Jahrein ve Erzurum oyunu olayı

Jahrein kesinlikle haklı. Sadece üslubu sıkıntılı. Vatan millet din sömürüsü yaparak bir yerlere gelmeye çalışan bir yapımcı gördüm ben. Adam çözmüş bizim insanımızı. Parayı cukkalar rahat rahat. Oyunun içeriği tamamen boş. 5 kuruş vermem. Daha iyi örnek Türk oyunları da mevcut. Sadece cahil insanların gazıyla yürür bu oyun. Yapıcı eleştirilere bile yapımcının avukatıymış gibi elin veletleri atlamış. Steam yorumları tam kanser edici cinsten.

Boşu boşuna çenemi yormayacağım. Bircogunuz da boş yapıyorsunuz. Bir de, klavye başında aslan kesilenlerdensiniz. Evet, ilk Türk oyunu değil, fakat o yapımının da bir yerden başlaması gerekiyor. Verdiğim örneği anlayamadıysanız o sizin sorununuz. @pLowstoneK her Türk'ün olması gerektiği kadar milliyetçiyim. Üslubuna da dikkat et, ben senin akrabam değilim. Kendi ürünümüze sahip çıkmazsak nasil geliştirebiliriz? Eleştirme ile linç arasındaki farkı ayırt etmek de lazım ayrıca.
Bu oyunun yapımcının cüzdanı dışında kimseye yararı yok. O da sizin gibi hilal bıyıklı bozkurtlar sayesinde. Yoksa alan iade ediyor zaten. Boş boş duyar kasmaya çalışma burada. Yapımcının kuzeni falansın herhalde ki olsam bile böyle bir çöpü övmeye utanırdım. Neyse herkesin zevki farklıdır belki sen de zamanını ve paranı böyle çöpe atmayı seçiyorsundur, bir şey diyemem. ¯\(°_o)/¯

Boşu boşuna çenemi yormayacağım. Bircogunuz da boş yapıyorsunuz. Bir de, klavye başında aslan kesilenlerdensiniz. Evet, ilk Türk oyunu değil, fakat o yapımının da bir yerden başlaması gerekiyor. Verdiğim örneği anlayamadıysanız o sizin sorununuz. @pLowstoneK her Türk'ün olması gerektiği kadar milliyetçiyim. Üslubuna da dikkat et, ben senin akrabam değilim. Kendi ürünümüze sahip çıkmazsak nasıl geliştirebiliriz? Eleştirme ile linç arasındaki farkı ayırt etmek de lazım ayrıca.

Bana neyi nasıl sahip çıkacağımı öğrettiler. Birçoğunuz boş yapıyorsunuz diyorsun ya, doğru haklısın aslında biz boş yapıyoruz gereksiz yere bu tarz oyunları dini kullanarak insanlara kakalayanları savunmadığımız için. Doğru söylüyorsun biz boş yapıyoruz. Yabancıların bu tarz oyunları görüp türklere bak hazır "The Long Dark" oyununu kopyalayama çalışmışlar bir de becerememişler demelerini istemediğimiz gerekçesiyle savunmadığımız için.

Savunulması gereken oyunlar mı istiyorsun dostum?
Al sana oyun: Mount and Blade
Al sana oyun: Suzerain ( Türk oyunu, yeni çıktı ve mükemmel detaylı gurur verici. O Jahrein dediğiniz adam varya bu oyunu oynayıp öve öve bitiremedi neden? Türk oyunu olduğu için mi sadece? Hayır ben bu oyunu oynarken aşırı zevk alıyorum ve Türklere yakıştırıyorum diyebildiği için.)

Sen ve senin gibiler bu tarz Erzurum gibi oyunları savunup her çıkardıklarında kuruşu kuruşuna paranızı basmayı unutmayın umarım oyunu satın almışsındır. Sonuçta destek vermek istersin değil mi? Bu oyun çok değerli.

Bana neyi nasıl sahip çıkacağımı öğrettiler. Birçoğunuz boş yapıyorsunuz diyorsun ya, doğru haklısın aslında biz boş yapıyoruz gereksiz yere bu tarz oyunları dini kullanarak insanlara kakalayanları savunmadığımız için. Doğru söylüyorsun biz boş yapıyoruz. Yabancıların bu tarz oyunları görüp türklere bak hazır "The Long Dark" oyununu kopyalayama çalışmışlar bir de becerememişler demelerini istemediğimiz gerekçesiyle savunmadığımız için.

Savunulması gereken oyunlar mı istiyorsun dostum?
Al sana oyun: Mount and Blade
Al sana oyun: Suzerain ( Türk oyunu, yeni çıktı ve mükemmel detaylı gurur verici. O Jahrein dediğiniz adam varya bu oyunu oynayıp öve öve bitiremedi neden? Türk oyunu olduğu için mi sadece? Hayır ben bu oyunu oynarken aşırı zevk alıyorum ve Türklere yakıştırıyorum diyebildiği için.)

Sen ve senin gibiler bu tarz Erzurum gibi oyunları savunup her çıkardıklarında kuruşu kuruşuna paranızı basmayı unutmayın umarım oyunu satın almışsındır. Sonuçta destek vermek istersin değil mi? Bu oyun çok değerli.
Arkadaş sanıyor ki yapımcılar amatör ilk oyunları bu kazandıkları parayla çok büyük işler yapacaklar. Ama bilmiyor ki bu adamlar zaten 20 senedir oyun yapıyor ah, ah :(.

Unreal Engine asset store'dan kopyalayın hocam hepsini, daha birçok mekaniği bile düzgün beceremeyin, aynı ağaç tiplerini de her yere kopyalayıp yapıştırın. Oyun herhangi bir üniversite öğrencisinin projesinden hallice olsun, milletin gazına gelip bir de sanki efsanevi bir şey yapmışsınız gibi savunun. Sonra gelen eleştirileri kaldıramayıp saçma sapan cevaplar verin.
Tebrikler, artık Erzurum geliştiricisisiniz! 🎉

Yıkıcı olmayın yapıcı olun diyenlere söylüyorum, Sırf Türk oyunu diye Steam'de pozitif verenler, bunun üzerine yabancı kanalların neymiş bu acaba diye inceleyip oyunu berbat bulmasına kimse laf etmiyor. Jahrein çıkıp eleştirince "ulan şişko yıkıcı olma yapıcı ol" deniyor. Nasıl bir algınız var bilmiyorum ama "jahrein kitlesi şöyledir böyledir" diye ağzınıza sakız etmişsiniz ya, işte o ettiğiniz lafların aynısını muhteşem bir performansla sergiliyorsunuz tebrikler.

Geliştiricinin çıkışı doğru değil ama yaşadığı duyguları anlayabiliyorum, kendine yenik düşmüş. Bunun dışında Jahrein'in yaptığı da hiç doğru değil bana göre. Şurada zaten zar zor destek ile bir şeyler ortaya çıkartmaya çalışan geliştiriciler hepsi.

Yani, bence köstek olmadıktan sonra ne arşa çıkartmaya ne de gömmeye gerek var. Çünkü öyle devasa kaynakları olan ya da devasa endüstrileri olan bir ülke değiliz, biliyorsunuz.

Unreal Engine asset Store'dan kopyalayın hocam hepsini, daha birçok mekaniği bile düzgün beceremeyin, aynı ağaç tiplerini de her yere kopyalayıp yapıştırın. Oyun herhangi bir üniversite öğrencisinin projesinden hallice olsun, milletin gazına gelip bir de sanki efsanevi bir şey yapmışsınız gibi savunun. Sonra gelen eleştirileri kaldıramayıp saçma sapan cevaplar verin.
Tebrikler, artık Erzurum geliştiricisisiniz! 🎉

Jahrein abarttı biraz oradan yapımcı mağdur rolüne girdi. Daha düzgün bir üslupla belirtseydi kimse ağzını açamazdı. Pinti Panda'nın haklı olduğu yerler var fakat pek samimi gelmedi bana.
İnsanlar inatla şunu anlamıyor adamın çıkardığı oyunun övünülecek bir yanı yok. Yapımcıda kendimce bir şeyler denedim dese kimse bir şey diyemezdi.

Arkadaşlar öncelikle olayı anlatayım. Jahrein Erzurum oyununu oynamış çok fazla gömmüş, dalga geçmiş. Oyunu bitirmiş ve iade etmiş. İzleyicilerine de iade etmelerini istemiş. Oyunun yorumları Full negatif ve küfür dolmuş. Pintipanda durumu açıklarken Jahrein demedi ama 2 saniye araştırınca Jahrein olduğunu öğrendim. Yapımcı bunu görünce aşırı sinirlenmiş ki bu cevabı vermiş;

Eki Görüntüle 894389

Maalesef yapımcı sinirden Jahrein'e ve izleyicilerine hakaret söyleminde cevap vermiş. Üstüne İslam ve Allah'ı karıştırınca iyice batmış diyebilirim. Keşke böyle bir cevap vermeşey miş. Evet Erzurum'da milli değerler sömürülmüş. Ama bu kadar yıkıcı eleştiri yapmak yapımcıyı üzer. Jahrein zaten yıkıcı eleştiri yapan biri çoğunlukla. Bu cevabı gören herkes yapımcıya kin beslemiştir. Neyseki potentia da böyle bir durum yok. Oyun çoğunlukla iyi eleştiriler ve geri dönüşler aldı. Anlamadığım şey şu; milli oyun çıksın diyoruz 1-2 oyun çıkıyor. Onlarada yıkıcı eleştiri yapıyoruz. Bu olayda da kötü yorum yapan Jahrein izleyicilerinin suçu da biraz var. Sırf Jahrein istedi diye böyle kötü küfürlü eleştiri yapılmaz ki. Haberimi okuduğunuz için teşekkür ederim. Kaynak:

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Yapımcıların önceki oyunu olan "small sister?" oyununa baktım. Diyaloglar küfür ve +18 dolu. Cidden durum içler acısı.
İyi cevap vermiş. Öyle yayında iade etmeler falan ne oluyor, ayıp. Asıl hakaret edenin kim olduğu belli.

Geri
Yukarı