James Donkey JD1024 1 TB NVMe SSD İncelemesi

James Donkey'in JD1024 modelli 1 TB NVMe M.2 SSD'sini yaklaşık 7.5-8 aydır kullanmaktayım. Toplam 112 gün ve 9 saat açık kalmış sistem. 1289 kere de kapat aç yapmışım. 28 TB veri okumuş, 25 TB ise veri yazmışım bu süre zarfında. SSD sağlık durumu şu an %99. Geçen haftaya kadar %100 idi. Yanlışlıkla diski formatlayınca yeni Windows kurduğum zaman düştü 99'a.

Öncelikle sorunlarından bahsedeyim.
  • Yazma hızı sorunu.
  • Isı sorunu.
  • Disk dolduğunda yazma hızı daha da düşüyor.
  • Programı yok, Firmware güncellemesi almıyor.
  • Sitede SSD ile ilgili hiçbir şey yok. Zaten sitesi de doğru düzgün çalışmıyor.
Isı konusunda belki anakart yüzünden, belki de SSD yüzünden yüksek bir sıcaklık söz konusu. Gigabyte B450M S2H kullanıyorum, düşük fiyatlı bir anakart olduğundan SSD için pasif bir soğutucu yok. M.2 slotu hemen ekran kartının üstünde. Bu sebeple oyun içi 70-75 dereceleri görebiliyor. Maksimum gördüğüm ısı değeri ise 81 derece.

Yazma konusunda gelirsek normalde 1700 MB/s vaad ediliyor. MSI Afterburner üzerinden okuma ve yazma hızlarını görebilecek şekilde ayar yaptım. CrystalDiskMark testinde gördüğüm maksimum hız 1708 MB/s. Yazma hızı problemi şu şekilde: 3 saniye 1600-1700 MB/s civarında ise bir 3 saniye de 60-100 MB/s civarında.

Artılarından bahsedecek olursam:
  • Alırken bana çok ucuza geldi. Piyasada 800 TL civarı iken ben 450'ye aldım.
  • Okuma hızı çok iyi.
  • Sağlık durumu eğer doğru ise bana göre mükemmel.
Okuma hızı 2100 MB/s olarak vaad ediliyor. MSI Afterburner üzerinden baktığımda gördüğüm maksimum hız 2103 MB/s. Yazma hızı gibi bunda bir sorun yok.

Genel olarak ben memnunum.

CrystalDiskMark sonucu şöyle:

1596628773608.png

CrystalDiskInfo bilgileri de şöyle:

Untitled.png

...bazen ani saniyeden bile daha düşük bir sürede düşme yaşıyorum...
Biraz daha detaylandırabilir misiniz? Pek anlayamadım. Altta alıntı yaptığım mesajımda 7 aylık kullanım sonrasında hız testlerini paylaşmıştım, göz atabilirsiniz.

~7 ay sonra güncelleme:

CrystalDiskMark değerleri bu şekilde. Yazma hızı garip bir şekilde -işin içine eşeği katınca pek garip olmasa da- ara sıra düşüyor, yükseliyor.
Eki Görüntüle 859542

Test esnasında SSD sıcaklığı 60-65 derece civarlarındaydı.

Bu da CrystalDiskInfo bilgileri:
Eki Görüntüle 859547

Doluluk oranı ise bu şekilde:
Eki Görüntüle 859548

Disk sağlığı yeni %97'ye düşmüş, geçen günlerde %98 idi.

Biraz daha detaylandırabilir misiniz? Pek anlayamadım. Altta alıntı yaptığım mesajımda 7 aylık kullanım sonrasında hız testlerini paylaşmıştım, göz atabilirsiniz.
En kolay örnek olarak hocam oyun açılış ekranlarında kullanımı düşüyormuşcasına bir hissiyat veriyor. Düştüğünden eminim ama belki SSD'lerin kendi sorunudur. Donma yaşanıyor gibi hissediyorum, hatta belki bir sorun da değildir ben bilmiyorumdur. Bilginiz varsa bu konuda bilgilendirme şansınız var mı? (Testlerde asla düşme sorunu yaşamadım.)

Ben öyle bir şey hissetmedim. Sizin SSD'nin doluluk oranı nedir? Fazla dolu ise hızı düşüyor olabilir.

Yeni konular

Geri
Yukarı