James Donkey JD240 SSD İncelemesi

365706

Bu konuda, son zamanlarda fiyatıyla dikkat çeken James Donkey markasının, JD240 modeli SSD'sini inceleyeceğim. Öncelikle markadan biraz bahsedelim. James Donkey, Çin merkezli bir ekipman üreticisi. Genelde klavye, mouse gibi oyuncu ekipmanlarıyla biliniyor. Fakat monitör, SSD gibi farklı ürünlerine de rastlamak mümkün. James Donkey markasının Türkiye distribütörlüğünü İncehesap üstlenmiş durumda. Ürünler İncehesap üzerinden satılıyor ve ürünlerin garanti hizmetini de kendileri veriyor. SSD ürünlerinin 3 yıl birebir değişim garantisi bulunuyor.

James Donkey SSD’lerin 120GB, 240GB, 480GB ve 960GB’lık modelleri bulunuyor. Bunların haricinde sadece 240GB için geçerli olmak üzere bir adet Lite modeli bulunuyor. Fiyat olarak standart modele göre biraz daha uygun.

Tüm James Donkey SSD’lere şuradan ulaşabilirsiniz; James Donkey SSD Harddisk Çeşitleri ve SSD Fiyatları

Bu incelemeye konu olan disk şuan itibariyle(2 Şubat 2019) 220 liraya satılıyor. Aynı diskin Lite modeli ise şuan 200 lira. James Donkey aslında diğer markalara kıyasla fiyatıyla öne çıkıyor.

365710

Ürünün kutusundan sadece disk, kullanma kılavuzu ve garanti belgesi çıkıyor. Bunların haricinde herhangi bir kablo, aparat vs. bulunmuyor. Satın alırken bunu göz önünde bulundurmakta fayda var.

Ürünün gövdesi tamamen plastikten üretilmiş ve oldukça hafif. Teknik özelliklerinde ağırlığı 66 gram olarak belirtilmiş. Diskin üzerinde standart olarak SATA çıkışı ve yan tarafında montaj için vida delikleri bulunuyor.

James Donkey SSD’ler, genelde Samsung’dan alışık olduğumuz 3D-Nand teknolojisiyle üretilmişler. Ayrıca distribütör ürün sayfasına “James Donkey, Samsung, Intel, Hynix, Micron, Silicon Motion, Phison, Spectek(By Micron) markalarından oluşan birinci kalite çip üreticileriyle partnerlik yapmakta ve sadece bu markaların çipsetlerini kullanmaktadır.” şeklinde bir not düşmüş. Fakat diski parçalayıp, kullanılan çipseti görme gibi bir şansım olmadığı için bu konuda daha fazla bir şey söyleyemiyorum.

Daha fazla uzatmadan test sonuçlarına geçelim…

Test 1:
365709

Test 2:
365707

Test 3:
365708

Test 4:
365711

Sonuç olarak test sonuçlarından memnun kaldım. Fiyat/performans olarak da çok iyi seviyelerde. Zaten aynı performansı sunup da, bu kadar ucuz satılan farklı bir markaya da henüz rastlamadım. İyi günler dilerim...

Son düzenleyen: Moderatör:
Durum nedir?
Ben hala kullanıyorum. Şu anki durum yukarıda paylaştığım testlerden daha iyi. İşletim sistemini yeniden kurduktan sonra aldığım sonuçlar çok daha iyi çıktı.

Ayrıca çocukların bilgisayarı ve ayrıca test için kullanmak maksadı ile 2 tane daha JD120 aldım. 1155 pin 3. nesil i5 sistem açılış kapanış ve genel kullanım olarak başka bir sisteme dönüştü.

Hocam durum nedir?

Son düzenleme:
Durum nedir?

Hocam durum nedir?

Şu anda elimde bir adet 120GB 1 adet 500GB bir adet 1TB JD SSD mevcut. 1TB olanda ana işletim siatemi yüklü sorunsuz. 500GB olanı taşınabilir disk kutusuna taktım oldukça iyi çalışıyor hala ama az kullanılıyor doğal olarak. 120GB olanda kendi sistemimde takılı ve içinde MacOS yüklü onda da henüz bir sorun yaşamadım.

Bu Çin Mali ucuz maliyetli kısa ömürlü devre elemanları kullanan markayı kesinlikle almazdım D gibi YouTube kanallarında fiyatı ucuz Çin menşeili ürünleri övmeye bayılıyorlar sorarsan kendilerine abi bizi “fepe” öneriyoruz ya derler yemişim sizin “fepe” nizi şu ülkemin insanı Çin markalarını ucuz diye övmeyi ne kadar seviyor anlamış değilim bir süre sonra ellerinde kalınca anlarlar neyin ne olduğunu. Bence paranızı çok yanlış bir ürüne vermişsiniz söylemek isterim en azından Kingston veya Samsung gibi yıllardan beri bu işle uğraşan bir firmadan SSD almak daha mantıklı.

Geri
Yukarı