanınca da yine alabileceğiniz maksimum hıza kadar download hızınız yükseltiliyor.

VDSL böyle bir şey maalesef. Umarım talep oluşturursunuz ve buna bağlı olarak FTTH hizmet alırsınız. Vaat edileni sunabilen tek hizmet türü sanırım.

Silindi.

Son düzenleme:
DSLAM kilidinden anlıyorsan hat değerlerinin fotoğrafını paylaşabilirim çünkü hiç anlamıyorum kilit var mı yok mu diye varsa talep oluşturabilirim. Tabii meşgül değilsen.
Hocam dediğim gibi aldığınız hizmete bağlı bir durum bu. Belki hiç takılmazsınız. Anlayacağınız tek mantık şu olur.

Attainable net rate data adındaki bölümde size gelebilecek maksimum hızı gösterir xDSL istatistiği.

Bir de yukarıda aldığınız hız yani Line rate yazar.

Paketinizde aldığınız hız atıyorum 100 Mbit'e kadar VDSL olsun. Aldığınız hız da 100 Mbit olsun aynı şekilde. Bu bahsettiğim DSLAM kilidi uygulaması yaşanırsa bu hızınız önceden 100 iken (ISS'ye taşıma sırasında.) kendiliğinden 97- 95 - 88 - 76 gibi kademe kademe hız değerini düşürüp kendini sabitleyecek bir hıza sabitlemeye çalışır sistem.

Şu an itibariyle aldığınız hız kesin 70 mi bunu bilmem mümkün değil. ISS değiştirdikten sonra anlarsınız bunu.

Türknet'te OIM üzerinden kayıt oluşturulduğunda direkt ilgileniyorlardı. Sanırım TT'de de benzerdi. Ben Netspeed'de bu uygulamaya takılmadığım için kesin bir yargı belirtemiyorum ilgileniyorlar mı yoksa ilgilenmiyorlar mı diye ama.

Bu arada bazen gerekli de olabiliyor. Eğer kabloda ek, hasar, yıpranma gibi sorunlar oluşursa SNR değeri düşer. Buna bağlı olarak da hızın doğal olarak düşmesi gerekir kopmalar yaşanmasın diye bağlantınızda. Hız düştükçe SNR doğal olarak artıyor.

Bu dediğim gibi hizmet sağlayıcıya geçiş yaptıktan sonra ara sıra DSL istatsitikleri üzerinden kontrol ederek kontrol edebileceğiniz bir durum.

Hocam dediğim gibi aldığınız hizmete bağlı bir durum bu. Belki hiç takılmazsınız. Anlayacağınız tek mantık şu olur.

Attainable net Rate data adındaki bölümde size gelebilecek maksimum hızı gösterir xDSL istatistiği.

Bir de yukarıda aldığınız hız yani line Rate yazar.

Paketinizde aldığınız hız atıyorum 100 Mbit'e kadar VDSL olsun. Aldığınız hız da 100 Mbit olsun aynı şekilde. Bu bahsettiğim DSLAM kilidi uygulaması yaşanırsa bu hızınız önceden 100 iken (ISS'ye taşıma sırasında.) Kendiliğinden 97- 95 - 88 - 76 gibi kademe kademe hız değerini düşürüp kendini sabitleyecek bir hıza sabitlemeye çalışır sistem.

Şu an itibarıyla aldığınız hız kesin 70 mi bunu bilmem mümkün değil. ISS değiştirdikten sonra anlarsınız bunu.

TurkNet'te oım üzerinden kayıt oluşturulduğunda direkt ilgileniyorlardı. Sanırım TT'de de benzerdi. Ben Netspeed'de bu uygulamaya takılmadığım için kesin bir yargı belirtemiyorum ilgileniyorlar mı yoksa ilgilenmiyorlar mı diye ama.

Bu arada bazen gerekli de olabiliyor. Eğer kabloda ek, hasar, yıpranma gibi sorunlar oluşursa SNR değeri düşer. Buna bağlı olarak da hızın doğal olarak düşmesi gerekir kopmalar yaşanmasın diye bağlantınızda. Hız düştükçe SNR doğal olarak artıyor.

Bu dediğim gibi hizmet sağlayıcıya geçiş yaptıktan sonra ara sıra DSL istatsitikleri üzerinden kontrol ederek kontrol edebileceğiniz bir durum.

Silindi.

Son düzenleme:
İzmir/Gaziemir bölgesinde, Turknet, Netspeed, GIBIRNet ve Türk Telekom ADSL/VDSL kullanmış biri olarak söylüyorum.

En kaliteli VDSL'i Türk Telekom kendisi veriyor. Turknet Netspeed'e göre bir tık daha iyi gibi ama çok bir fark yok. Hele 100 TL yerine 140 TL vermeye değecek bir fark hiçbir şekilde yok.

GIBIRNET'i ise deneyimleme şansı elde ettim. Netspeed ile aynı seviyede diyebilirim.

Şu aşamada en mantıklısı Netspeed gibi duruyor.

Ama şunu söylemeden edemeyeceğim: Turknet dışında diğer ISS'lerde DNS değiştirerek yasaklı sitelere giriş yapamadım. Turknet'in mi bir ayarı var bilmiyorum.

Kırşehir de comnet kullanıyorum. Turknet ve netspeede göre daha iyi ping değerleri alıyorum. Comnet > Netspeed > Turknet.

TürkNet, Türk Telekom ile daha iyi ping değerleri alıyordum.
Turk Telekomda daha dusuk ping almaniz normal. Yurt ici kaynakli sunucularda pek farkettirmeye bilir ancak yurt disi kaynakli sunucularda Turk Telekom ezer gecer. Bu yuzden yurt disi cikisini TT üzerinden saglayan bir ISS kullanmaniz pinginizi Turk Telekom kadar olmasa bile daha az almanizi saglar. TurkNet TT fiber veya Gigafiber olmadigi surece o fiyati haketmez.

Geri
Yukarı